Žampión císařský /Agaricus augustus/

▪ Žampión císařský - vzhled

Klobouk je široký 10 - 25 cm, v mládí palicovitě kulovitý, později polokulovitě klenutý, nakonec téměř plochý. Na žlutookrovém podkladě je poset hustými, do soustředných kruhů uspořádanými, pomerančově rezavými nebo hnědorezavými přitisklými šupinkami. Pokožku lze lehce sloupnout.

Třeň je dlouhý 10 - 15 cm a dost tlustý asi 1,5 - 3,5 cm, téměř válcovitý, bělavý až žlutavý, snadno vylomitelný, tvrdý, pod velkým nažloutlým prstenem drobně šupinkatý, zpočátku pevný, později dutý. Prsten je vespod vločkatý.

Dužnina je bílá až žlutavě rezavá, tuhá a jemná. Má příjemnou chuť a voní po anýzu. Výtrusy jsou vejčitě elipsoidní, hladké, průsvitné, tmavě purpurově hnědé. Výtrusný prach je čokoládově hnědý.

▪ Žampión císařský - výskyt

Žampión císařský roste někdy sporadicky, jinde hojně v jehličnatých i listnatých lesích, zejména na okraji smrčin. Vyskytuje se od června do října, nejhojněji v srpnu.

▪ Žampión císařský - vliv na zdraví

Žampión císařský se používá proti některým kožním alergickým chorobám. Ve Francii se práškovaná droga užívala u některých forem alergického astmatu. V Itálii byla v pečárkách objevena látka snižující hladinu krevního cukru. Též byly objeveny antibiotické látky působící proti bakteriím, a dokonce i látky kancerostatické.

▪ Žampión císařský - možnosti využití

Žampión císařský je jedlá a velmi chutná houba stejně jako ostatní pečárky a je všestranně použitelná v kuchyni. Její mohutné plodnice jsou vydatné. Vzhledem k menšímu výskytu není mezi houbaři běžně známa a dosud se málo sbírá. Je to krásná, velká houba a její botanické jméno tomu odpovídá.

▪ Žampión císařský - recept

Asijské závitky se žampióny

300 g hladké mouky
1 lžíce sezamového oleje
1 mrkev
1 paprika
1 cuketa
4 pórky
50 g sladkých lusků
100 g žampiónů
50 ml suchého cherry
2 lžíce sojové omáčky
koriandr
2 stroužky česneku

Do misky dáme mouku, doprostřed vytlačíme důlek a do něj nalijeme vroucí vodu. Promícháme ručním mixérem, na hladké těsto, které dáme na několik minut odpočinout. Těsto rozválíme a vykrájíme na kolečka o průměru cca 6 cm. 4 plátky potřeme sezamovým olejem a na každý položíme další kolečko, vyválíme větší placku (asi 16 cm). Potřete opět sezamovým olejem a dáme opéct na pánev 1 - 2 minuty z každé strany. Nadrobno nakrájíme mrkev, pórek, lusky, a žampióny. Rozmačkáme česnek a se zeleninou osmažíme na pánvi na lžíci oleje. Smícháme cherry se sojovou omáčkou, 1 lžící sezamového oleje a promícháme se zeleninou. Přidáme koriandr a dochutíme cukrem a pepřem. Zeleninu dáme na placky a srolujeme.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2592x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte