Ucháč obrovský /Gyromitra gigas/

▪ Ucháč obrovský - vzhled

Klobouk je vysoký 6 – 15 cm, většinou nepravidelně kulovitý, mozkovitě až laločně zprohýbaný, bez cípů. Je dutý, v mládí obvykle žlutohnědý (někdy s olivovým odstínem). Ve stáří bývá tmavší.

Třeň je 3 – 8 cm dlouhý a nápadně široký, až 7 cm. Je silně vrásčitý, jemně pomoučený, uvnitř s nepravidelnými komůrkovitými dutinami. Obvykle bývá krémově bělavý, ve stáří s okrovým nádechem.

Dužnina je dost tenká, křehká, bělavá až krémová, s nenápadnou chutí i vůní.

▪ Ucháč obrovský - výskyt

Ucháč obrovský roste ne příliš hojně od března do května v jehličnatých lesích na kořenech odumřelých stromů nebo na tlejících pařezech, především smrkových. Ucháče vzbuzují u spousty houbařů velký respekt. Jde o poměrně vzácné jarní houby, které se jen tak nepodaří nalézt.

▪ Ucháč obrovský - vliv na zdraví

Tato houba není jedlá, a přesto ji nepovažujeme za jedovatou. Při jejím ochutnání by vás mohla postihnout maximálně menší nevolnost. Člověka na životě neohrožuje. Pozor ale na záměnu s jeho menším, tmavším a hlavně jedovatým bratrem ucháčem obecným. Houby z rodu ucháčů jsou pro zdraví člověka škodlivé vlivem jedovatého gyromitrinu, který obsahují.

▪ Ucháč obrovský - možnosti využití

Protože se Ucháč obrovský podobá jedovatému Ucháči obecnému a také pro jeho vzácnost, se jeho sběr nedoporučuje.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte