Strmělka středobarvá /Clitocybe metachroa/

▪ Strmělka středobarvá - vzhled

Klobouk je 2 - 6 cm široký, mírně sklenutý, plochý až vtlačený, hladký, lysý, hygrofanní, za vlhka prosvítající, našedlý za sucha s krémovým nádechem.

Třeň je 3 - 7 cm vysoký a 0,3 - 0,8 cm široký. Je tuhý a v dospělosti dutý, na stříbřitém až šedohnědavém podkladě bílé vláknitý.

Dužnina je tenká a dost tuhá, za sucha bělavá, za vlhka vodnatě šedohnědavá. Má dost nepříjemnou vůni a mírnou ostrou chuť.

▪ Strmělka středobarvá - výskyt

Strmělka středobarvá roste na našem území celkem hojně a to v jehličnatých i listnatých lesích. Je to odolná houba, kterou lze najít od září až do Vánoc.

▪ Strmělka středobarvá - vliv na zdraví

U nás a slovanských národů vůbec má sběr hub dlouhou tradici. Jenže ne všechny houby, které v našich lesích a na lukách rostou, jsou jedlé. Houbaři mnohdy vůbec neznají jedovaté druhy, a potom snadno dojde k záměně jedlé houby za jedovatou. Strmělka středobarvá naštěstí nijak neláká ke sběru, takže otravy nejsou příliš časté. Strmělky nejsou nijak prudce jedovaté, ale mohou vyvolat vleklé střevní potíže a zvracení. Bolesti hlavy a rozostřené vidění.

▪ Strmělka středobarvá - možnosti využití

Jakékoli využití této houby je vzhledem k tomu, že způsobuje zažívací potíže, nulové.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte