Šťavnatka klidná /Hygrocybe quieta/

Foto: Wikimedia, Autor: Ak ccm

▪ Šťavnatka klidná - vzhled

Klobouk je široký 3 - 8 cm, s tupým nízkým hrbolem, tenkomasý, hladký, slabě vlhký. Klobouk šťavnatky klidné není slizký, je hygrofanní. Barva je žlutá až oranžová, ve stáří s olivovým nádechem, může blednout až do krémového zabarvení. Lupeny jsou břichaté, vysoké až 1 cm řídké a silné. Šťavnatka klidná má lupeny pod kloboukem pospojované příčně žilkami. V dospělosti jsou až lososovitě načervenalé.

Třeň je vysoký 4 - 8 cm a široký 0,5 - 2 cm. Je válcovitý, obvykle dosti stlačený nebo jinak pokroucený. Často má podélné vroubky a rýhování, je dutý, hladký, není slizký. Barvu má žlutou až oranžovou.

Dužnina je velmi tenká a křehká. Ve třeni je tuhá, žlutá až oranžová. Je silně cítit, chuť má mírnou.

▪ Šťavnatka klidná - výskyt

Šťavnatka klidná má ráda suchá místa. Nejlépe se jí daří na prosluněných loukách a pastvinách. Najít ji můžete od září do listopadu, ale neroste nijak hojně.

▪ Šťavnatka klidná - vliv na zdraví

Šťavnatka klidná není jedovatá, ale její konzumace se nedoporučuje. Může vyvolat průjmy a zvracení.

▪ Šťavnatka klidná - možnosti využití

Tato houba není nijak příliš popsána ani ve velmi odborných atlasech. Je drobná, tenkostěnná a nápadná jen svojí narezlou barvou. Pokud už ji najdete, její sběr se nedoporučuje, protože i ve směsi ostatních hub, může i při důkladném povaření vyvolat nevolnost.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte