Oušenka krátkostopkatá /Sowerbyella rhenana/

Foto: Wikimedia, Autor: Tom (LanLord)

▪ Oušenka krátkostopkatá - vzhled

Plodnice je široká 1 – 3 cm, šiškovitá až miskovitá s okrajem, který je zahnutý dovnitř. Na své svrchní plodné straně je hladká, v mládí bledě oranžová, v dospělosti pak jasně až zářivě oranžová. Na vnější straně je v mládí nažloutlá, v dospělosti intenzivněji žlutavá, hustě pokrytá stejnobarevnými vločkami.


Třeň je zakrslý, vysoký jen 0,5 – 2 cm a široký asi 0,5 cm. Třeně plodnic seskupených do trsů vyrůstají téměř vždy ze společné základny. Třeňová část je na mladých plodnicích hub oušenky krátkostopkaté vždy poměrně nápadná, na dospělých už je spíše redukovaná a zabarvená do žluta, později do bíla.

Dužnina je šťavnatá, ve svrchní vrstvě oranžová, ve spodní žlutavá, s nenápadnou vůní a chutí.

▪ Oušenka krátkostopkatá - výskyt

Oušenka krátkostopkatá roste na zemi v bučinách. Je opravdu velmi vzácná a poprvé byla na území České republiky objevena až po roce 1990. Vyskytuje se jen velmi zřídka a bývá často zaměňována s jinými druhy terčoplodých hub.

▪ Oušenka krátkostopkatá - vliv na zdraví

Tato terčoplodá houba a je na našem území poměrně mladá, a proto nejsou její účinky na lidské zdraví ještě zcela zmapovány. Je považována za houbu nejedlou, nikoli však jedovatou. Nemá valnou chuť.

▪ Oušenka krátkostopkatá - možnosti využití

Protože je oušenka krátkostopkatá nejedlá a velmi vzácná houba, její sběr se nedoporučuje.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte