Průjem u králíků a jak ho řešit.
17. 08. 2020 Přečteno: 8796x

Zažívací potíže a průjem u králíků. Na co dávat pozor?

Králičí nemoci trávicího traktu jsou nevítanou a bolestivou komplikací. Pokud svého králíka správně krmíte a staráte se o něj, je jim možné zamezit. Čemu se tedy je třeba vyhnout a hlavně co dělat, pokud se přece jen vyskytne průjem nebo jiný problém?

Co způsobuje průjem u králíků?

Průjem u zakrslého králíka nastává většinou kvůli špatnému stravování. Držte se proto doporučeného jídelníčku. Králík přijímá časté dávky základní potravy, kterou tvoří čisté a správně usušené seno spolu se suchou směsí. Základní látkou je vláknina, kterou obsahuje právě seno. Nedostatek vlákniny zapříčiňuje zažívací problémy, protože při něm střeva nemají správný poměr mikroflory.

Trávení králíka může narušit také změna jídelníčku, například příliš náhlé zařazení zeleného krmiva, pokud králík na ně nebyl zvyklý.  Zelenina a ovoce jsou vhodným doplňkem stravy, je však nutné vyselektovat vhodné druhy a správně dávkovat.

Čtěte také:

Stříhání drápků u králíka musí být pravidelné a pečlivé, jinak bude mazlíček trpět

Průjem u králíků nastává u nevhodného jídelníčku nebo třeba z mikroby kontaminované vody. Může ho však může způsobit také nachlazení, parazit či infekční zánětlivé onemocnění.

Jak léčit průjem u zakrslého králíka

Řídká stolice u králíka je velký problém. Okamžitě nastolte dietu: zvířátko by mělo dostat vodu a seno, v žádném případě je nekrmte ničím čerstvým a raději ani obilím. Seno je však velmi důležité, králík totiž nesmí držet hladovku. Hladovění je pro něj nebezpečné. Někteří chovatelé doporučují nalít do napáječky slabší odvar z heřmánku či dát králíkovi ke kousání dubové větvičky obsahující třísloviny.

Nejen z důvodu zápachu, ale také pro případ, že je průjem infekčního původu, vyčistěte klec a nového řídkého trusu se zbavujte. Dietu dodržujte ještě pár dní po zlepšení stavu. Pokud průjem do druhého dne nepřestane, je to závažný problém, který vyžaduje návštěvu veterináře.

Zácpa u králíka

Že má králík zácpu, poznáte tak, že posedává na místě, nežere, má napjaté bříško a samozřejmě že se nevyprazdňuje, popřípadě jen málo.  Zácpa může u králíka nastat, pokud mu trávení zablokuje něco nepoživatelného, třeba omylem spolkne kousek látky či dřeva. Další možnou příčinou je dehydratace.

Králík se zácpou potřebuje naopak více šťavnatého krmení, a také dost vody. Nechte jej proběhnout po pokoji, abyste podpořili jeho peristaltiku. Pokud vás má rád a nechává se hladit, zkuste jemnou masáž břicha. Jestli se za pár hodin nevyprázdní nebo na sebe ani nenechá sáhnout, je nutné jít na veterinu.

Proč trpí králík nadýmáním?

Tvrdé břicho spojené s poleháváním a těžkým dýcháním u králíka může také znamenat nadmutí. To nastává jednak, pokud to přeženete s brukvovitými rostlinami, jako je jetel či kapusta, a jednak po pozření zapařené zeleniny. Králíka může nadmout také studené krmení, proto zeleninu po vytažení z lednice nechte chvíli odstát.

Nadmutý králík by měl dostat výlučně seno, co nejrychleji se však snažte dostat ke zvěrolékaři, toto je totiž velmi nebezpečná situace.

Nakažlivé králičí nemoci: Kokcidióza, enteropatie a kolienteritida

Králičí nemoci, které znepříjemňují život chovatelům a hlavně zvířatům samotným, jsou některé pozvolnější, jiné akutní, ale všechny představují riziko. Mezi nemoci související s trávením patří například tyto tři:

Střídá-li se průjem u zakrslého králíka se zácpou, na vině bude pravděpodobně králičí střevní kokcidióza. Většinou se příliš okatě neprojevuje a trvá tak dlouho, je však smrtelná pro mláďata. Jedná se o parazitické prvoky, kteří se velmi rychle mezi králíky šíří, zejména trusem. Střevní kokcidióza je méně nebezpečná než jaterní, řešte ji však okamžitě po zpozorování příznaků.

Příznaky kokcidiózy, tedy průjem, apatie a hubnutí, se většinou podobají příznakům jiných nemocí. Další možnou chorobou je epizootická enteropatie, známá hlavně u mláďat. U té je průjem slabší nebo žádný, někdy místo trusu vychází jen hlen. Původce této nemoci je zatím neznámý, pro králíčata je však často smrtelná. Nezemřou-li do týdne, mají šanci se uzdravit.

Mezi králičí nemoci patří také prostý a přesto nepříjemný střevní zánět. Kolienteritida je mezidruhově přenosná, a to i na člověka. Proto vždy dodržujte základní hygienická opatření: myjte si ruce nejen po kontaktu s králíkem a jeho trusem, ale také před ním, abyste zvíře případně nenakazili vy.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • Nela petričková
    19. 3. 2023 | 16:49
    Dobrý den... Chtěla jsem se zeptat mám tři kraličky zakslý a poslední dobu často trpi na průjem ale druhý den je to většinou už dobrý... Nevím zda to není po zelenině jestli ji nedávám moc... Už jsem zvažovala že budu dávat jen seno ..nebo občas zeleninu. Můžete mě poradit?? Děkuji za odpověď

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

EWOPHARMA: léčivé přípravky, distribuce a internetový prodej, Praha

Společnost EWOPHARMA je obchodní…

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Vladimír Hanzelín se…