další zvířátka

Výhody a nevýhody antikoncepce pro kočky aneb Jak chránit mazlíčka

Máte doma kočku, ale netoužíte už po koťatech? Neznamená to, že musíte kočce zatrhnout výlety po okolí a držet ji doma. Existuje několik druhů antikoncepce pro kočky, které vás zbaví starostí o malá koťata i o kočičí mámu. Zkusit můžete injekce, tabletky, kastraci či podvázání vaječníků. Ukážeme, jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé druhy antikoncepce, abyste se mohli správě rozhodnout, jakou své kočce obstaráte.

Antikoncepce pro kočky zabrání nechtěné březosti

Stejně jako u lidí, antikoncepce pro kočky zabrání tomu, aby vaše zaběhlá kočka zabřezla a měla nechtěné potomky. Chcete-li dopřát pohodlí nejen kočce, ale i sobě, antikoncepční přípravky mohou být vhodným řešením. Je přeci nesmyslné nechávat kočku zavřenou v domě či bytě a nedopřát jí společnost jiných koček.

Začneme injekcemi a pilulkami, které můžete kočce kdykoliv vysadit. Pokud se rozmyslíte, že koťata přeci jen chcete, kočka většinou bez větších problémů může opět zabřeznout.

Hormonální injekce a tabletky

Antikoncepce pro kočky v podobě injekcí a tabletek potlačuje u koček říjí a jejich aplikování musíte provést v době pohlavního klidu. Hormony v injekcích fungují 3 až 5 měsíců. Po této době je potřeba dávku aplikovat znovu. Cena se pohybuje okolo 140 korun na čtvrt roku. Za rok tedy za injekce utratíte přibližně 600 korun, což není závratně vysoká částka.

Tabletky se podávají v intervalu jedna tabletka každých 15 dní (1 tableta vychází na 5 kg váhy zvířete). S tabletami bývá ale často problém, jelikož je kočky nechtějí pozřít. Sami víte, jak dokáží být občas tvrdohlavé.

Výhody hormonální antikoncepce pro kočky

 • krátkodobé zabránění březosti
 • možnost obnovení březosti
 • nenásilná forma

Nevýhody hormonální antikoncepce pro kočky

 • není dlouhodobým řešením
 • nutné aplikovat opakovaně
 • možné riziko ovlivnění metabolických procesů
 • riziko hnisavých zánětů dělohy nebo nádorových onemocnění

Kastrace kočky

Kastrace patří už mezi trvalá řešení zabránění březosti kočky. Dochází k odstranění pohlavních orgánů a přerušení produkce pohlavních hormonů. To znamená, že se kočce vyjmou vaječníky, vejcovody i děloha. Jedná se o chirurgické řešení, které vyžaduje nejen předchozí přípravu kočky na zákrok, ale také pooperační péči.

Jedná se o permanentní zamezení nechtěných koťat. Často se můžete setkat s mýty, že kočka po kastraci ztloustne. Důvodem ale není kastrace. Na vině je samotný majitel kočky, který neomezí denní dávku krmiva. Pokud neomezíte příděl jídla, kočka bude tloustnout, jelikož již nemá tolik pohybu jako dřív a nemá potřebu se toulat.

Velkou výhodou tohoto chirurgického druhu antikoncepce pro kočky může být změna povahy vašeho kočičího miláčka. Kastrace totiž kočku zklidní, více se drží doma u majitele.

Výhody kastrace kočky

 • pravděpodobně nejvhodnější metoda zabránění nechtěnému rozmnožování
 • bezpečná metoda - provádí ji vždy veterinář
 • kočka je přítulnější
 • je možná v jakémkoliv věku

Nevýhody kastrace kočky

 • nutná anestezie
 • zákrok do životních orgánů kočky
 • trvalá neplodnost
 • kočky často tloustnou (čemuž se ale dá předcházet)

Podvázání vejcovodů

Také chirurgický zákrok, který u kočky vyvolá neplodnost, jelikož dojde k přerušení vejcovodů. Při tomto zákroku se zamezí, aby se spermie dostaly až k vajíčku a oplodnili jej. Při podvázání vejcovodů se nezmění pohlavní chování kočky, což znamená, že bude nadále mrouskat.

Výhody podvázání vejcovodů

 • malý chirurgický zákrok
 • trvalá neplodnost
 • bezpečná metoda

Nevýhody podvázání vejcovodů

 • nutná narkóza
 • zásah do těla kočky
 • možné záněty dělohy a vaječníků

Veterináři doporučují spíše kastraci

Hormonální antikoncepce pro kočku mnoho veterinářů nedoporučuje. Spíše vám nabídnou kastraci kočky. Důvodem je to, že hormonální přípravky jsou podle názoru většiny veterinářů příliš nebezpečné. Dochází k radikálnější změně metabolických procesů a mezi častými nežádoucími účinky jsou záněty dělohy nebo národová onemocnění. Proto majitelům koček doporučují spíše šetrnější metodu, jako je kastrace nebo podvázání vaječníků. 

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte