další zvířátka

Vivárium: které bude pro vás to pravé?

Vivárium je označení pro zařízení, ve kterých můžete chovat různé živočichy nebo pěstovat rostliny. Patří sem akvária, terária, akvaterária, rostlinária a další. Ať už patříte ke zkušeným chovatelům či pěstitelům, nebo se s pojmem vivárium setkáváte poprvé, přinášíme vám přehled, s jakými druhy vivárií se můžete nejčastěji setkat.

Druhy vivárií

Akvárium

S označením akvárium se již setkal snad každý. Akvárium je druh nádrže, ve které můžete chovat mořské či sladkovodní ryby a další vodní živočichy nebo rostliny. Akvária můžou být skleněná či plastová a jejich rozměry se také různí.

Terárium

Terária slouží k chovu obojživelníků a plazů. Podle vnitřního vybavení, které by mělo být přizpůsobeno přirozeným životním podmínkám chovaného živočicha, se terária dále dělí na terária pralesní, tropická, pouštní, apod.

terárium - přirozené prostředíVytvoření přirozeného prostředí je pro exotické živočichy nezbytné.

Akvaterárium

V případě akvaterária se jedná o spojení akvária a terária, tedy skleněnou či plastovou nádrž, která je rozdělená na vodní a suchozemskou část. Ideální je například pro vodní želvy, které k životu potřebují jak vodu, tak také souš, na které můžou odpočívat a kde kladou vajíčka.

Rostlinárium

Jak už je zřejmé z názvu, jedná se o vivárium určené pro pěstování rostlin. Ve většině případů se jedná o skleněnou nádobu, ve které můžete pěstovat různé rostliny, avšak bez živočichů.

viváriumVivárium může sloužit i k pěstování rostlin - fantazii se meze nekladou.

Paludárium

Paludárium je kombinací terária a rostlinária, kde můžete pěstovat speciální rostliny a zároveň chovat živočichy. Paludárium je simulací tropických pralesů a je vhodné zejména pro chov tropických žab a jiných obojživelníků.

Insektárium

Insektárium slouží pro chov kobylek, strašilek, švábů, cvrčků či pavouků. Insektárium si můžete založit, i když nejste zrovna hmyzí nadšenec, ale potřebujete chovnou nádobu na živou potravu pro vaše jiné mazlíčky.

Velké oblibě se těší formikárium

Formikárium je speciální druh insektária určený pro chov mravenců. Zakoupit si můžete formikárium připravené, naplněné speciálním gelem, ve kterém si mravenci vytváří chodbičky, nebo formikárium předpřipravené, které si můžete dotvořit podle sebe. Pokud jste fascinováni životem mravenců, přinášíme vám tipy, jak se o formikárium a o své mravence správně starat.

Formikárium nebo Antquarium?

Antquarium je speciální celoprůhledná nádoba naplněná speciálním průsvitným gelem modré barvy, která chovatelům umožňuje sledovat život mravenců. Stačí pochytat pár mravenců a můžete pozorovat, jak se v novém příbytku chovají a jak žijí. Z dlouhodobého hlediska je však lepší si pořídit formikárium.

Problém v případě Antquaria může nastat, pokud ve vaší kolonii bude chybět královna. Dělnice budou méně výkonné a po čase můžou i umřít. Další nevýhodou Antquaria je samotný gel, který se časem může kazit a začít plesnivět.

formikáriumSledujte mravenčí život - pořiďte si vlastní formikárium.

Jaké jsou výhody formikária a jak o něj pečovat?

Formikárium zajišťuje různé stupně vlhkosti, což je pro rozvoj celého mraveniště velmi důležité. Zakoupit ho můžete v obchodě nebo si jej můžete sami vyrobit. Myslete na to, že abyste zabránili vzniku plísní, je důležitá dostatečná výměna vzduchu. Nezbytné také je, aby bylo možné z formikária odstraňovat zbytky mravenčí potravy. Zabráníte tak zamoření mravenčí kolonie parazity.

Jak založit novou mravenčí kolonii

Pokud si chcete založit mravenčí kolonii, měli byste si pořídit mladou oplodněnou královnu, která celou novou kolonii vytvoří. Aby královna mohla vychovat zdravé dělnice, je důležité, aby byla umístěna do vhodného prostředí. Jakmile je mravenčí královna jednou oplodněna, nosí si samcovo sperma v sobě celý život a může tak klást oplodněná vajíčka celou řadu let.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte