další zvířátka

Víte, jak vidí kočka? Odhalíme tajemství kočičího zraku

Vidí kočky dvoubarevně? A jak vidí ve tmě? To jsou otázky, které se vám určitě již několikrát mihly hlavou. Každý majitel kočky chce vědět vše o svém chlupatém mazlíkovi. Proto vám přinášíme článek o tom, jak vidí kočka. Zaměříme se nejen na to, zda vidí barevně či černobíle, ale také třeba na to, jak mají kočky ostrý zrak. Možná vás mnoho věcí překvapí anebo také mnohé věci lépe pochopíte. Například to, proč vás kočka nevítá už od branky.

Kočičí oči jsou v něčem lepší

Kočičí zrak je v mnohém lepší než ten náš. Někdy však máme zase navrch my. Kočičí oko je pozoruhodné a odpovídá především kočičí potřebě lovit. Kočičí oko je eliptické, jelikož kočičí zorničky se otevírají a zavírají mnohem rychleji než ty naše.

Kočky vidí trojrozměrně stejně jako my, zato se ale jejich zorné pole odhaduje na asi 205 stupňů. To je mnohem užší záběr, než máme my lidé. Ovšem menší zorné pole je nahrazeno lepším prostorovým viděním. Jejich prostorové vidění je tak dokonalé pro rychlý a přesný lov.

Kočky mají třetí víčko

Takzvaná mžurka je třetí víčko, díky čemuž je kočičí oko jedinečné. Je to slabá membrána, která přiléhá k oku a objeví se vždy, když kočka otevře oční víčko. Pak ale zmizí a už byste ji vidět neměli. Pokud ji vidíte, když má kočka otevřené oči, pak je nutné, abyste navštívili veterináře. Třetí víčko má mnoho funkcí:

  • Regulace tepla
  • Čištění oka od prachu
  • Zvlhčování plochy oka

Jak vidí kočka přes den? Především modro-žlutě

Kočky mají oproti nám méně čípků v oku, takže jejich svět je převážně modrý, žlutý a šedý. Červenou a zelenou barvu kočka neodkáže rozlišit. Rozhodně to ale neznamená, že předměty této barvy nevidí. Je potřeba na to ale myslet, třeba u výběru hraček. Červený míček v trávě bude kočce dělat pravděpodobně problém, jelikož jí splyne s barvou trávy.

Co se týká kočičího ostřížího zraku, není to žádná sláva. Jestliže stojíte cca 6 metrů od kočky, bude vás vidět poměrně dost rozostřeně. Aby kočka viděla skutečně ostře, musí se k ní předmět přiblížit na méně než 6 metrů. Kočičí zrak je stavěný především na zachycení detailů, což je ideální pro lov. Proto o kočkách můžeme říci, že jsou pravděpodobně krátkozraké. Nepřitahuje je pozornost objektů, které jsou vzdálené stovky metrů.

Jak vidí kočka ve tmě? Díky unikátní membráně skvěle

Unikátní membrána, která umožňuje kočkám vidět dobře i ve tmě. To je tzv. tapeta lucidum, která se nachází v zadní části oka. Jedná se o takové malé zrcátko, které odráží světlo uvnitř oka zase ven. Přes tyčinky v oku proniká světlo dvakrát – dovnitř a zase ven. Tím se obraz na sítnici exponuje dvakrát, tudíž proto kočky vidí mimořádně skvěle i za šera a v noci.

Kočky však v noci nevidí jemné detaily ani všechny barvy. Kočky potřebují 6krát méně světla než my, aby se dokázaly skvěle orientovat ve tmě. A přesně proto je vaše kočka tak šikovná i v noci a dokáže dělat stejné kousky jako ve dne.

Kočky a jejich barevné oči

Kočky mají skutečně širokou škálu barev svých očí. Nejčetnější barvou je oranžová, zlatá a zelená. Kočky siamské jsou známé tím, že mají krásné modré oči. I kočky s bílou srstí se mohou chlubit modrýma očima. Jestliže má ale kočka obě oči modré, je dost pravděpodobné, že je hluchá. U kotěte se však modrých očí obávat nemusíte, jelikož se jim barva očí během dospívání změní.

Kočičí zrak a nemoci

I přestože mají kočky skvělý zrak, někdy se jejich oči neobejdou bez zdravotních komplikací.

Zánět spojivek

Je velmi časté onemocnění, které je vyvolané podrážděním, a to třeba prachem, průvanem nebo nějakým alergenem. Může se ale také jednat o doprovodný jev kočičí rýmy.

Odřené rohovky

Především při různých šarvátkách se může snadno stát, že kočka přijde domů s odřenou rohovkou. Rohovka chrání čočku i duhovku. Je schopna rychlé regenerace. Kočka slzí, má zarudlé oči, mžourá a na rohovce můžete vidět ránu.

Zelený zákal

Stejně jako my lidé, tak i kočky mohou onemocnět zeleným zákalem. Nemoc se však nevyskytuje často. Mezi příznaky patří slzení, přivírání očí a světloplachost. Jestliže si něčeho takového u kočky všimnete, hned navštivte veterináře.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte