Sumeček africký je masožravec a patří mezi agresivní sladkovodní ryby
25. 06. 2018

Zařizujete zahradní jezírko? Poradíme vám, jaké okrasné ryby v něm chovat

Přemýšlíte, čím zkrášlit vaši zahradu a rozhodli jste se pro zahradní jezírko? Pokud v jezírku nechcete jen vodní rostliny, ale chcete si ho zpestřit rybičkami, poradíme vám, které druhy vybrat a jak se o ryby do jezírka starat.

Vhodné jezírko pro okrasné ryby

Pokud jste se rozhodli, že ve svém jezírku chcete chovat okrasné ryby, je důležitá jeho poloha a také hloubka, a to minimálně 80 cm. Podle počtu a druhů chovaných ryb by měla být přibližně třetina vodní plochy na hladině zastíněna vodními rostlinami, aby se ryby ve vašem jezírku mohly ukrýt a aby se zabránilo nadbytečnému ohřevu vody. Důležité je rybám zajistit dostatek kyslíku, proto nesmíte zapomínat na správné zastínění hladiny kvůli fotosyntéze, aerace, vyhovující filtraci, vhodné vodní rostliny i druhy okrasných ryb.

Čtěte také:

Zahradní jezírka může potrápit řasa. Důležité je pravidelné čištění nebo výsadba vhodné vodní rostliny

Jak vybrat ryby do zahradního jezírka

Při výběru ryb je důležité řídit se tím, jestli budete mít jezírko nebo spíše malý rybníček a to s kompletní filtrací se vzduchováním, bez filtrace nebo úplně přírodní. Budoucí chovatelé rybiček by měli obsádku volit podle velikosti, do které vybraní jedinci dorůstají a přizpůsobit ji tak velikosti daného jezírka. Pro chov v zahradním jezírku jsou nejméně náročné různé druhy karasů, kterým nevadí letní prohřívání jezírka a snížený obsah kyslíku. Naopak k náročnějším rybám patří jeseteři a koi kapři, kteří potřebují vzduchování nebo alespoň přívod vody.

Karasi – okrasné ryby pro každé zahradní jezírko

Barevní karasi patří k nenáročným okrasným rybám, které svým zbarvením mohou připomínat koi kapry. Dorůstat můžou až do délky 30 cm. Výhodou je mimo jiné také pořizovací cena, která se pohybuje kolem 30 korun, u větších jedinců přibližně 100 korun. Sehnat je můžete ve zlaté, bílé, žluté či sytě červené barvě. Tyto okrasné jezírkové ryby se snadno rozmnožují a můžou zkrášlit i dosti zanedbávané vodní plochy, kde se živí vodními larvami, planktonem či vláknitými řasami, čímž přispívají k udržování čisté vody. Při chovu karase zlatého není nutná filtrace, ani vzduchovadlo. Karasi jsou nenároční také na potravu. Krmit je můžete například chlebem nebo krmením pro ryby do zahradního jezírka.

Koi kapři pro náročnější chovatele

Pokud patříte k náročnějším chovatelům a v chovu ryb nenacházíte jen okrasu pro vaše jezírko, ale také koníček, vhodnými okrasnými rybami pro vás budou japonští koi kapři. Od našich kaprů se liší zbarvením. Jejich pořizovací cena se odvíjí od velikosti mladých ryb, od jejich zbarvení i od náročnosti na chov. K sehnání jsou koi kapři jednobarevní či flekatí. A to v bílé, žluté, červené, zlaté, modré či černě stříbřité barvě. Právě pořizovací cena této okrasné ryby, která se pohybuje od sta korun do několika tisíců za speciálně zbarvené jedince, může některé chovatele odradit.

Koi kapři jsou ideální okrasné ryby do větších nádrží s filtrací a vzduchováním nebo vodním přepadem. Pokud jste se však rozhodli osídlit vaše jezírko právě koi kapry, vybírejte jedince velikosti 15 cm, kteří se lépe aklimatizují na podmínky pro chov v naší zemi. Lepší je pořídit si je z českých odchovů než z dovozu. Koi kapry je nutné krmit celoročně. Využít můžete krmivo pro okrasné ryby do jezírka.

Co s rybami v zimě?

V období zimních měsíců by ryby měly mít zajištěnou výměnu vzduchu. Zapomeňte na vysekávání ledu, které ryby zbytečně stresuje. Mnohem vhodnější jsou různé druhy rozmrazovačů ledu, například plováky, topítka či aerátory. Ideální volbou jsou titanová topítka, která slouží právě k vytvoření otvoru v ledu.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Inkontinence neznamená konec společenského života

Zdravím, je nutné vyřešit to včas, aby to nezašlo dál.

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…