Sledujte mravenčí život - pořiďte si vlastní formikárium.
24. 12. 2018 Přečteno: 3044x

Zakrslý králíček je ideálním mazlíčkem do bytu i pro děti

Neodolali jste roztomilosti zakrslého králíčka a rozhodli jste se pořídit si ho domů? Králík zakrslý je na chov nenáročné a společenské zvířátko s přátelskou povahou, které můžete částečně i vycvičit. Zakrslý králíček si snadno zvyká na lidskou přítomnost a je velmi mazlivý. Je čistotný a nevydává rušivé zvuky, proto je vhodným mazlíčkem i do bytu. Přinášíme vám tipy, jak se o králíčka starat.

Zakrslý králík potřebuje společnost

Pokud jste se rozhodli pro chov zakrslého králíka, počítejte s tím, že se zvíře dožívá 6 až 8 let, v dobrých podmínkách až 10 let, během kterých bude potřebovat vaši pozornost a péči. I když je zakrslý králíček pro chov nenáročný, je to společenské zvířátko, které se bez vás neobejde. Dorůstá velikosti okolo 20 cm a váží od 1 kg do 2 kg. Přirozenou potravou králíků je rostlinná strava, a sice různé druhy travin, bylin, listy stromů, kůra, bobule, ovoce či zelenina.

Čtěte také:

Domácí mazlíček pro děti je ideální způsob, jak dítě naučit zodpovědnosti a lásce ke zvířatům. Jaké zvíře vybrat?

V čem chovat zakrslého králíčka?

Pro chov zakrslého králíčka je důležité pořídit klec minimálně 80 cm dlouhou a 50 cm vysokou a širokou. Ideální rozměry klece pro chov králíka zakrslého jsou 100x50x50 cm (délka x výška x šířka). Zakrslého králíka můžete chovat také v králíkárně. Nevhodnou ubikací pro chov králíčka jsou plastové boxy či skleněná terária s nedostatečnou cirkulací vzduchu. Myslete na to, že králíček je aktivní zvíře, proto je nezbytné, aby trávil dostatečné množství času ve volném výběhu.

Výbava kleci pro chov zakrslého králíka

Domeček

Stejně jako ostatní zvířata i zakrslý králík potřebuje své soukromí a místo, kam se může v případě potřeby schovat, proto nezapomínejte do klece umístit domeček, ideálně dřevěný, který kromě úkrytu poslouží také na okus. Myslete na to, že domeček je potřeba po čase vyměnit za nový.

Napáječka

Neustálý přístup k čerstvé vodě by měl být při chovu králíků samozřejmostí. Ideálním řešením jsou samonapájecí lahve, které můžete připevnit na klec. Pro zakrslé králíčky by měl být minimální objem lahve 500 – 1000 ml. Na vodu pro králíčka můžete použít také vhodnou misku, avšak je zde riziko, že králík vodu znečistí či převrhne.

Miska na krmivo

V případě misek na krmivo vybírejte takové, které králík jen tak nepřevrhne. Vhodným materiálem je například beton, keramika nebo misky kameninové. Pokud zvolíte misky plastové, riskujete, že je zakrslý králík bude okusovat.

Zásobník na seno

Výhodou zásobníku na seno je to, že si váš zakrslý králíček seno vytahuje postupně, nezašlapává si jej a neznečišťuje. Dovnitř klece můžete umístit klasické jesličky, nebo můžete zvolit variantu zásobníku na seno připevněného zvenku klece, u kterého je pohodlnější následné doplňování sena bez nutnosti otevírání klece.

Toaleta pro králíčka

Umístění králičí toalety do klece vám může usnadnit její čistění. Pokud máte v kleci pro svého králíčka toaletu, nemusíte tak často čistit celou klec a měnit podestýlku. Stačí, když budete pravidelně vyměňovat toaletu. V místě, kde je králičí toaleta, je důležité umístit savější podestýlku.

Hračky

Při chovu zakrslého králíka nezapomínejte ani na jeho psychickou pohodu. Hračky pro králíčky neslouží pouze k zábavě, ale můžou být prospěšné také po zdravotní stránce, a to zejména hračky, které jsou určené zároveň k okusu rostoucích zubů. Při výběru hraček si dávejte pozor především na zdravotní nezávadnost materiálu, ze kterého jsou vyrobené.

Čím zakrslého králíčka krmit

Základní složkou stravy zakrslého králíčka je kvalitní krmivo a seno obohacené o zeleninu, bylinky a čerstvou trávu. Svému mazlíčkovi můžete jídelníček zpestřit také ovocem či nějakým pamlskem. Zakrslým králíčkům rostou neustále zuby, proto je důležité, aby měli k dispozici něco na okus. Králíkovi nikdy nepodávejte lidské jídlo, ať už čokoládu nebo výrobky s obsahem živočišných bílkovin. Mohli byste tak svému mazlíčkovi způsobit vážné zdravotní obtíže.

Na co si dát pozor při chovu zakrslého králíka?

Při chovu zakrslého králíčka je důležité, abyste dbali na správnou péči o zuby i drápky, které neustále rostou a mohou proto zarůstat. Nezapomínejte ani na pravidelná očkování proti moru a myxomatóze, a to i v případě, že zakrslého králíčka chováte doma. Pozor si dávejte také na onemocnění zažívacího traktu kokcidiózu, kterou nelze úspěšně léčit, ani proti ní očkovat, proto je nejlepším řešením prevence v podobě okyselování napájecí vody. Toto onemocnění ohrožuje zejména mláďata ve věku do 10 týdnů.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…