Víte, co způsobuje stres u kočky? Přinášíme tipy, jak zklidnit kočku

Pokud přemýšlíte nad tím, co kočky stresuje musíte vzít v první řadě v potaz to, že jejich smysly jsou mnohem citlivější než naše. Především sluch a…

Co kočky nejvíc stresuje a jak je můžeme uklidnit? Můžeme vám prozradit, že kočičí povahu lze mimo jiné charakterizovat právě tím „dej mi klid a já ti dám sebe“. Kočky milují dobrodružství a nebezpečí, ale věřte tomu, že k nám lidem si chodí pro klid a pohodu. Jenže ne vždy je všechno zahaleno růžovými kočičími obláčky.

Stres u kočky: Od hluku po vůně

Pokud přemýšlíte nad tím, co kočky stresuje musíte vzít v první řadě v potaz to, že jejich smysly jsou mnohem citlivější než naše. Především sluch a čich – skrze tyto smysly k nim jde v podstatě nejvíce stresu, pominu-li neklid a nepohodu v domácnosti nebo v místě, kde kočka žije. Kočky jsou citlivé na hluk, neustálé vystavení hluku je velmi stresuje, zvláště, jde-li o hluk neznámý, nový nebo příliš často se opakující. Běžný chod domácnosti kočce nevadí, však vidíte, že u zapnuté televize kočka snadno podřimuje.

Dejte si pozor na používání různých ultrazvukových plašičů (ptáků, krtků), protože tento rozsah kočka slyší a rozhodně ji není příjemný.

Co dále způsobuje stres u kočky? Pozorujte její postavení v domácnosti

Jeden z nejsilnějších stresů pro kočku je špatné postavení v domácnosti. Pokud je kočka šikanována dalšími kočičími členy domácnosti nebo psem, je načase zvážit, jestli se vším smutkem nenajít kočičce nový domov, kde bude královnou jen ona. Některé kočky nebo i kočičí plemena mají plachou povahu a nehodí se ani do domácnosti s dětmi – i to mějte při pořizování kočky na paměti. Že je něco v nepořádku poznáte podle projevů:

  • Kočka je stále plachá, leká se i sebemenších podnětů
  • Hubne, vypadává ji srst, nebo naopak tloustne a nadměrně žere (zajídá stres)
  • Vyprazdňuje se na místa, na která by neměla (boty, peřiny, gauč), moč může výrazně páchnout.

 

Jak si s tím vším poradit? Doporučuje se kombinovat různé metody, každá kočka reaguje na něco jiného, ale rozhodně můžete slavit úspěch kombinací bylinek, změny vnějších vlivů i svého citlivějšího přístupu ke kočce.

Bylinky mohou pomoci s problémem, jak uklidnit kočku

Favoritkou v bylinkách, které kočky milují, je šanta kočičí, nebo kozlík lékařský. Účinek je individuální, některé kočky naopak jednotlivé bylinky stimulují. Ale po prvotní euforii jsou všechny kočky naprosto v klidu. Nutno ale pro úplnost říci, že některé kočky nechávají v klidu obě bylinky, jednoduše na ně nereagují. Pokud se ale rozhodnete řešit uklidnění plaché nebo nervózní kočky bylinkově, na trhu je několik forem a možností.

  • Bonbony a pochutiny s přídavkem těchto bylin
  • Přímo granule s těmito bylinami
  • Difuséry do elektriky nebo olejíčky, které se používají v aromaterapii přímo pro uklidnění koček
  • Bachovy kapky se také u koček s úspěchem používají

 

TIP: Pomáhají i při jednorázovém stresu (hodně lidí v domě na přechodnou dobu, ohňostroje, svátky, konec roku, zranění, nový člen domácnosti apod.)

Jak zklidnit kočku: Klid a přivírání očí

Velmi účinnou metodou, jak zklidnit kočku je naučit se komunikovat jako ona. Nekřičte na ni, nestresujte ji nenadálým a nevypočitatelným chováním, zachovávejte v domácnosti řád a neměňte zbytečně polohu záchůdku, vody a jídla. Kočky nenávidí změny v místech, kam chodí odpočívat. A při komunikaci s ní věnujte chvíli očnímu kontaktu.

Zkuste na ni přivřít oči – v kočičí řeči to je znamení, že „je vše v pořádku“. Kočka obyčejně odpoví též přivřením očí a viditelným zklidněním. A když si takto věnujete sem tam každý den chvilku, kočka vám zanedlouho začne důvěřovat a snášet stresující situace mnohem lépe.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...