Čím krmit kočku? Současným trendem je barf, holistické krmivo a domácí pamlsky pro kočky.
29. 01. 2020 Přečteno: 1736x

Svědění, škrábání a línání? Řešte kožní nemoci u koček včas

Kožní nemoci koček umí být nepříjemné. Kromě toho, že našeho mazlíčka trápí, se jich není jednoduché zbavit. A nemluvě o tom, že mohou způsobit i jiná, závažnější onemocnění. Proto bychom je neměli brát na lehkou váhu a včas je začít řešit. Kožní onemocnění u koček je celá řada. Proto poradíme, jak tyto kočičí nemoci poznat, jak je vyléčit a také jak jim předcházet.

Rozpoznejte kožní nemoci koček co nejdříve

Kožní nemoci u koček se nevyplatí podceňovat. Kůže je pro kočku velmi důležitá. Dokonce se o ní říká, že je největším orgánem kočičího těla. Udržuje tělesnu teplotu, hydrataci a chrání kočku před nejrůznějšími vlivy. Mimo jiné drží srst, která nejenom kočičí tělo udržuje v teple, ale chrání tělo před poškozením. Podrážděná kůže navíc může znamenat i závažnější problém. Špatnou látkovou výměnu, nedostatečnou výživu anebo parazity. Proto bychom pokaždé, když se kožní nemoci u koček objeví, měli zpozornět a problém nebrat na lehkou váhu. Co už značí problém?

Čtěte také:

Kočičí paraziti jsou malí, ale zákeřní. Jaká jsou nejlepší antiparazitika pro kočky?

  • Kočka nadměrně líná i mimo jaro a podzim.
  • V kočičí srsti můžeme najít velké množství lupů.
  • Kočka má na kůži holá místa.
  • Často se škrábe, něco ji očividně svědí.
  • Objevit se mohou i strupy.
  • Kůže je poraněná, je zarudlá nebo dokonce hnisá.
  • U kočky se objevují i jiné příznaky anebo změny v chování.

Kožní nemoci u koček: Dermatofytóza

Mezi nejčastější kožní nemoci u koček patří dermatofytóza. Způsobuje ji plíseň. Živí se kočičí pokožkou, stejně tak i chlupy a drápky. Je zapotřebí proti nemoci zakročit včas. Je celých 40 různých druhů plísní, které toto kožní onemocnění u koček způsobují. Nejčastěji je to Microsporum canis. Patří mezi infekční nemoci koček a může se přenést i na psi a lidi. Zbytky plísní mohou v okolí zůstávat až dva roky, proto musíme vše opravdu důkladně vydezinfikovat.

Nemoc poznáme podle kruhovitých holých míst, zejména v okolí hlavy, kolem uší a v okolí končetin. Zpozorovat můžeme i šupinatou a zanícenou pokožku.

Nakažená kočka musí být v karanténě, aby nikoho dalšího neohrozila. Pokud máme koček více, pravděpodobně tato nemoc postihla i je. Všechny je vezměme k veterináři.

Zvěrolékař kočku vyšetří, používá k tomu například ultrafialové světlo. Poté nasadí potřebnou léčbu.

Kožní nemocnění u koček: Paraziti

Kožních parazitů je celá řada. A proto není jejich výskyt bohužel nic neobvyklého. Projevy jsou velmi různé, společné mají paraziti to, že se živí tělem našeho mazlíčka. Někteří paraziti mohou nakazit i nás. Proto je nepodceňujme. Mezi ty nejčastější patří blechy.

V kožichu je můžeme vidět. V porovnání s jinými parazity jsou totiž větší. Zároveň můžeme na kůži zpozorovat kousance a tmavé částečky - bleší trus.

Kromě antiparazitik nás čeká důkladné odblešení, které je bohužel během na dlouhou trať.

Kožní nemoci koček: Alergie

Mezi kožní onemocnění u koček patří i zdánlivě obyčejná alergie. I tak ji ale nepodceňujme. Způsobit ji může například šampon anebo cokoli, s čím přišla kočka nově do kontaktu. Častým problémem je také alergie na krmivo.

Proto se zamysleme, co za látku mohlo alergickou reakci způsobit a postarejme se, aby se s ní kočka již nesetkala. Můžeme navštívit i veterináře, který kočku vyšetří. Pokud je alergie prudká, veterináře vyhledejme okamžitě.

Kožní nemoci u koček: Bakteriální infekce

Druhů bakterií, které kožní nemoci koček způsobují, není málo. Například bakterie nocardia, actinomyces či mykobakterie. Kočka je může chytit od jiného zvířete, při toulkách venku anebo z nečistot, které přineseme domů na botách.

Projevy mohou být velmi různorodé. S přesnější diagnózou a léčbou nám pomůže zvěrolékař. Na nás je, abychom včas navštívili veterinu, dodržovali léčbu a dobře vše uklidili speciálními přípravky.

Kožní onemocnění u koček: Stres a nepohoda

Když je kočka ve špatné náladě, může se to odrazit i na stavu její kůže. Zejména, pokud je ve velkém stresu a psychicky trpí. Pokud jsme vyloučili všechny další příčiny, postarejme se, aby byla kočka v co největším klidu, zamezme negativním vlivům a věnujme mazlíčkovi dostatek lásky a pozornosti.

Proti kožním nemocím u koček existuje účinná prevence

Při správné péčí se nemusí kožní nemoci vůbec objevit. Anebo alespoň zachytíme kožní onemocnění u kočky hned ze začátku.

Důležitá je pravidelná péče o srst: Ano, kočka se o srst stará sama. Nicméně, naše pomoc neuškodí. Právě naopak. Tím, že ji budeme pravidelně česat, si neobvyklých změn na kočičí kůži všimneme co nejdříve. Kartáčujme ji alespoň jednou za týden. Dlouhosrsté kočky ještě častěji. A pokud je zrovna období línání, neměli bychom česání zanedbávat už vůbec.

Kočce srst i kůži každý týden prohlížejme. Nejlepší příležitostí je právě kartáčování. Dívejme se na kvalitu srsti, stav kůže i nečistoty, které v ní uvízli. Pátrejme po stroupcích, lupech, holých místech či parazitech.

Kočka nutně potřebuje co nejlepší výživu. Nedostatek živin se vždy odrazí na kvalitě srsti. V horším případě může způsobit i kožní onemocnění nebo jiné kočičí nemoci. Volme kompletní krmivo, které jí dodá vše, co potřebuje. Zároveň posílí její obranyschopnost proti nemocem. Existuje i kvalitní kompletní krmivo, které je speciálně vyvinuté pro zdravou kůži a srst. Kočce zároveň dodá všechny důležité živiny.

Držme prostředí, kde se kočka pohybuje, v čistotě. Deky, podlahy, koberce, pelíšky i hračky. Jinak se zde budou držet bakterie, plísně, paraziti a další škodlivé organismy. Pak si o kožní nemoci koček trochu koledujeme.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Drobné úrazy k létu patří. Dva tipy, díky nimž se zahojí rychleji

Shodou okolností jsem použila Bionect (mam neco podobneho na vyletech mimo domov vzdycky) na dovolene v Bulhar...

Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví

top přípravek na podporu erekce ....

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo