další zvířátka

Línání u koček je celoroční problém. Jak by měla vypadat péče o kočičí srst?

Každý, kdo má doma kočku ví, jak je někdy náročné starat se o její srst. Největší otrava je poté období, kdy kočka líná a po celém bytě nacházíme její chlupy. Vypadávání srsti u koček je zcela běžné, někdy však kočky línají mnohem více. Rádi vám poradíme, jak se starat o kočku a její srst co nejlépe a co dělat v případě nějaké nemoci srsti.

Línání u koček je zcela běžné

Každá kočka má tři druhy chlupů.

  • Pesíky- silné chlupy, které mají tvar kopí
  • Podsada - jemné chloupky, které jsou mnohdy zvlněné, izolují její tělo a chrání proti chladu
  • Hmatové - jsou na obličeji i na loktech. Jsou velice citlivé a mají nejhlubší kořínky. Slouží kočkám k orientaci

 

Každá srst je odrazem toho, jak se kočce daří a jaký je její zdravotní stav. Venkovní kočky línají častěji podle ročního období. Výměnu srsti ovlivňuje totiž délka dne a střídání dne a noci. Domácí kočky línají méně, jelikož roční období na srst nemá takový vliv. Línání u koček je ale také ovlivněno plemenem a typem srsti.

Línání u koček je časté na jaře

Delší den stimuluje růst nové srsti u koček, proto kočky mění svou srst ze zimní na letní na jaře. Nejvíce tedy kočky línají právě v tomto období. Kočky však línají celoročně, takže by vás nemělo překvapit, když během celého roku budou chlupy na podlaze, oblečení nebo pelíšku.

S chlupy si můžeme poradit několika vychytávkami jako jsou válečky s lepicí páskou, na kterou se chlupy nachytají třeba z oblečení a poté pásku strhneme a vyhodíme. Pomoci mohou i různé speciální kartáče na kočičí chlupy.

Rukavice na kočičí srst jsou nepostradatelné

Skvělé jsou rukavice na kočičí srst, které vám pomohou s dennodenní péči o kočku. Rukavici můžete použít jako kartáč a snadno i rychle tak vyčesat chlupy. Lze ji využít ale i při mytí nebo pro masáž kočky. Rukavice je tvořena silikonovými malými výběžky, které umožňují pohodlné, snadné a jemné česání, které kočku nebolí a netrápí.

Rukavice můžete koupit ve zverimexu nebo specializovaných obchodech. Vybírat můžete mezi mnohými barvami i velikostmi. Při výběru je však mnohem důležitější velikost rukavice nežli barva. Na ruce vám totiž musí dobře sedět, aby se vám s ní snadno manipulovalo. 

Nadměrné vypadávání srsti u koček

Někteří mazlíčci však mohou mít problém a může se vyskytnout nadměrné vypadávání srsti u koček. Jak poznáme, že kočka lína více, než by měla?

  • Kočce vypadá více chlupů, než jí doroste
  • Na jejím těle se objevují lysiny, tedy holá místa bez srsti
  • Kůže může kočku svědit
  • Objevují se lupy
  • Kůže je šupinatá
  • Kočka se často škrábe a otírá se o předměty

Jak si poradit s nadměrným vypadáváním?

Pokud na své kočce pozorujte tyto příznaky, měli byste zbystřit a začít se o její srst více zajímat a starat. Jak kočce pomoci?

Kočku pravidelně vyčesávejte, abyste ji zbavili odumřelých chlupových vláken.

Pravidelným česáním také masírujeme kočce její kůži, díky čemuž se lépe prokrvuje.

Zkusit lze koupel ve speciálním šamponu, která usnadní vyčesávání .

Rozhodně si nepomůžete tak, že kočku ostříháte na krátko. I krátká srst bude kočce vypadávat a když ji nevyčesáte, bude se držet v jejím kožichu.

Prevencí línání u koček je kvalitní strava

Aby měla kočka krásnou a zdravou srst, není důležité jen vyčesávání, ale také kvalitní strava. Veškeré krmivo, které kočce dáváme, musí obsahovat všechny minerály, vitamíny a látky, které podporují růst srsti a pomáhají udržovat srst hladkou a zdravou.

Na podporu obnovy kůže však můžeme podávat i doplňky stravy. Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin, zinku, selenu, biotinu i vitamínů skupiny B. Díky tomu se obnoví srst a kůže bude lépe vyživována.

Časté nemoci srsti u koček

I když o našeho mazlíčka poctivě pečujeme, mohou se vyskytnout nemoci srsti u koček, které způsobují nadměrné vypadávání a další kožní nemoci. Mezi nejčastější nemoci srsti u koček patří:

Kožní plísně

Plíseň napadne svrchní vrstvu kůže a způsobuje její šupinatění a nadměrné vypadávání. Nejčastěji je plíseň na hlavě, hrudi či zádech. Léčba spočívá v koupeli ve speciálních šamponech a v podávání léků.

Paraziti

Časté jsou blechy, roztoči, klíšťata a další kočičí paraziti, kteří oslabují kočičí kůži i podporují vypadávání srsti. Především venkovní kočky jsou v nebezpečí, proto je potřeba je sledovat a pravidelně kontrolovat jejich srst.

Nedostatečné stravování

Pokud kočka nedostává ve své stravě všechny látky, které potřebuje, může se strádání projevit právě na línání. Často nezbývá nic jiného než navštívit veterináře a zjistit pomocí krevních testů, co kočce chybí.

Alergie

I kočky mohou být alergické na prostředí okolo sebe. Alergie může být na pyl, prach, trávu i jiná zvířata. Důsledné vyšetření je nezbytné, jelikož alergie se dá regulovat pomocí léků i vyhýbání se alergenu.

Stres

Vystresovaná kočka se projevuje také tím, že její srst ani kůže není zdravá a bez problémů. Kočka může být ve stresu z mnoha důvodů - nový mazlíček, nové prostředí, jiné krmivo apod.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte