Sibiřský husky a aljašský malamut: tažní psi s přátelskou povahou, kteří vás udrží v kondici

Rychlost, síla, energie, přátelská povaha a oddanost. Tím vším a mnohem více se vyznačují tažní psi. Mezi nejoblíbenější plemena patří sibiřský husky a aljašský malamut. Do jakého prostředí se hodí, jaké jsou mezi nimi rozdíly a co ke svému životu potřebují? To vše vám v následujícím článku rádi prozradíme, abychom vám ulehčili rozhodování při výběru vašeho psího mazlíčka.

Sibiřský husky: hravý pes s velkým srdcem

Sibiřského huskyho vyšlechtili obyvatelé Sibiře k tažení saní a k lovu. Není proto divu, že se jedná o silné, vytrvalé a rychlé zvíře, které potřebuje dostatek pohybu a také lásky. Má velmi citlivou a přátelskou povahu, díky čemuž se hodí skvěle i k dětem. Dobře dokonce vychází i s ostatními psy.

Čtěte také:

Nejchytřejší plemena psů aneb Kdo se rychle učí novým povelům

Jelikož je sibiřský husky zvyklý na žití ve smečce, velmi špatně snáší samotu. Nejšťastnější je v kontaktu s majiteli a dalšími psy. Pořídit by si ho měli především aktivní lidé, jelikož potřebuje neustálý pohyb a fyzickou zátěž.

Sibiřský husky vás učaruje pohledem

Na huskym vás určitě hned zaujmou jeho oči. Mohou být zbarveny do nádherně modré barvy anebo může mít pes i každé oko jiné. Jeho pohled si nejde nezamilovat.

Husky patří mezi střední plemena psů. Váží okolo 28 kg, výška v kohoutku je zhruba 60 cm. Kromě očí vás mohou upoutat i velké uši trojúhelníkového tvaru, které jsou vždy pevně vztyčené. Jeho srst je dlouhá a hustá, barevných kombinací může být několik, a to od černé, šedé, nahnědlé až po bílou. Charakteristické jsou pro toto elegantní a energetické psí plemeno barevné kresby na hlavě.

Husky vyžaduje pohyb i kvalitní krmivo

Husky potřebuje především lásku, péči a pohyb, protože se jedná o opravdu aktivní zvíře. Proto byste jej neměli uzavírat do malých kotců nebo bytů. Nejlepší jsou pro něj dlouhé procházky plné her a velký prostor na zahradě. S huskym se můžete věnovat například agility, dogtrekkingu (pochod na danou vzdálenost) anebo canicrossu (běh se psem).

Kromě pohybu potřebuje husky také kvalitní krmivo, které udrží jeho srst krásnou a tělo i mysl v dobré kondici.

Aljašský malamut je oddaným společníkem

Aljašský malamut je sibiřskému husky opravdu hodně podobný, a to nejen vzhledem, ale i povahou a vlastnostmi. Není ostatně divu, Eskymáci ho vyšlechtili ke skupinovému tažení saní v extrémních podmínkách a na velké vzdálenosti. Důležitou roli sehráli při prozkoumávání Arktidy i Antarktidy.

Mezi typické vlastnosti malamuta patří vlídná a přátelská povaha, oddanost a vysoká inteligence. Stejně jako husky miluje společnost lidí a skvěle si rozumí také s dětmi. Jelikož se řídí zákony smečky, již od štěněte musíte nastavit jasná pravidla, kdo je v domě pánem. Potřebuje proto výcvik, pevnou ruku a dostatek prostoru i pohybu. Malamut se skvěle vyřádí například u pullingu (tah břemen), bikejöringu (zapřáhnutí ke kolu) anebo také při canicrossu nebo dogtrekkingu.

Malamut se pyšní harmonickým a svalnatým tělem

Malamut má silnou kostru s mohutným svalstvem. Oproti huskymu je trochu těžší, v dospělosti váží až 40 kg a v kohoutku dosahuje zhruba 63 cm. Má prodloužené tělo, silný krk, širokou hruď a rovná záda. Jeho oči jsou tmavohnědé, modré oči jsou na rozdíl od huskyho znakem chyby a často důvodem vyřazení z chovu.

Srst má malamut podobnou jako husky, a to středně dlouhou a hustou. Zbarvení srsti může být kombinací černé, šedé, žluté, červené i hnědé. Kromě období, kdy líná, nevyžaduje malamut speciální péči o srst. Díky své srsti dokáží přežít až v -70 stupních.

Husky versus malamut

Obě dvě severská tažná plemena rozhodně udrží svého majitele v dobré kondici, protože potřebují neustálý pohyb a aktivitu. Chodit s nimi můžete na dlouhé túry anebo zkusit zmíněné spí sporty. Pokud se však stále rozhodujete, jaké plemeno se k vám více hodí, třeba vám pomůže následující srovnání.

Husky

 • Přátelské plemeno
 • Vhodný k dětem
 • Energický, aktivní a temperamentní
 • Krásné zbarvení očí (povolená je i modrá barva nebo každé oko jiné)
 • Menší postava
 • Vysoce inteligentní
 • Lehce se učí povely
 • Lehčí stavba těla

Malamut

 • Oddaný a přátelský
 • Klidnější a vyrovnanější
 • Podstatně mohutnější a větší
 • Jediná povolená barva očí je hnědá
 • Vhodnější na dlouhé trasy
 • Téměř vůbec neštěká, dorozumívá se vytím
 • Mají geneticky blíže k vlkům

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...