Chov zakrslého králíčka můžete zpestřit výcvikem. Zkuste třeba králičí hop.
14. 04. 2020 Přečteno: 1473x

Nenároční domácí mazlíčci: Které si můžete pořídit i k dětem?

Domácí mazlíček vyžaduje kromě jídla také další péči - u některých je to hlazení, u jiných třeba péče o srst. Chcete mít doma zvířátko a zároveň víte, že na ně nebudete mít tolik času? Můžete si pořídit jednoho z těchto nenáročných domácích mazlíčků.

Želva - domácí mazlíček pro alergiky a pracovně vytížené. Vyberte však pečlivě!

Chovat želvu zdaleka nemusí být nuda, přestože s vámi nenaváže pouto. Tento podivuhodný tvor je krásný a může být zajímavé jej pozorovat. Velmi důležité je, že různé druhy želv mají různé potřeby, které je třeba si předem nastudovat. Většina druhů želv je mnohem náročnějších, než byste čekali - navíc želva žije desítky let. Obecně ale platí ta výhoda, že želvy nepotřebují vaši pozornost.

Čtěte také:

Domácí mazlíček pro děti je ideální způsob, jak dítě naučit zodpovědnosti a lásce ke zvířatům. Jaké zvíře vybrat?

Nezbytně nutná je UVB lampa a optimální teplota v teráriu. Velkou část péče o tyto domácí mazlíčky tvoří čištění a výměna vody. Toho se ušetříte pořízením suchozemské želvy namísto vodní. Méně náročným druhem je například želva žlutohnědá. Vystelte terárium substrátem, který zachová v prostředí nezbytnou vlhkost. Když pečlivě zajistíte, aby želva měla to správné klima a stravu podle svého druhu, nic víc vyžadovat nebude.

Drobní ptáci: bystří a zábavní domácí mazlíčci pro začátečníky

Na rozdíl od větších papoušků, kteří bývají silně fixovaní na člověka a potřebují neustálou pozornost, malí ptáci se zpravidla o sebe postarají sami. Potřebují klícku nebo voliéru, kam neprší a nefouká, bidýlka, napáječku, nádobku na koupání, sépiovou kost na broušení zobáku a pár hraček, aby nestrádali psychicky. Po zakoupení těchto náležitostí už skoro nic řešit nemusíte - jen je občas nechte proletět po dobře zabezpečeném pokoji.

Nejoblíbenějším ptáčkem je určitě andulka. Tento domácí mazlíček může být hlučný, je však zábavný a dá se i cvičit. Andulka si vystačí sama, ale je lepší ji chovat v páru. Pokud jí vše zajistíte, bude zdravá a čilá.

Také kanárci jsou oblíbenou ozdobou domácností. Tento pták je méně náchylný na nemoci než andulka, zato je pro něj důležité mít ptačího společníka, aby nepropadl depresi. Nejlépe chovejte například jednoho samce se dvěma samicemi, vyvarujte se většího počtu samců. Kanárek se dobře snáší s příbuznými druhy ptáků, třeba zebřičkami.

Drobných ptáků je více druhů a každý druh má trochu jiné potřeby. Celkově vzato jsou to ale krásní a nenároční domácí mazlíčci.

Hlodavci jsou domácí mazlíčci vhodní pro děti - jen pozor na rozmnožování!

Většina z nás měla pravděpodobně nějakého hlodavce už v dětství. Krmením a čištěním se dítě učí zodpovědnosti, zároveň jsou to však úkony snadné. Tato zvířátka se chovají jednoduše. Stačí jim napáječka, domeček, kolo na běhání, větvičky k hlodání a pravidelná výměna podestýlky. O srst se dobře postarají sami nebo navzájem - s výjimkou činčil a dlouhosrstých morčat. Některé druhy si snadno zvyknou na ruku a nechají se pohladit.

Přesto existují chyby, které mnoho lidí při chovu takových domácích mazlíčků dělá. Nejzávažnějším problémem je chovat zvířátko samotné. Pískomilové, osmáci, myši i potkani jsou tvorové sociální, kterým vaše ruka společníka stejného druhu nikdy nenahradí. Zvířátko si domů vezměte spolu s jeho sourozencem či jiným parťákem, na kterého je zvyklé - a to stejného pohlaví. Hlodavci se množí rychle, a tak by vám chov samce se samicí značně přidělal práci. Pokud tyto domácí mazlíčky včas nerozdělíte podle pohlaví, samice brzy po vrhu znovu zabřezne.

Existují lidé, kteří hlodavce účelově nechávají neustále množit a na mláďatech vydělávají. Takovíto potkani, křečci a jiní mohou mít málo místa, samice bývají strhané a podvyživené, navíc hrozí příbuzenské páření a degenerace. Chcete-li se ujistit, že vaši domácí mazlíčci pocházejí ze zdravého prostředí, podpořte registrovanou chovnou stanici - což ostatně neplatí jen u hlodavců.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví

Dobrý den, od A.Williama mám již 4 knihy. Přišel ke mě prostřednictvím semináře on-line, v březnu 2021. Začala...

Kosmetika na dovolenou: Jaké přípravky potřebujete na různé typy dovolených?

ja chodím jenom k vodě, takže mi stačí opalovací krém a probiotika, abych neměla střevní potíže

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…