Kmenové buňky pomáhají v léčbě onemocnění u koček

Příkladem je kočka Sofinka, která kvůli astmatu intenzivně kašlala a původní léčba nepomáhala. Na doporučení veterinární lékařky, paní doktorky Marty…

Mezenchymální kmenové buňky jsou zásobárnou univerzálních náhradních dílů v lidském nebo zvířecím, tedy i kočičím, těle. Zásoba těchto náhradních dílů během života sice ubývá, ale díly nikdy úplně nedojdou. Tyto buňky mají jedinečnou schopnost sebeobnovy, přeměny v jiný buněčný typ a ovlivňování imunitního systému. Imunitní systém nedokáže mezenchymální kmenové buňky rozeznat, nedokáže identifikovat, zda jsou léčeného zvířete, nebo dárce, a léčba probíhá bez negativních imunitních reakcí.

V případě léčby koček se mezenchymální kmenové buňky odebírají z kostní dřeně nebo tukové tkáně. Kmenové buňky dokáží ovlivňovat imunitní systém, což lze velmi dobře využít při léčbě autoimunitních onemocnění (onemocnění, kdy se organizmus „zblázní“ a bojuje sám proti sobě) a alergií. Například u koček s astmatem, které byly léčené těmito buňkami, došlo ke snížení zánětu.

Čtěte také:

Kmenové buňky – k čemu se používají ve veterinární medicíně?

Kmenové buňky léčí astma i poruchy trávení u koček

Příkladem je kočka Sofinka, která kvůli astmatu intenzivně kašlala a původní léčba nepomáhala. Na doporučení veterinární lékařky, paní doktorky Marty Koudelkové z veterinární kliniky HomeVET, se majitelka rozhodla pro léčbu kmenovými buňkami. Již po 14 dnech od první aplikace majitelka uvedla zlepšení kašle o 90 %. Za dva a půl měsíce Sofinka zakašlala jen dvakrát. Tři měsíce od první aplikace dostala poslední dávku kmenových buněk, po které kašel zcela zmizel. Od té doby je Sofinka v pořádku.

Sofinka po léčbě kmenovými buňkami

Kmenové buňky se úspěšně používají také při léčbě imunitně podmíněného zánětlivého onemocnění střev, které způsobuje průjmy, zvracení, ztrátu váhy a změnu chování kočky. Mezi příčiny tohoto onemocnění patří poruchy imunitního systému, genetické předpoklady, infekce či potravinové alergie. Běžná léčba většinou zahrnuje speciální dietu, v případě infekce antibiotika a léky na snížení imunity, jako jsou kortikosteroidy.

Bohužel některé kočky nereagují na žádný z běžných léčebných postupů. A to byl také případ kocoura Jonáše, kterého léčila paní doktorka Martina Načeradská - veterinární klinika MVDr. Martina Načeradská. Více než rok byl kocourek léčen pomocí kortikosteroidů, které tlumí imunitní systém. Jelikož však docházelo k opakování příznaků, rozhodla se paní doktorka spolu s majitelkou vyzkoušet léčbu kmenovými buňkami. Již po první aplikaci došlo ke zlepšení příznaků a mohlo dojít ke snížení dávky kortikosteroidů. Po třech aplikacích kmenových buněk kocour bere léky už jen minimálně, příznaky vymizely a Jonáš má zase chuť k jídlu a do života.

20170308_105400

Kdy lze aplikovat léčbu pomocí mezenchymálních kmenových buněk?

Mezenchymální kmenové buňky se dají využít také při léčbě poškození očí, a to při onemocnění rohovky, tzv. eozinofilní keratitidě. V případě tohoto poškození studie ukazují, že došlo ke zlepšení příznaků u léčených koček do šesti měsíců od zahájení léčby. Úspěšně byly kmenové buňky využité také v zubní medicíně při léčení zánětu dásní (gingivostomatitidy).

Léčba mezenchymálními kmenovými buňkami není nejlacinější. Ceny se pohybují v řádu nižších desetitisíců korun, zaleží samozřejmě na náročnosti každého konkrétního případu. Ale v případě chronických onemocnění bývá výhodnější než dlouhodobá a stále se opakující standardní léčba, která zvířecího pacienta zatěžuje, a vůči které se může postupně stát odolný. Léčba vždy je, a musí být, individuální, nakonec každé zvíře je jedinečné.

V České republice léky z mezenchymálních kmenových buněk pro veterináře připravuje Medicínské centrum Praha v rámci projektu Avecell. Více informací o tomto projektu naleznete na stránce: www.avecell.cz.

V rámci terapie kmenovými buňkami musí probíhat dlouhodobé sledování a hodnocení léčby a pečlivé monitorování případných nežádoucích účinků a komplikací. Veterináři se stávají prostředníky mezi majitelem zvířete a laboratoří, která léčivý přípravek z mezenchymálních kmenových buněk připravuje.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...