další zvířátka

Kočka nechce jíst léky? 3 účinné postupy, jak dát kočce prášek

Někdy mazlíček léky pro kočky potřebuje. Ale málokterá kočka sní prášek dobrovolně. Těžko jí vysvětlíme, že je to v zájmu jejího zdraví. Proto musíme přijít s jiným způsobem, jak dát kočce prášek. Poradíme 3 chytré a účinné postupy, které nám usnadní práci. Zároveň se vyhneme nepříjemnostem jako je stres u kočky anebo škrábance.

Jak dát kočce prášek? Klid, odměna a lest

Oproti psům jsou kočky v jídle vybíravější a méně důvěřivé. Pravidelně podávané léky pro kočky jsou proto problém. Nejznámějším způsobem, jak dát kočce prášek, je schování léku do jídla. Bohužel, takový postup se většinou osvědčí jen napoprvé. Kočka si poté většinou dává pozor a pohlídá si, aby se znovu nenapálila. Co dělat, aby byl problém, jak dát kočce prášek, co nejrychleji vyřešen?

 • Kočka by měla být před spolknutím prášku klidná. Jinak s námi bude nejenom bojovat, ale léky pro kočky se nám budou podávat ještě obtížněji.
 • Využijme času, kdy je kočka nejméně aktivní. Spíše bude v klidu.
 • Problém, jak dát kočce prášek usnadníme, když jí pokaždé odměníme. Mazlíček si spojí prášky s něčím příjemným. Dejme jí například chutné a kvalitní krmivo, které má ráda.
 • Na trhu najdeme speciální pamlsky. Pamlsek má otvor, do kterého léky pro kočky schováme. Jednoduše kočce pamlsek podejme a mazlíček si ani nevšimne, že prášek snědl. Díky tomu se neobjeví stres u kočky ani jiné komplikace.

1. Jak dát kočce prášek přímo do tlamičky

Některé kočky jsou bojovnice, jiné nám dovolí dát léky pro kočky přímo do tlamičky. Počítejme ale s tím, že se to kočce líbit nebude.

Kočka musí být klidná a cítit se v bezpečí. Počkejme, až bude ležet a bude se chtít mazlit. Jemně ji hlaďme. Můžeme zvolit tu část dne, kdy je nejméně aktivní a spí.

Levou rukou uchopme kočičí hlavu tak, aby palec byl na jedné straně hlavičky a prsty na druhé. Prsty bychom neměli dávat přes tlamičku, aby nás kočka nemohla pokousat. Hlavu držme jemně, ale pevně. Vezměme prášek. Pravou rukou otevřeme spodní čelist. Opět si dejme pozor na kočičí zuby. Do otevřené tlamičky dejme léky pro kočky. Zkusme je dát co nejdále, aby je kočka musela polknout. Poté tlamičku pravou rukou zavřeme a chvíli ji podržme. Kočka tak bude muset prášek spolknout. Můžeme jemně masírovat hrdlo, abychom podpořili polykací reflex. Stejně tak můžeme lehce foukat na kočičí nos.

Kočku po podání prášku pochvalme a pohlaďme. Můžeme ji také odměnit zdravým pamlskem.

Rozhodně na kočku nebuďme agresivní a přehnaně hrubí. V tom, jak dát kočce prášek, to nepomáhá. Naopak se situace jen zhorší. Stres u kočky způsobí, že se nás bude bát a pravidelné podávání prášků se spíš bude podobat rvačce. Navíc bychom kočce mohli nechtě ublížit.

2. Léky pro kočky schované v pastě

Pokud kočka nechce spolupracovat, musíme na ni vyzrát. Jednoduchý a chytrý trik nám s tím, jak dát kočce prášek, může velmi pomoci. Opět se tak můžeme vyhnout stresu u kočky.

Vezměme léky pro kočky a rozdrťme je na jemný prášek. Poté rozdrcené tabletky zamíchejme do chutné kočičí pasty.

Pastu kočce natřeme na horní patro. Sní ji a ani si nevšimne, že jí i prášek. Pokud se nám nepodaří kočce otevřít tlamičku, potřeme pastou okolí tlamičky nebo srst. Kočky jsou velmi čistotné a všechen nepořádek si co nejdříve olížou.

3. Jak dát kočce prášek, když s námi bojuje

Bohužel, v některých případech všechny způsoby, jak dát kočce prášek, selžou. Pak se musíme obrnit a léky pro kočky podat i bez mazlíčkova souhlasu. Nemocná kočka nutně své léčiva potřebuje. V tom, jak dát kočce prášek, nám pomůže ručník. 

 1. Na stůl rozložme větší ručník. Posaďme na něj kočku tak, aby jeden z rohů ručníku měla pod hlavičkou.
 2. Nyní kočku zabalíme podobně, jako se balí miminka do zavinovačky. Cíp ručníku, který má kočka u zadečku, jí přeložme přes záda.
 3. Následně přes kočku přeložme i pravý a poté levý cíp ručníku, které má po bocích.
 4. Cíp, který má pod hlavičkou nadzvedněme a opatrně ho přitáhněme ke zbytku ručníku. Kočce pak bude koukat jen hlavička.
 5. Kočka by v ručníku měla být pevně zabalená, aby neměla možnost utéct. Stejně tak nás nebude moci poškrábat.
 6. Poté jednou rukou uchopme horní část kočičí tlamičky. Dejme si pozor, aby nás nemohla pokousat.
 7. Druhou rukou otevřeme spodní část tlamičky. Vložme do ní připravený prášek.
 8. Tlamičku chvíli držme zavřenou. Kočka bude muset prášek spolknout.
 9. Zkusme jemnou masáž hrdla anebo lehké foukání na nos. Podpoří to polykací reflexy.
 10. Poté kočku pochvalme a hlaďme. Za odměnu jí můžeme dát pamlsek.

Pozor na podráždění hrdla a stres u kočky

Nešetrný způsob, jak dát kočce prášek, může mít špatný dopad jak na náš vztah s kočkou, tak na její zdraví. Nechtě ji můžeme ublížit. Stres u kočky se může projevit jak v jejím chování, tak i stravovacích návycích. K tomu jí stresový zážitek od dalšího polykání prášku spolehlivě odradí.

Po podání prášku se může snadno stát, že léky pro kočky uvíznou v hrdle. Kromě toho, že uvíznutý prášek je pro kočku velmi nepříjemný, může být i nebezpečný. Kočka může začít zvracet a léky se tak v jejím těle vůbec nevstřebají. Stejně tak může kočka začít i kašlat. Problém vyřešíme, když jí po podání prášku dáme stříkačkou do tlamičky i vodu. Stejně tak můžeme kočce dát i měkké krmivo.

Problémem mohou být i přepůlené tablety, které mají ostré hrany a mohou podráždit hrdlo. Navíc některé prášky ani půlit nesmíme. Proto je ponechejme vcelku.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte