další zvířátka

Chov kachen nejen pro začátečníky. Na co si dát pozor?

Dopřát si lahodné kachní masíčko můžete kdykoliv se vám zachce, jelikož chov kachen není vůbec žádná věda. Záleží však na tom z jakého důvodu si chcete kachny pořídit, zda na maso, peří nebo vejce. Od toho se poté odvíjí druh kachny, kterou byste si měli koupit. Rádi vám poradíme, jak na chov kachen pro začátečníky, abyste vše zvládali se vztyčenou hlavou a nic vás nepřekvapilo. Poučit se však mohou i ostřílení chovatelé.

Chov kachen na maso nebo peří?

Je důležité si nejprve vybrat jaký druh kachen chcete chovat.

Masitá plemena kachen - vhodná jsou pro ty z vás, kteří chtějí chovat kachny pro chutné a zdravé maso. Zároveň ale musíte počítat s nižším počtem snesených vajec.

 • pekingská kachna
 • pižmová kachna

 

Nosná plemena kachen - od těchto kachen můžete očekávat velké množství chutných vajíček.

 

Oblíbené jsou kachny domácí, které můžete běžně vidět na zahrádkách a dvorcích na vesnicích. Ovšem ze začátku to s počtem příliš nepřehánějte. Bohatě vám budou stačit 4 kachny. Kačera nepotřebujete, pokud nechcete mladé.

Chov kachen pro začátečníky: co kachnám ubližuje

I když je chov kachen jednoduchá záležitost, existuje několik situací, které mohou váš chov ohrozit. Na co byste měli při pořizování kachen myslet a čeho se vyvarovat?

Kachny nemají rády vítr

Větrné počasí kachny snášejí velice špatně. Důležité je proto mít pro ně závětrné zázemí a suchou podestýlku. Skvělá podestýlka je ze slámy nebo hoblin. Kachník musí být větratelný a dobře uzavíratelný, aby se dovnitř nedostali noční predátoři.

Pečivo kachnám ubližuje

Mnoho lidí krmí kachny starým pečivem a myslí si, že kachnám se nic nestane. Omyl. Takové pečivo neobsahuje minerální látky a vitamíny, které kachny potřebují. Navíc pečivo často obsahuje až příliš soli, což může způsobit zažívací problémy.

Mokré peří je nebezpečné

Kachna by měla mít suché peří. Když je mokré, pak může nastat problém. Mokré peří může způsobovat nemoc nebo špatná strava. Důvodem může být ale i nedostatečný přístup k vodě.

Jaké je nevhodné prostředí pro kachny?

Často slýcháváme a čteme spíše rady, jak dělat věci správně. Málokdo se pak zaměřuje na to, co by se naopak dělat nemělo a na co si dát pozor. Například jaké je naprosto nevhodné prostředí pro kachny?

 1. Malý výběh
 2. Absence přístřešku
 3. Nevhodná podestýlka
 4. Neexistence jezírka nebo jiné vodní plochy
 5. Větrné místo
 6. Žádná tráva

Chov kachen pro začátečníky: čím je krmit

Kvalitní krmná směs je základem každého zdravého chovu kachen. Obsahuje veškeré vitamíny a minerální látky, které kachny potřebují ke správnému vývoji. Pokud kachny krmíte svépomocí, často se stává, že postrádají důležité vitamíny a minerály. A co jim můžete dopřát dále?

 • Obilí
 • Kukuřičný šrot
 • Čerstvě nařezaná tráva

 

V létě se kachny uživí samy, pokud jim dopřejete velkou travnatou plochu, kde si mohou vše obstarat.

Jaké nemoci mohou chov kachen ohrozit?

Staráte se o kachny s láskou a dáváte jim veškerou péči, ale někdy se onemocnění nevyhnete. Jak nemoci kachen rozeznat a jak se proti nim bránit?

Virová hepatitida kachen

Velice nakažlivé a smrtelně nebezpečné onemocnění způsobené pikornavirem. V hejnu způsobuje vysokou úmrtnost. Mezi příznaky patří netečnost, otupělost, nekoordinované pohyby.  Jako prevence se doporučuje chovat kachňata odděleně od dospělých, kam nemají přístup ani divoce žijící zvířata.

Tuberkulóza

Nemoc způsobuje bakterie zvaná Mycobacterium avium. Nemoc se přenáší trusem. Příznaky jsou postupné hubnutí, mastné peří, ospalost, malátnost i zvýšená tvorba moči. Nemoc se velice těžce odhaluje a navíc ji nelze léčit.

Herpesvirová enteritida

Mezi nebezpečné nemoci kachen patří i mor kachen, který je vysoce nakažlivý. Umírají především starší kachňata a dospělé kachny. Častým příznakem choroby jsou zvýšený příjem vody, kachny jsou načepýřené a málo jedí. Nemoc je smrtelná.

Chov kachen: proč si škubou peří?

Jestliže uvidíte, jak si kachny škubou peří, pak zbystřete. Kachnám něco chybí a vy musíte zjistit co.

 • Malý prostor - kachen je hodně a mají málo prostoru i pohybu
 • Špatné krmení - kachny si tak vynahrazují nedostatečnou stravu, jako je třeba málo krmení, nedostatek minerálních látek nebo čerstvé vody
 • Vysoká teplota - souvisí s tím, že kachny mají málo prostoru, a tak se přehřívají
 • Nemoc - na vině jsou nejčastěji parazité, kteří způsobují vytrhávání peří u kachen
 • Nuda - když se kachny nudí, mohou si peří začít vytrhávat. Proto zajistěte dostatečně velký výběh, kde se zaměstnají třeba vyzobáváním hmyzu
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte