Liška Friesova /Cantharellus friesii/

Foto: www.houbar.cz

▪ Liška Friesova - vzhled

Klobouk je 1 – 3 cm široký. Je nejprve nízce sklenutý, brzy nálevkovitý, na okraji zvlněný, tenkomasý. Zpočátku bývá jemně sametový, později lysý, žlutooranžová barva na okraji přechází v červenooranžovou ve středu. Lišty sbíhají daleko na třeň, jsou velmi nízké a tlusté, v dospělosti oranžově krémové.

Třeň je světle oranžový a mívá 2 – 3 x 0,2 – 0,5 cm.

Dužnina je pružná, podobné barvy. Má nevýraznou vůni a nakyslou chuť.

▪ Liška Friesova - výskyt

Liška Friesova roste poměrně vzácně zejména v listnatých lesích, hlavně pod buky, ale můžeme ji občas najít i pod jehličnany od července do září. Patří mezi houby nelupenaté. Záměna není příliš pravděpodobná, snad jedině s dalšími tenkomasými druhy lišek, od kterých se výrazně liší červeně lososovitým zabarvením, hlavně na temeni klobouku.

▪ Liška Friesova - vliv na zdraví

Houby jsou důležité obsahem vonných a chuťových látek, které napomáhají vyměšování trávicích šťáv. Proto mají houby význam spíše jako pochutina a koření. Stěny houbových buněk jsou složeny z nestravitelného chitinu, který ale zrychluje pohyb střev a podporuje lepší trávení. Houby obsahují také některé léčivé látky.

▪ Liška Friesova - možnosti využití

Je to jedlá a chutná houba, ale pro svůj řídký výskyt a nevelké plodnice nemá větší význam pro konzumaci. Liška Friesova nese název podle švédského mykologa Friese, který ji popsal. Na rozdíl od lišky obecné má tato houba lososové až červené zbarvení. Liška Friesova je lišce obecné podobná spíše tvarem, je ale menší a tenčí. Pokud si ji spletete s jinou liškou, nic se neděje. Tato houba je také jedlá, vyskytuje se ale zřídka.

▪ Liška Friesova - recept

Lišky ve volském oku

100 g hub
2 vejce
cibule
tuk
sladká paprika
bílý pepř
drcený tymián
drcený koriandr
muškátový květ
tuk na smažení
sůl

Na tuku zpěníme cibulku a vložíme lišky – větší přepůlíme, menší necháme vcelku. Kromě květu okořeníme a dusíme do měkka pod pokličkou. V jiné pánvičce na rozpálený tuk vložíme rozklepnutá 2 vejce a připravíme volská oka. Smažíme ale velmi pozvolna. Když je žloutek téměř tuhý, vsypeme do středu lišky a jemně zatlačíme dovnitř – nemícháme, jen lehce zhoupneme pánev, aby vejce lišky jakoby obklopilo a udělalo mističku. Necháme ještě asi 3 minuty a hned servírujeme na talíři s oblohou.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1133x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte