Lakovka obecná /Laccaria laccata/

▪ Lakovka obecná - vzhled

Klobouk je 1 - 5 cm široký, nejprve sklenutý, později plochý až vmáčklý, velmi tenkomasý, často prosvítavý, růžově až masově zbarvený, někdy ale též červenavý, pokožka zprvu hladká a lysá, pak většinou trochu vločkatá nebo jemně šupinkatá a často rozpraskávající; okraj klobouku podvinutý, zvlněný až vroubkovaný.


Třeň má 5 - 10 x 0,2 - 0,6 cm, velmi tenký a zahnutý, někdy zploštělý nebo zkroucený, ve stáří často rourkovitě dutý, podobně zbarvený jako klobouk, na bázi většinou s bílou myceliální plstí.

Dužnina masově zbarvená, dosti tuhá.

▪ Lakovka obecná - výskyt

Lakovka obecná roste velmi hojně v listnatých a jehličnatých lesích, v parcích a na okrajích cest; červen až listopad.

▪ Lakovka obecná - vliv na zdraví

Houby mají nízkou energetickou hodnotu. Říká se, že mají příznivé účinky na lidskou psychiku. Obsahují relativně hodně draslíku, fosforu, síry a hořčíku. A také některé stopové prvky jako např. zinek, měď, mangan a jiné.

▪ Lakovka obecná - možnosti využití

Pro kořennou chuť je Lakovka obecná vhodná na polévky a do omáček.

▪ Lakovka obecná - recept

Houbové karbanátky

300 g čerstvých hub
1 cibule
2 vejce
strouhanka
česnek
majoránka
sůl
pepř

Na oleji dozlatova osmažíme nadrobno pokrájenou cibuli, pak přidáme pokrájené houby, podlijeme vodou a necháme dusit, až jsou houby měkké. Po vychladnutí přidáme sůl, pepř, majoránku, česnek, vejce a strouhanku, vytvoříme hustší těsto. Tvoříme karbanátky, které ještě jednou obalíme ve strouhance a osmažíme na rozpáleném oleji. Podáváme s chlebem.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte