Lakovka ametystová /Laccaria amethystea/

▪ Lakovka ametystová - vzhled

Klobouk je 2 – 5 cm široký, okrouhlý, zprvu polokulovitě sklenutý, pak až ploše rozložený, na středu vmáčklý, fialové až ametystově modré barvy za sucha a ve stáří světlejší až šedavé.

Třeň zbarvený stejně jako klobouk, na bázi se světle fialovým myceliem, podélně vláknitý.

Dužnina fialová, řídká, ztluštělé lupeny, zoubkem připojené.

▪ Lakovka ametystová - výskyt

Lakovka ametystová roste většinou v listnatém lese, s oblibou na rašeliništích a močálech uprostřed mechu, často také pod buky; srpen až říjen.

▪ Lakovka ametystová - vliv na zdraví

Tyto houby patří mezi největší absorbenty látek poškozujících lidské zdraví.

▪ Lakovka ametystová - možnosti využití

Lakovka ametystová dá se velice dobře sušit. Rovněž ji můžeme uchovávat v okořeněném alkoholu pro přípravu velice neobvyklé omáčky. Před uchováním v alkoholu je potřeba lakovky krátce blanšírovat. Také je důležité dát ji do mrazničky, abychom zamezili kvašení.

Lakovka ametystová je všestranně použitelná, vhodná zejména do směsí. Je také výborná čerstvá.

▪ Lakovka ametystová - recept

Houbová smaženice

350 g čerstvých hub – směs
2 lžíce másla
4 - 5 vajec
sůl
pepř
kmín

Na pánvičku dáme rozpustit máslo, přidáme houby a podlijeme vodou, houby osolíme, opepříme a posypeme kmínem. Houby dusíme do měkka, podle potřeby stále podléváme vodou až do úplného změknutí. Dusíme minimálně 15 až 20 minut. Před koncem vodu vydusíme, přidáme vejce a mícháme, dokud nejsou vejce hotová. Houbová smaženice je nejchutnější, pokud ji připravujeme z více druhů hub.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2052x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte