Hřib sametový / Xerocomus pruinatus /

Foto: Wikimedia, Autor: Lebrac

▪ Hřib sametový - vzhled

Klobouk o průměru do 10 cm je nejprve pravidelně polokulovitý, později rozložitý. Okraj bývá dlouho podvinutý, po roztažení je výrazně světlý. Pokožka klobouku je tmavohnědá, sametově plstnatá.

Rourky jsou žlutavé, často sytě zbarvené, na otlačených místech modrají.

Třeň je válcovitý nebo kyjovitý, žlutavě zbarvený, jemně vločnatý, ke stáří od báze červenající. Póry jsou jasně žluté až žlutooranžové.

Dužnina je bílá nebo krémová, po poranění nemění barvu. Výtrusný prach je olivověhnědý.

▪ Hřib sametový - výskyt

Hřib sametový roste místy hojně až velmi hojně od srpna do listopadu v jehličnatých, smíšených a listnatých lesích, hlavně pod buky, duby, ale i smrky. Hřib sametový většina z nás řadí mezi „babky“. V tomto případě jde o chutnou i vzhledově atraktivní „babku“, kterou každý rád sebere. Plodnice hřibu sametového bohužel bývají často napadány larvami hmyzu, proto je dobré je důkladně očistit a „prolezlé“ klobouky a třeně nechat raději v lese. Hřib sametový je velmi podobný rovněž jedlému hřibu žlutomasému, který se liší menší velikostí a zejména žlutohnědým, pravidelně políčkovitě rozpukávajícím kloboukem.

▪ Hřib sametový - vliv na zdraví

Houby jsou z 95 % tvořeny vodou. Proto se, když je usušíme, hodně scvrknou. Na sto gramů mají v průměru pouhých 100 kJ. Zbylá část hub je tvořena bílkovinami i vlákninou. Obsahují hodně minerálních látek (draslík, vápník, fosfor, sodík, mangan) a vitaminů (vitamin A, vitaminy skupiny B).

▪ Hřib sametový - možnosti využití

V kuchyni s tuto houbou můžete nakládat dle libosti. Hřib sametový se hodí k sušení, k nakládání do octa, můžete jej použít do směsí, pod maso, smažit, péct nebo cokoli, co vás napadne.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2212x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte