Holubinka žlučová /Russula fellea/

Foto: Wikimedia, Autor: Sarefo

▪ Holubinka žlučová - vzhled

Holubinka žlučová klobouk 3 – 8 cm, už v časné dospělosti plochý,  na okraji zpočátku hladký, později uzlinatě rýhovaný, za vlhka lepkavý, slámově žlutý až medově hnědavý. Lupeny jsou dosti řídké a křehké, slzící, v mládí světle krémové, potom se od okraje klobouku postupně zbarvující do okrové.

Třeň 3 – 7 x 1 – 2 cm, zpočátku plný a pevný, ve stáří komůrkovitě dutý, světlé krémový, místy s rezavě okrovými skvrnami, někdy celý okrový.

Dužnina suchá, křehká, bělavá, pod pokožkou až nažloutlá, ve stáří se světle okrovým, nádechem, voní muškátově nebo jako jablečný kompot, chuť má středně až silně palčivou a nahořklou.

▪ Holubinka žlučová - výskyt

Holubinka žlučová roste v listnatých i jehličnatých lesích, především v bučinách, doubravách a smrčinách. Vyskytuje se od nížin do horského stupně.

▪ Holubinka žlučová - možnosti využití

Holubinka žlučová není jedlá.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte