Holubinka smrdutá /Russula foetens/

▪ Holubinka smrdutá - vzhled

Klobouk 5 – 15 cm, tlustomasý, v mládí téměř kulovitý, s okrajem hladkým a přitisklým ke třeni, později nízce sklenutý až prohloubený a na okraji výrazně rýhovaný, často i potrhaný, pokožka za vlhka velmi slizká nebo až mazlavá, za sucha bez slizu, ale lesklá, asi do dvou třetin slupitelná, okrová až medově hnědá, na okraji obvykle světlejší.

Lupeny vysoké až 15 mm, na obou koncích zúžené, často vidlené, s nepříliš početnými kratšími lupénky, v mládí husté, krémově bělavé, v dospělosti slámově žluté, nakonec celé rezavé.

Třeň 6 – 12 x 2 – 3,5 cm, většinou válcovitý, v mládí velmi tvrdý, pevný a plný, pokrytý drobnými vločkami, v mládí bělavými později hnědnoucími, někdy nažloutlý, na bázi hnědě skvrnitý.

Dužnina tlustá, tvrdá, bělavá, pod pokožkou klobouku nažloutlá, v dutině třeně rezavá, s nepříjemným až odporným pachem. Chuť má palčivou.

▪ Holubinka smrdutá - výskyt

Holubinka smrdutá roste hojně v listnatých i jehličnatých lesích.

▪ Holubinka smrdutá - vliv na zdraví

Tato houba není jedlá a může způsobovat nepříjemné trávící obtíže.

▪ Holubinka smrdutá - možnosti využití

Holubinka smrdutá je pro palčivost a zápach dužniny nejedlá.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte