Holubinka hřebílkatá /Russula amoenolens/

Foto: Wikimedia, Autor: Ak ccm

▪ Holubinka hřebílkatá - vzhled

Kloboukholubinka hřebílkatá 4 – 12 cm, v mládí polokulovitý, pak nízce sklenutý, ve stáří až široce nálevkovitý, nepříliš masitý, na okraji už v časné dospělosti výrazně rýhovaný, pak až k temeni paprsčitě vrásčitý, na temeni hladký nebo jemně bradavčitý, pokožka tuhá, do poloviny slupitelná, za vlhka lepkavá, za sucha matná, na temeni většinou sazově hnědá, k okraji šedohnědá. Lupeny vysoké 12 mm, silné, dosti husté, ojediněle s krátkými lupénky, kolem třeně často vidlené, křehké, někdy slzící, v mládí bělavé brzy špinavě krémové, ve stáří nahnědlé.

Třeň 3 – 7 x 1,5 – 3 cm, válcovitý, na bázi zúžený až zahrocený, s tvrdou korovitou pokožkou, nejprve plný, později sklípkatě dutý, v mládí ojíněný, obvykle našedlý, místy nahnědlý, na bázi ve stáří rezavý.

Dužnina v mládí tvrdá a pevná, ve stáří křehká, pod pokožkou klobouku i třeně šedavá, s nepříjemným pachem a s palčivou chutí.

▪ Holubinka hřebílkatá - výskyt

Holubinka hřebílkatá roste na hlinitých a písčitých půdách pod listnáči, zejména pod duby, ale občas i v jehličnatých lesích pod borovicemi.

▪ Holubinka hřebílkatá - vliv na zdraví

Tato houba je nejedlá a může způsobovat zdravotní obtíže.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte