Holubinka dívčí /Russula puellaris/

Foto: www.houbar.cz

▪ Holubinka dívčí - vzhled

Klobouk 3 – 9 cm, většinou s průměrem 5 cm, v mládí téměř polokulovitý, brzy plochý, už v časné dospělosti více či méně prohloubený, na okraji uzlinatě rýhovaný, většinou tenkomasý, v mládí pevný, brzy křehký, lámavý, pokožka za vlhka slizká nebo alespoň lepkavá, asi do poloviny slupitelná, na temeni většinou purpurová, často s hnědými tóny, na okraji světlejší.

Lupeny široké 5 – 10 mm, břichaté, obvykle dosti husté a stejně dlouhé, křehké, jantarově žluté, v dospělosti s okrovými skvrnami.

Třeň 3 – 8 x 1 – 2 cm, válcovitý až úzce kyjovitý, v mládí plný, brzy houbovitě vycpaný až dutý, křehký. V mládí bělavý, později okrový.

Dužnina tenká, v mládí kompaktní, brzy měkne, ve stáří mimořádně křehká, bělavá, ve třeni žloutnoucí, s nenápadnou vůní a nasládlou chutí.

▪ Holubinka dívčí - výskyt

Holubinka dívčí roste hojně v jehličnatých i listnatých lesích. Dává přednost kyselejším a sušším půdám.

▪ Holubinka dívčí - možnosti využití

Holubinka dívčí je jedlá, dosti chutná houba, vhodná k úpravě začerstva.

▪ Holubinka dívčí - recept

Houby na paprice

500 g hub
40 g slaniny
2 dl smetany
20 g hladké mouky
1 cibule
1 lžíce mleté čerstvé papriky
kmín
sůl

Nakrájenou cibuli osmažíme na slanině, přidáme na větší kousky nakrájené houby, červenou papriku a rozdrcený kmín, osolíme, udusíme. Potom zaprášíme moukou, po dvou minutách odstavíme a zalijeme smetanou. Podáváme s těstovinami.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte