Hlavička

Leptospiróza – nemoc nebezpečná pro psy i jejich majitele. Odhalte její příznaky i možnosti prevence

29. 3. 2016

Leptospiróza – nenápadná nemoc, která z velké části připomíná chřipku. Vzhledem k tomu, že se přenáší nejčastěji vodou, je ale velmi nebezpečná - a to jak pro psy a jiné domácí mazlíčky, tak pro samotného člověka. Co vše může leptospiróza způsobit, jak ji poznat a jak předcházet nákaze? To i mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Co je to leptospiróza?

Leptospiróza je horečnaté bakteriální onemocnění. Způsobena je infekcí mikroba rodu Leptrospira, od kterého také získala svůj název. Leptospiróza byla poprvé popsána Adolfem Weilem v roce 1886. Nebezpečná je především svým snadným šířením. Nakažená zvířata totiž bakterie vylučují močí. Pro nakažení tak stačí kontakt s infikovanou vodou. Leptospiróza patří mezi zoonózy, nakazit se jí tak mohou zvířata i lidé. Nevyzpytatelná je také pro svou rozmanitost. Dnes totiž známe více než 150 druhů leptospirózy, které se vyskytují po celém světě. Nakazit se tak můžeme během cestování po světě, ale i při zdánlivě nevinné procházce se psem.

Leptospiróza u psa – nakažení

Leptospiróza u psa může mít v případě, že se včas neřeší, velmi vážné následky. V krajních případech může dokonce vést k selhání jater a ledvin a následné smrti. Jak ale poznáte, že se vás pes nakazil? Poměrně těžko. Leptospiróza se totiž rozšiřuje stykem s močí, slinami nebo jinými sekrety nakaženého zvířete. Vzhledem k tomu, že přenašečem může být jakýkoli hlodavec, vačnatec, ale i menší savec, je způsobů nákazy opravdu hodně. Stačí tak, aby váš pes přišel do kontaktu s nakaženou vodou, nebo snědl nemocného hlodavce a leptospiróza u něj může propuknout. Nebezpečné je také pokousání nakaženým zvířetem nebo kontakt s kontaminovanými výkaly, potravou či podestýlkou. Pokud se pár dní po procházce vašemu mazlíčkovi přitíží, zkuste si vzpomenout na vše, s čím byl venku v kontaktu. Veterináři tak usnadníte určení diagnózy a můžete přispět k včasnému odhalení problému.

Leptospiróza u psa - příznaky

Leptospiróza u psa je zákeřná především pro to, že se velmi těžko diagnostikuje. Z počátku totiž připomíná obyčejnou horečku. Pes je apatický, nechce se pohybovat a často trpí nechutenstvím, dehydratací či žíznivostí. Problém nastává, když jsou poškozeny játra a ledviny. V tomto případě se může objevit žloutenka, zvracení, hubnutí, žíznivost a zvýšené močení.

Psovi často také zapáchá z tlamy, kde se mu tvoří bolestivé vředy. To jaké bude mít leptospiróza u psa následky, samozřejmě záleží na jeho aktuálním stavu. Obecně jsou ale více ohroženi psi mladší. Leptospiróza je pak extrémně nebezpečná pro jedince trpící onemocněním jater nebo ledvin. V krajních případech pak může dokonce vést k jejich selhání a smrti.

Prevence a léčba leptospirózy

Jednou z účinných možností, jak leptospiróze u psa předejít, je očkování. Vakcína, která by zvíře chránila před všemi druhy bakterií, ale bohužel neexistuje. Vakcína ale chrání vašeho psa před dvěma nejvíce patogenními kmeny bakterie Leptospira - Leptospira icterohaemorrhagiae a Leptospira canicola. Očkovat psa se tak rozhodně vyplatí.

Další možností, jak se nákaze vyhnout, je vyhýbat se nejběžnějšímu zdroji leptospirózyvodě. Právě voda infikovaná močí hlodavců a dalších zvířat je totiž nejčastější příčinnou nákazy. Chcete – li svého mazlíčka chránit, vyhýbejte se vodě ve volné přírodě. Pití i koupání se v těchto vodních tocích totiž může být potenciálně nebezpečné. V případě, že na zvířeti pozorujete některé příznaky onemocnění, ale rozhodně neotálejte a co nejdříve navštivte veterináře. Pouze cílená léčba antibiotiky totiž může v případě nákazy pomoci.

Přenos leptospirózy na člověka

Leptospiróza se ale netýká pouze zvířat a domácích mazlíčků. Nakazit se jí mohou i lidé. Přenos leptospirózy na člověka je při tom velmi snadný. Opět stačí být v kontaktu s infikovanou vodou nebo potravou. Stačí při tom, když vám trochu vody šplíchne do oka nebo se dotkne porušené kůže. Nebezpečné je také vdechnutí infikované vody při koupání nebo poškrábání nakaženým zvířetem. Přenos leptospirózy na člověka při tom hrozí i po té, co je váš pes vyléčen. I několik měsíců po překonání nemoci totiž vylučuje nebezpečné viry v moči či ve stolici.

I když je dnes nákazou ohrožen každý, kdo se s nemocným psem dostane do kontaktu, nemusíte podléhat panice. Leptospiróza u člověka má totiž obvykle mnohem mírnější průběh než leptospiróza u psa. Příznaky se obvykle podobají chřipce. Po nakažení  přichází horečka, průjmy nebo zvracení. Pouze v ojedinělých případech pak hrozí poškození jater nebo žloutenka. V případě, že se bakterií nakazíte, často ani nevíte, že jste leptospirózu prodělali. Spolehlivě lze tuto nemoc totiž prokázat pouze opakovaným sérologickým vyšetřením.

Pokud trpíte horečkou, zimnicí a dalšími příznaky chřipky, nezapomeňte lékaře informovat o vašem případném kontaktu se zvířaty. Pomůžete mu tak při diagnostice i výběru vhodných léků. V domácím léčení se pak nemusíte ničeho bát. Leptospiróza se totiž ze člověka na člověka nepřenáší. Pro svou rodinu tak nebezpeční nebudete.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3956x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

MVDr. Vlasta Linhartová: veterinární ordinace, Mníšek pod Brdy

Chováte malá či velká zvířata a potřebujete zajistit kvalitní veterinární péči?...

Veterinář Vejprnice pečuje o zvířata a pomůže v oblasti chovatelství

Domácí zvířata, dobytek či koně potřebují pravidelné veterinární...

foto2

Petpet: Veterinární klinika Žleby

Veterinární klinika Petpet je tu pro všechny chovatele s pomocí i radou. Útulná klinika se postará o vaše...

Veterinární klinika Uherské Hradiště

Chcete tu nejlepší péči pro vašeho domácího mazlíčka? Veterina Mlejnský zajišťuje preventivní, diagnostickou...

MVDr. Boris Seman: veterinární ordinace, Brno – Vinohrady

Hledáte v Brně profesionální veterinární ordinaci, ve které se postarají o vaše zvířecí...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte