Vánoční perníková chaloupka? Máme návod, podle kterého se zaručeně povede

img
12. 12. 2019

Vánoční perníková chaloupka nesmí na svátečním stole chybět! Je nejenom krásnou dekorací, ale také výtečně chutná. Perníková chaloupka je jednoduchá a navíc je u její výroby i zábava. Zejména, pokud se zapojí i děti. Zkusíte to?

Letos ji ještě bez problémů stihnete upéct. Poradíme spolehlivý návod na perník, polevu i chaloupku. Díky němu se vánoční perníková chaloupka určitě podaří.

Čtěte také:

Jednoduché a výborné vánoční cukroví na poslední chvíli

Perníková chaloupka potřebuje dobrou přípravu

Vánoční perníková chaloupka zní jednoduše. Upečeme díly, které podle vlastní fantazie ozdobíme a pospojujeme. Ale bez dobré přípravy se neobejdeme.

 • Předem si udělejme jasný návrh, jak by naše perníková chaloupka měla vypadat.
 • Hlavním úskalím u perníkové chaloupky je její stabilita. Všechny díly na sebe musí dobře doléhat a také si dejme pozor na střechu. Neměla by být příliš zešikma, jinak bude sjíždět dolů.
 • Ke stabilitě nám pomůže papír, který polevou přilepíme zevnitř na přiléhající díly.

Jak připravit těsto na perník?

 • 420 gramů moučkového cukru
 • 250 gramů Hery nebo mása
 • 750 gramů pšeničné mouky
 • 450 gramů žitné mouky
 • 6 vajec
 • 1 vanilkový cukr
 • 3 lžíce kakaa
 • 8 lžic medu
 • 2 lžíce perníkového koření
 • 3,5 lžičky jedlé sody

Perník není na výrobu složitý. Nejprve v míse smícháme moučkový cukr, oba druhy mouky, vanilkový cukr, perníkové koření, sodu a kakao. Na plotně rozpustíme Heru společně s medem. Směs nalijeme k sypkým surovinám a dobře promícháme. Až má těsto na perník konzistenci drobenky, přidejme k němu předem rozmíchaná vejce. Z ingrediencí vytvoříme jednolité těsto na perník. Zabalíme ho do potravinové fólie a necháme dva až tři dny odležet.

Jakou má perníková chaloupka vhodnou polevu?

 • 1 bílek
 • 200 gramů moučkového cukru
 • 1 lžička citrónové šťávy

Nejprve moučkový cukr několikrát přesejeme přes jemné sítko, abychom v cukrové polevě na perník neměli hrudky. Poté k cukru dejme bílek a citronovou šťávu. Vše pečlivě utřeme. Poté vyzkoušejme, zda má poleva dostatečně hustou konzistenci. Stačí vzít špejli a zkusit ji kápnout na perník. Pokud se neroztéká, je poleva na perník hotová. Pokud ano, raději přes sítko přidejme ještě trochu cukru.

Perníková chaloupka: Nejlepší návod

Nejprve si uděláme šablonu. Na čtverečkovaný papír si nakresleme všechny díly. Nejprve nakreslíme dva boční díly chaloupky. Vypadají jako domeček, tedy dohromady slepený obdélník s trojúhelníkem nahoře. O špičatou část dílu se bude opírat střecha. Perníková chaloupka potřebuje také dva přední díly ve tvaru obdélníku. Ty by měly přesně doléhat na boční díly. Podle velikosti přecházejících dílů uděláme dva obdélníky na střechu.

 1. Nezapomeňme na díly nakreslit i dvířka a okna.
 2. Všechny díly z papíru vystřihneme a ujistěme se, že na sebe dobře sedí. Jinak by perníková chaloupka byla křivá. Vystřižené dílky oken a dveří si můžeme ponechat. Pokud budeme chtít, můžeme je vyrobit z perníku a přilepit je na hotové dílo. Perníková chaloupka bude o to krásnější.
 3. Díly si překreslíme na alobal. Vystřihneme je.
 4. Vyválíme si těsto na perník a všechny díly si na něj rozložíme. Poté je ostrým nožem vyřežeme.
 5. Je na řadě pečení. Perník se peče na 160°C až 170°C. Doba pečení záleží na tloušťce našich dílů. Poté je necháme vychladnout.
 6. Podíváme se, jestli perník nemá po pečení nějaké nerovnosti. Pokud ano, ořežeme je nožem. Jinak by perníková chaloupka byla nakřivo.
 7. Všechny dílky nazdobíme podle naší fantazie. Na polevu na perník použijeme buďto igelitový sáček s malým otvorem aneb speciální zdobící sáček.
 8. Až poleva zaschne, můžeme začít slepovat všechny díly k sobě. Nejprve vezmeme papírový karton a jeden boční díl. Polevou na perník potřeme dolní hranu, aby se přilepila ke kartonu. Natřeme i boční část, ke které pak přilepíme přední díl. Ten také musí mít polevu na spodní části, aby se přilepil ke kartonu.
 9. Pokud chceme mít jistotu, že stěny budou dobře držet, můžeme si z papíru vystřihnout menší obdélník. Ten nalepíme polevou zevnitř chaloupky přes obě stěny. Perníková chaloupka bude stabilnější.
 10. Je důležité nechat polevu vždy zaschnout, než přistoupíme k lepení dalšího dílu. Jinak by nám celá perníková chaloupka mohla spadnout.
 11. Stejným způsobem dolepíme i ostatní stěny.
 12. Nejtěžší je lepení střechy, proto si dejme záležet. Polevou potřeme celý horní obvod slepených stěn. Vezmeme jednu část střechy a přilepíme ji. Chvíli ji držme, dokud poleva alespoň trochu nezaschne. Pomůžou nám párátka, kterými perník přichytíme. Až poleva zaschne, můžeme párátka oddělat.
 13. Podobně přilepíme i druhou část střechy. A perníková chaloupka je hotová.

Napsat komentář: Vánoční perníková chaloupka? Máme návod, podle kterého se zaručeně povede

RE: Vánoční perníková chaloupka? Máme návod, podle kterého se zaručeně povede

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.