Hlavička

Městské a obecní mobiliáře z recyklovaného plastu: ekologické i bezúdržbové řešení

4. 5. 2017

Zodpovědný přístup k přírodě a okolnímu prostředí je důležitý nejen ze strany občanů, ale i samotných měst a obcí. Ten spočívá nejen v dodržování všeobecných zásad o ochraně životního prostředí, ale také v realizaci konkrétních řešení, která šetří přírodu a okolí. Společnost Transform se již od roku 1991 zabývá recyklací plastových odpadů, ze kterých vyrábí ekologické, pevné a bezúdržbové výrobky pro soukromý i veřejný sektor. Jednou z možností využití recyklovaného plastu je výroba městských a obecních mobiliářů, které oproti běžně používaným přináší řadu výhod. 

Nový život plastového odpadu

Třídění plastů má pro naši společnost obrovský význam. Plastové odpady díky němu dostávají nový život a mohou opět sloužit. Své o tom ví společnost Transform se sídlem v Lázních Bohdaneč, která se recyklací a zpracováním plastových odpadů zabývá již přes 25 let. Již v počátcích činnosti si jasně vytyčila své cíle – zdokonalit recyklaci plastů z domácího odpadu a vracet je v podobě praktických a užitečných produktů, které najdou své uplatnění v soukromém i veřejném sektoru. 

Firma vyvinula svůj vlastní materiál Traplast, ze kterého začala vyrábět přepravní palety. S postupem času rozšířila své produkty nejen o obecní a městské mobiliáře, ale také zahradní nábytek, kompostéry, oplocení, nášlapné dílce a další výrobky. Ty nachází své uplatnění především v oblasti péče o dům a zahradu. 

Při výrobě produktů z recyklovaného plastu používá již několik let odpad převážně z tuzemských zdrojů. Nejvýznamnějšími dodavateli jsou třídírny komunálního odpadu, v menší míře pak přímo obce, které poskytují odpad ze žlutých kontejnerů. 

Výchozí surovina Traplast se vyrábí z čisté drcené a mleté směsi plastů. Základem jsou čisté tříděné plasty, které si firma třídí sama a dále pak folie. Směs plastů se následně homogenizuje a v roztavené podobě se vtlačuje do kovových forem. Podle požadovaných parametrů materiálu se volí konkrétní poměry dílčích hmot. 

IMAGE_224

Recyklované plastové lavičky pro veřejné prostory

Ačkoliv jsou klasické městské mobiliáře ze dřeva a betonu stále nejrozšířenější, o využití recyklovaných plastových laviček ve veřejném prostoru je stále větší zájem. Výrobky z recyklovaného plastu jsou vyhledávané nejen pro svou šetrnost k životnímu prostředí, ale také z praktických, ekonomických i estetických důvodů. 

V nabídce je několik typů plastových laviček včetně moderního hranatého provedení. Díky poskytované 15 leté záruce mají o plastový městský mobiliář zájem i obce, které vypisují výběrová řízení z dotací s požadavkem garantované minimální 5 leté životnosti.                                                                                                                                    

Recyklované plastové lavičky jsou dodávány ve formě stavebnicových dílů, jejich instalace je jednoduchá a rychlá. Ve veřejném sektoru se však kromě laviček uplatňují i jiné produkty z dílny Transform. V Pardubicích v městských částech Dukla a Višňovka je z recyklovaného plastu postaveno oplocení kontejnerů. Oblíbené jsou také konstrukce dětských hřišť, které jsou pružné a chemicky inertní. Jsou proto bezpečné a zdravotně nezávadné.  Zatravňovací dlažba je obcemi a městy využívána v menší míře, naopak se uplatňuje u koncových zákazníků. 

Městský mobiliář z plastu – lepší než dřevo a beton   

Recyklované plastové lavičky a další výrobky z recyklovaného plastu nabízí ve srovnání s klasickými materiály pro městské mobiliáře řadu výhod. Tyto produkty jsou určeny k venkovnímu používání, vynikají tak svou odolností vůči klimatickým vlivům i trvanlivostí. Těmito vlastnostmi se kromě laviček pyšní také plotovky či profily, vhodné ke stavbě pergol či oplocení. 

Materiál Traplast je nenasákavý a v zimě se působením silných mrazů nepoškozuje a nepraská. Odolává vlhkosti a tedy i plísním a působení mikroorganismů. Výrobky z recyklovaného plastu jsou bezúdržbové, snadno se umývají a díky své pružnosti jsou také velmi odolné. Traplast se může opracovat jako dřevo. Dá se řezat, vrtat, mechanicky spojovat a natírat. 

DSCF3117a

Výrobky z plastu pro dům a zahradu

Dodávka výrobků z recyklovaného plastu pro obce a města tvoří jen dílčí část celé produkce. Společnost Transform vyrábí převážně produkty pro dům a zahradu, které využívají pro své projekty koncoví zákazníci, velké i malé firmy. Vybírají si přitom z širokého sortimentu zatravňovacích dlažeb, chodníků, obrubníků, nášlapných dílců, plotových profilů, univerzálních plastových profilů, žlabů, terasových desek a dalších výrobků z recyklovaného plastu. Díky snadné opracovatelnosti a stavebnicovému provedení zvládne montáž a instalaci výrobků prakticky každý. 

Během svého působení na trhu zaznamenala společnost Transform jen několik reklamací, které v naprosté většině řešila výměnou kus za kus. Poškozené díly i odřezky přijímá společnost zpět a v případě špatného odhadu množství materiálu nepotřebné nepoškozené kusy vykoupí zpět. Cílem je bezodpadové hospodářství a šetrný přístup k životnímu prostředí. K tomu se také společnost jako držitel certifikátu „Odborný podnik pro nakládání s odpady“ zavazuje. 


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Jaromír Klouda: vnitrostátní kontejnerová doprava, Velký Beranov

Ať už vás čekají stavební práce, nebo se jen potřebujete zbavit většího množství...

Dušan Danko: odvoz odpadních vod a vývoz septiku, Frýdek-Místek

Současná legislativa přikazuje majitelům jímek a septiků provádět pravidelné...

Depositphotos_34760829_l-2015

Petr Hanka – PPH Most: regionální autodoprava

Potřebujete zajistit přepravu sypkého materiálu nebo těžkých břemen? Obraťte se na firmu PPH Most...

I.Z.A.P.: kontejnery i dodávková autodoprava, Praha 8

Společnost I.Z.A.P se zaměřuje na likvidaci a odvoz odpadu v městské části Praha 8 i v celém...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte