ZOO Dvůr Králové – projeďte se Lvím safari a poznejte ohrožené okapi

img

Má spoustu věcí, které jiné zoologické zahrady v Česku nemají. Přesto je ZOO Dvůr Králové až pátá zoologická zahrada v republice, co se týče návštěvnosti. Přitom se zde můžete projet vlastním automobilem mezi lvy, vidět na jednom místě nejvíce afrických zvířat v Evropě či přespat v bungalovu na safari a po probuzení sledovat stáda zeber a antilop.

ZOO Dvůr Králové nad Labem aneb žijící odkaz Josefa Vágnera

Kdyby ještě žil Josef Vágner, nejvýznamnější ředitel ZOO Dvůr Králové, určitě by byl potěšen. Ten totiž během svého působení v letech 1965-1983 určil koncepci zoologické zahrady – během osmi expedic do Afriky totiž do ZOO Dvůr Králové nechal dovézt 2 tisíce zvířat, především kopytníků. ZOO Dvůr Králové je od té doby zaměřena na chov afrických zvířat, který je v současnosti největší v Evropě. A do toho ředitel Vágner snil o safari, kde by se lidé mohli projíždět autem mezi volně pobíhajícími zvířaty...

Jeho sen se však v průběhu času stal skutečností! Od roku 1989 totiž funguje safari, kde jsou k vidění zebry, antilopy a mnoho dalších afrických kopytníků. Safari Dvůr Králové se však neustále modernizovalo a v roce 2011 bylo safari zpřístupněno i pro osobní automobily (dříve jen speciální autobusy). A v létě 2015 se zdejší safari posunulo ještě o úroveň výš – bylo totiž otevřeno unikátní Lví safari, kde můžete vlastním autem projíždět kolem těchto majestátních šelem. Lví safari se má stát jednou z hlavních atrakcí ZOO Dvůr Králové – je totiž jediné svého druhu ve střední a východní Evropě.

ZOO Dvůr Králové je druhá největší zoo u nás

V ZOO Dvůr Králové je toho však k vidění mnohem více. Zoologická zahrada, která leží ve východních Čechách v okresu Trutnov, se totiž rozkládá na 71 hektarech, což ze ZOO Dvůr Králové činí druhou největší zoologickou zahradu u nás (největší je se 120 hektary Podkrušnohorský zoopark Chomutov). A můžete tu celkem vidět přes 2 tisíce zvířat ve více než 330 druzích.

Kromě rozsáhlých venkovních expozic ZOO Dvůr Králové láká také na uzavřené pavilony, jakým je například Ptačí svět. V něm vám nad hlavou létají ptáci, po stromech lezou malé opičky, a to vše v dokonalé atmosféře tropického pralesa, kterou dokresluje i malý vodopád. Dalším zajímavým pavilonem jsou Vodní světy, kde poznáte život pod hladinou moří, řek i jezer. Uvidíte zde rozmanité druhy ryb, ale i želvy, kajmany, varany a různé hady.

Okapi i Lví safari – to jinde neuvidíte

Dalším důvodem, proč vyrazit do ZOO Dvůr Králové, je pavilon okapi. Jedná se o bájné zvíře, které je posledním pozůstatkem třetihorních žiraf. Okapi patří mezi ohrožené druhy, v současnosti totiž ve volné přírodě žije už asi jen 6 – 11 tisíc kusů v pralesích afrického Konga. Vyrazte tedy do ZOO Dvůr Králové, abyste toto unikátní zvíře viděli – jinde v Česku se vám to nepoštěstí!

A to samé platí v případě Lvího safari. To bylo slavnostně otevřeno 12. července 2015 a návštěvníkům je k dispozici zhruba půl kilometrový úsek, na němž mohou z vlastního automobilu pozorovat volně žijící lvi. Celkem je zde umístěno devět lvů, přičemž zoologická zahrada chce časem počet zvířat

navyšovat. Lvy mohou obdivovat také pěší návštěvníci, kteří mohou využít nově vybudovaných vyhlídek či lanového hradu, jež částečně vede přímo nad králi zvířat.

Africké safari Josefa Vágnera

Lví safari navazuje na Africké safari Josefa Vágnera, kde můžete vidět přes 500 afrických kopytníků, ptáků i šelem. Jízda po safari Dvůr Králové je dlouhá 5 km, rozkládá se na ploše 50 hektarů a můžete ji absolvovat buď ve vlastním voze, nebo ve speciálním Safaribusu či Afrika Trucku, kde navíc uslyšíte odborný komentář od pracovníků zahrady. Safari Dvůr Králové je však přístupné pouze v letních měsících, a to od května do konce září.

ZOO Dvůr Králové má otevřeno každý den

Velkou výhodou ZOO Dvůr Králové je fakt, že má otevřeno každý den, nehledě na státní svátky. Zavítat za zvířaty můžete od 9 do 18 hodin, pouze Lví safari se otevírá později než zbytek zahrady, a to v 9:30. Po zavíracích hodinách ovšem život v ZOO Dvůr Králové nekončí, alespoň co se týče července a srpna. Denně od 19:30 totiž můžete zavítat na Večerní safari, kdy za soumraku pojedete téměř hodinu Safaribusem a v kouzelné atmosféře budete moci obdivovat stovky kopytník i šelem. Jen pro úplnost – večerní projížďky po safari nabízí ZOO Dvůr Králové jako jediná v Evropě!

Se vstupenkou máte zdarma parkoviště i obrazovou galerii

Pokud si pořídíte vstupenku do ZOO Dvůr Králové, tak kromě vstupu do zoo získáváte také parkování zdarma. S parkováním většinou není problém, jelikož přímo u zoo je rozlehlé parkoviště s velkou kapacitou. V rámci vstupenky také můžete navštívit unikátní Galerii obrazů Zdeňka Buriana – malíře, který nám ukazuje, jak vypadal život v pravěku. ZOO Dvůr Králové má ve sbírce, jež byla v roce 1998 prohlášena za kulturní památku, 147 Burianových obrazů.

Ceník vstupného do ZOO Dvůr Králové

 • základní vstupné (dospělí) – 195 Kč
 • snížené vstupné (děti 4-15 let, studenti, důchodci, ZTP a ZTP-P) – 150 Kč
 • rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti 4-15 let) – 660 Kč
 • pes – 100 Kč

Ceník vstupného na Safari

 • 1x osobní auto – 195 Kč
 • jízda Safaribusem (cca 20 minut) – 30 Kč
 • jízda Safaribusem (děti a studenti do 26 let) – zdarma
 • jízda Afrika Truckem (1 osoba, cca 60 min) – 60 Kč

Ceník vstupného na Večerní safari (Safaribus)

 • základní – 180 Kč
 • snížené – 135 Kč
 • rodinné 590 Kč

Řízky či obložené chleby můžete nechat doma

V ZOO Dvůr Králové rozhodně nebudete strádat hladem. Po celé zoo je totiž umístěno několik restaurací a malých stánků s občerstvením, které jsou navíc tematicky zaměřené. Například v Restauraci U Lemura můžete pozorovat černobílé opičky původem z Madagaskaru. Mezi pavilonem šelem a výběhem antilopy bongo zase můžete zkrotit hlad v občerstvení U Levhartů. Vyhledávaným cílem je také letní restaurace Rotunda u vjezdu na Safari či léty prověřené občerstvení U Nosorožců.

A co děti, mají si kde hrát?

Aby návštěva ZOO Dvůr Králové nebyla pro děti pouhým sledováním různých zvířátek, které může po čase nudit, je součástí zahrady několik dětských hřišť. Novinkou je Lanový park Katika Miti, kde se děti mohou pořádně vyřádit. Vstup je však povolen pouze osobám s výškou nad 130 cm a děti do 15 let mohou cestu lanovým parkem absolvovat pouze v doprovodu dospělé osoby.

Zažijte noc na safari i zoo ze zákulisí

Kromě standardních služeb disponuje ZOO Dvůr Králové i nabídkou netradičních a luxusnějších zážitků. Kdo chce finančně podpořit zoologickou zahradu, může například poznat Zoo zadními vrátky s průvodcem, nebo si zkusit, jak pracuje ošetřovatel v zoo. Pokud jste opravdovými milovníky zvířat, tak se také v zoo můžete nechat oddat. Dále také můžete v ZOO Dvůr Králové přespat, a to buď v komfortním Hotelu Safari či v bungalovu Safari kempu, z něhož můžete po celou dobu pozorovat volně se pasoucí africké kopytníky.

zdroj úvodního obrázku: ZOO Dvůr Králové

Napsat komentář: ZOO Dvůr Králové – projeďte se Lvím safari a poznejte ohrožené okapi

RE: ZOO Dvůr Králové – projeďte se Lvím safari a poznejte ohrožené okapi

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.