Tipy na největší hudební festivaly v ČR – rock, pop, metal i vážná hudba

img

Co všechno si představíte, když se řekne léto? Dovolená, opalování, koupání u moře či grilování? V posledních letech ovšem k létu právem patří také hudební festivaly. Desítky tisíc lidí se sejdou na jednom místě, užívají si hudby a doprovodných akcí, a to vše pod širým nebem a v průběhu několika dnů. Chtěli byste v létě vyrazit na nějaký festival a nevíte kam? Tak právě proto vám přinášíme tipy na největší hudební festivaly v ČR.

Kouzlo hudebních festivalů

A proč jsou vlastně hudební festivaly u nás tak oblíbené a navštěvované? Nejde totiž jenom o hudbu, kapely a interprety, přestože jsou hlavním tahákem festivalů. Hudební festivaly totiž znamenají velkou společenskou událost, kde spousta lidí tančí, zpívá a užívá si života. Kromě toho nedílnou součástí festivalů jsou různé soutěže, workshopy, filmové projekce, autogramiády a v neposlední řadě nepřeberné množství stánků s občerstvením. Obešly by se snad tuzemské hudební festivaly bez oblíbeného piva s klobásou?

Hudební festivaly jsou krásné také proto, že se zde smývají rozdíly normálního života. Lidé různých profesí spolu zapaří na koncertu jejich oblíbené kapely, všichni si vystojí tu samou dlouhou řadu na toaletu, a nakonec každý zapluje do svého stanu postaveném v natěsnaném stanovém městečku (občas se samozřejmě stává, že ne úplně do svého stanu). Výjimku tvoří pouze návštěvníci z VIP zóny, ti však nemohou poznat, co je to ta pravá festivalová atmosféra.

V současnosti se už hudební festivaly staly nedílnou součástí léta pro spoustu lidí, přičemž si někdo vystačí s jedním festivalem, jiný jich naopak objede třeba pět. Pokud nevíte, na jaké hudební festivaly se vyplatí vyrazit, přečtěte si charakteristiku nejnavštěvovanějších festivalů u nás. Náš seznam zahrnuje jak žánrově vymezené, tak i multižánrové festivaly, tudíž by si z této nabídky měl vybrat opravdu každý.

Rock for People

Jedním z nejnavštěvovanějších a největších hudebních festivalů je Rock for People, který se až do letošního roku tradičně konal na začátku července (letos na začátku června). Rock for People zaslouženě patří mezi ty nejlepší hudební festivaly u nás, a to díky tomu, že kromě populárních českých a slovenských kapel zde vystupují známé skupiny a interpreti ze zahraničí.

Festival Rock for People se poprvé konal v roce 1995 v Českém Brodě, mezi ty největší festivaly se však dostal až v roce 2007. Tehdy se totiž Rock for People přesunul do Hradce Králové na bývalé vojenské letiště, kam každoročně zamíří zhruba 30 tisíc lidí. V minulosti tu ze zahraničních kapel vystupovaly například Muse, The Offspring, The Killers, The Prodigy či v roce 2015 Faith No More a Limp Bizkitz. Z českých skupin se zde v průběhu let představily například Chinaski, Lucie, Kryštof, Mig

21, Pražský výběr, Sto zvířat, a dokonce zde zpíval i božský Karel Gott. Jak je patrné, žánrová nabídka festivalu Rock for People je velice pestrá, uslyšíte zde pop, rock, metal, punk, ska i reagge.

Colours of Ostrava

Ještě více multižánrovým festivalem je však Colours of Ostrava, jenž je navíc doplněný o různé workshopy, diskuse, filmy či divadelní představení. Mezi hudební festivaly se Colours of Ostrava zařadil v roce 2002 a od té doby jeho popularita jen stoupá. Návštěvnost se totiž téměř každoročně zvyšuje, v roce 2015 navštívilo tento festival přes 43 tisíc lidí.

Ze žánrové nabídky Colours of Ostrava pokaždé až přechází zrak. Objevuje se tu totiž velká škála žánrů od rocku, přes jazz až po různé alternativní žánry. Kromě toho Colours of Ostrava dokáže přilákat i velká jména, o čemž svědčí, že zde vystupovali například Bobby McFerrin, Mika, Alanis Morissette, Björk, ZAZ či skupina Cranberries. O kvalitě festivalu také svědčí ceny Anděl z let 2005 a 2006 za Hudební událost roku.

Hrady CZ

Chcete naživo slyšet a vidět hlavně známé české a slovenské kapely a interprety? Tak rozhodně navštivte hudební festivaly, které nesou souhrnné označení Hrady CZ. Hudební festivaly, které se přes léto konají na českých a moravských hradech (s názvy České hrady a Moravské hrady), mají díky netradičnímu prostředí svou specifickou atmosféru. Dvoudenní festival je navíc plný nejlepších českých a slovenských skupin, zpěváků a zpěvaček. Další výhodou festivalu je, že se koná na různých místech republiky (v roce 2015 v osmi různých krajích), takže za vaší oblíbenou kapelou nemusíte jezdit přes celou zemi.

Votvírák

Přestože některé hudební festivaly se konají již na začátku června, oficiálně festivalová sezóna začíná až akcí s názvem Votvírák. Tento festival také patří k těm největším na tuzemské scéně a stejně jako Hrady CZ je Votvírák zaměřen na české a slovenské interprety. Na letišti Boží Dar v Milovicích nedaleko Prahy, kde se nacházejí tři velká pódia, se každoročně sejde 60-100 tisíc lidí.

Benátská noc

Poslední víkend v červenci je na poli hudebních festivalů zarezervován termín pro festival s názvem Benátská noc. Jeho dlouholetá tradice začala už v roce 1993 na Malé Skále, mezi ty největší hudební festivaly v ČR se však Benátská noc zařadila až v roce 2010. Tehdy se totiž Benátská noc poprvé konala v libereckém areálu Vesec a premiéra to byla vskutku impozantní – byl zde Bryan Adams, skupina Kabát a mnoho dalších skvělých českých interpretů. V posledních letech se Benátská noc stala multižánrovým festivalem a mezi návštěvníky jsou i rodiny s dětmi.

Trutnoff Open Air Festival

Dokonce i české hudební festivaly mají mezi sebou svou legendu. Tou je nejstarší český hudební festival s názvem Trutnoff Open Air Festival, který byl dříve nazýván také jako Český Woodstock. První ročník se konal už v roce 1987, ale byl rozehnán policií. Během 90. let a na začátku nového tisíciletí se však etabloval mezi nejlepší hudební festivaly u nás. Festival konaný ve východočeském Trutnově má svou jedinečnou atmosféru díky příklonu k undergroundu i indiánské mystice. Pravidelným hostem Trutnoff Open Air Festival býval exprezident Václav Havel.

Sázavafest

Do kategorie největší hudební festivaly v ČR patří v neposlední řadě také Sázavafest. Multižánrový festival se zaměřuje především na domácí scénu, ale v nabídce nechybí ani zahraniční interpreti. Třídenní Sázavafest, který se poslední roky koná ve Světlé nad Sázavou, se navíc pyšní označením multikulturní festival, jelikož kromě hudby se zde pořádají výstavy, divadelní představení, autorská čtení, filmové projekce či výtvarné dílny.

Když při výběru hudebního festivalu nechcete jít s populárním proudem:

  • Masters of Rock
  • Hip Hop Kemp
  • Brutal Assault

Něco pro klasiky:

  • Bohemia Jazz Fest
  • Smetanova Litomyšl

Hudební festivaly pro příznivce country a folku:

  • Porta
  • Valašský špalíček

Rodinné hudební festivaly:

  • Kašpárkohraní
  • Holešovská regata 

Napsat komentář: Tipy na největší hudební festivaly v ČR – rock, pop, metal i vážná hudba

RE: Tipy na největší hudební festivaly v ČR – rock, pop, metal i vážná hudba

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.