Energetický štítek budovy a energetická třída - zjistěte, jaké povinnosti máte

img
21. 04. 2016 Přečteno: 1738x

Cílem Evropské Unie ale i výrobců z celého světa je dlouhodobě snižovat energetickou náročnost budov a spotřebičů tak, aby co nejméně zatěžovaly životní prostředí. V posledních letech se tak skloňují pojmy jako energetický štítek budovy, průkaz energetické náročnosti budovy nebo energetická třída. Co ale tyto pojmy znamenají a kdy jsou pro nás důležité? Přečtěte si tento článek. Vysvětlíme vám, kdy se vás energetický štítek týká a na co vlastně ukazuje.

Energetická třída spotřebičů – lednice A+++ ušetří náklady i životní prostředí

Energetická třída spotřebičů není pro většinu uživatelů žádnou novinkou. Při koupi pračky, myčky, ledničky i dalších spotřebičů do domácnosti si totiž již řadu let můžete všimnout velkého písmene, které naznačuje, jak náročný spotřebič je. Spotřeba elektrické energie je vyjádřena škálou písmen od písmene A, které je energeticky náročné nejméně až po písmeno G, které vyniká velkou spotřebou. Vzhledem k tomu, že spotřebiče se neustále vyvíjí a výrobci se snaží předhánět ve výrobě co možná nejúspornějšího zboží, kromě standardní energetické třídy A dnes najdete také energetický štítek s označením A+, A++ a dokonce i A+++. Nákladná energetická třída G, ale i všechny třídy horší než B naopak z nabídky obchodů mizí. Pokud tak doma máte starou lednici, která spotřebuje velké množství energie, můžete si jí nechat, v obchodě už ale podobného žrouta neseženete.

Energetický štítek budovy odhalí energetickou náročnost stavby

Zatímco pojem energetická třída spotřebičů nám již několik let není cizí. Energetický štítek budovy je relativní novinkou. Povinnost vlastnit průkaz energetické náročnosti budovy u nás totiž vznikla až v roce 2013. Co to vlastně energetický štítek budovy je? Funguje podobně jako u spotřebičů. Referuje tak o tom, jakou má daná stavba celkovou spotřebu energií. V potaz se při tom bere řada faktorů od obalu budovy, přes vytápění, osvětlení až po větrání a chlazení. Průkaz energetické náročnosti budovy by tak měl zhodnotit, jak velké jsou celkové energetické nároky budovy a opatřit ji odpovídajícím písmenem. Energetické třídy u domů jsou stejné jako u spotřebičů, jdou tedy od těch nejúspornějších s označením A až po ty nejvíce nákladné s označením G. Současné požadavky na energetickou náročnost budov však splňují pouze domy spadající do tříd A až C. Pokud tak vlastníte dům s horším energetickým štítkem, musíte přijmout taková opatření, aby se jeho hospodárnost zlepšila. Pomohou například nová okna nebo kvalitní zateplení.

Jak se tedy jednotlivé energetické štítky liší? Vyjadřují energetickou náročnost budovy na m² za jeden rok. Pro větší přehlednost uvádíme parametry, které každý energetický štítek budovy má.

  • Energetická třída A – energetická náročnost menší než 51 kWh na 1m²
  • Energetická třída B – energetická náročnost 51 – 97 kWh na 1m²
  • Energetická třída C – energetická náročnost 98 – 142 kWh na 1m²
  • Energetická třída D – energetická náročnost 143 – 191 kWh na 1m²
  • Energetická třída E – energetická náročnost 192 – 240 kWh na 1m²
  • Energetická třída F – energetická náročnost 241 – 286 kWh na 1m²
  • Energetická třída G – energetická náročnost vyšší než 286 kWh na 1m²

Koho se energetický štítek budovy týká?

Energetický štítek budovy je již od roku 2009 povinný při výstavbě nových domů nebo při rozsáhlých rekonstrukcích staveb nad 1 000 m2. Od roku 2013 se ovšem pravidla zpřísnila a průkaz energetické náročnosti budov je povinný pro všechny stavitele i vlastníky nemovitostí. Povinnost vlastnit energetický štítek se tak týká nejen těch, kteří se chystají stavět či rekonstruovat, opatřit si ho musíte také v případě, že chcete nemovitost prodat či pronajmout. Pravidlo se při tom týká jak rodinných a bytových domů, tak komerčních nemovitostí. Pokud ale bydlíte ve starším domě, také nejste z obliga. Vláda totiž chce opatřit energetickými štítky postupně všechny budovy tak, aby vyhovovali aktuálním požadavkům na energetickou náročnost budov. Povinnost vlastnit průkaz se tak bude dříve nebo později týkat všech vlastníků nemovitostí.

Kde průkaz energetické náročnosti budovy sehnat a kolik stojí?

Energetický štítek budovy vám smí vydat pouze autorizovaný specialista, který vlastní oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu. Jejich seznam najdete na webových stránkách ministerstva, stačí si tak ze stovek jmen vybrat to, které vám nejlépe vyhovuje. Počítejte ale s tím, že energetický štítek není zadarmo. Cena se liší v závislosti na typu objektu, jeho velikosti i na tom, jakou firmu si zvolíte. Průkaz energetické náročnosti budovy vás ale vyjde na několik tisíc.

U rodinných domů počítejte s částkou okolo šesti tisíc korun, u komerčních budov pak může energetický štítek vyjít i na desetitisíce. Ani v případě, že si energetický štítek budovy pořídíte, ale nemusíte mít klid. Štítek totiž platí pouze 10 let od jeho vyhotovení. Pokud tak po uplynutí této doby budete chtít nemovitost rekonstruovat, prodat nebo pronajmout, musíte si energetický štítek zaplatit znovu. V případě že se na rekonstrukci ani prodej nechystáte, ale nový průkaz potřebovat nebudete.



Napsat komentář: Energetický štítek budovy a energetická třída - zjistěte, jaké povinnosti máte

RE: Energetický štítek budovy a energetická třída - zjistěte, jaké povinnosti máte

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.