Divadelní hry, koncerty i výstavy. To vše nabízí Divadlo Bolka Polívky

img
30. 12. 2015

Centrum Brna je plné restaurací, kaváren, obchodů a také...divadel. Jedním z nich je i Divadlo Bolka Polívky, které se nachází ve stínu gotického kostela sv. Jakuba blízko náměstí Svobody. Divadlo Bolka Polívky funguje už od roku 1993 a nabízí lákavou směs autorských inscenací, představení hostujících souborů, ale i koncertů a malířských výstav.

Divadlo Bolka Polívky aneb kdo by neznal valašského krále

Divadlo Bolka Polívky Brno si snad každý spojí s osobou jejího majitele a principála. Populární český herec, komik, mim, básník i scénárista Bolek Polívka se asi nejvíce vryl divákům do paměti díky roli Bohouše ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag, který se natáčel v roce 1992.

A rok na to si valašský král založil Divadlo Bolka Polívky v centru Brna. V něm Polívka představil vlastní autorské inscenace, divadlo se však po celé republice proslavily spíše televizní pořady Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny, které vysílala Česká televize.

Taková stručná charakteristika by však pro Divadlo Bolka Polívky byla nespravedlivá. Kromě zde natáčených televizních pořadů se zde totiž hrály a stále hrají autorské inscenace Bolka Polívky, které mají u diváků veliký ohlas. Jedná se například o hru Trosečník, v níž Polívka vystupoval úplně sám. A právě touto inscenací odstartovalo Divadlo Bolka Polívky svou éru 17. září 1993.

Valašský král navázal na divadelní tradici

Bolek Polívka nevybudoval své divadlo v centru Brna jen tak z ničeho. Naopak dokázal navázat na zdejší divadelní tradici, v domě č. 5 na Jakubském náměstí v Brně v historii totiž sídlilo hned několik divadelních spolků.

Budova, ve které nyní funguje Divadlo Bolka Polívky Brno, sloužila divadlu poprvé od roku 1947. Tehdy zde mělo svou domovskou scénu Svobodné divadlo, které bylo později přejmenováno na Městské oblastní divadlo, poté na Krajské oblastní divadlo a nakonec neslo název Divadlo bratří Mrštíků.

V roce 1965 se ale událo několik změn a vedle svatojakubského chrámu od té doby začalo působit Satirické divadlo Večerní Brno. To se v moravské metropoli udrželo po dlouhá léta, jeho konec ale přišel s nástupem nového režimu. V roce 1990 dostalo divadlo název U Jakuba a po dalších dvou letech divadlo kvůli finančním problémům zaniklo úplně. Volnou scénu tak v roce 1993 obsadilo nově vzniklé Divadlo Bolka Polívky, které funguje dodnes.

Bolka Polívku můžete vidět ve třech inscenacích

A co dokáže Divadlo Bolka Polívky nabídnout oproti jiným brněnským souborům? V první řadě samozřejmě autorské inscenace, které vznikají v produkci divadla či v koprodukci s jinými spolky. Bolek Polívka sice už není tak autorsky činný, jako tomu bylo v minulosti, přesto Divadlo Bolka Polívky Brno má stále v repertoáru hry, které napsal dnes už pětašedesátiletý otec šesti dětí.

V repertoáru divadla je například stále hra Pro dámu na balkoně, která měla premiéru už v roce 1999. Jedná se o komedii plnou romantiky, nostalgie i vtipných gegů i dialogů, ve které Polívka hraje lovce ženských srdcí. Toho na jevišti doplňují například Jaromír Barin Tichý či Jiří Fretti Pfeifer. Cena vstupenky se pohybuje okolo 300 korun.

V současnosti je však velký zájem o zatím poslední hru Bolka Polívky, kterou je DNA. Ta v sobě skrývá nespočet autobiografických prvků – Bolek Polívka totiž vystupuje jako stárnoucí shakespearovský herec a na jevišti exceluje spolu se svou dcerou Annou, se kterou diváka provádí generačním střetem otce a dcery. Komedii DNA nechybí pro Polívku typické klaunské výstupy, gagy a improvizace, což zajisté ocení příznivci jeho humoru. Představení má 150 minut a vstupenka na něj stojí 360 korun.

Kromě těchto dvou her můžete Bolka Polívku vidět v inscenaci Mínus dva, která vznikla ve spolupráci s Divadlem Štúdio L+S. Spolu s ním má hlavní roli také Milan Lasica, dále ve hře účinkují Jitka Čvančarová a Martin Hoffman. Inscenace vypráví příběh dvou mužů, kteří utíkají z nemocnice, aby poznali skutečný život. Hra Mínus dva měla premiéru v roce 2008, stále jí však Divadlo Bolka Polívky má v repertoáru. Cena vstupenky činí 360 korun.

Divadlo Bolka Polívky jako stagiona

A co kromě autorských inscenací Bolka Polívky můžete v jeho divadle vidět? Na výběr je toho opravdu spousta. V květnu 2015 měla například premiéru TVRZ – komedie husitská od Luboše Baláka, ve které uvidíte například Milana Šteindlera v roli hejtmana. Divadlo Bolka Polívky Brno také nabízí představení Čtvrtá dohoda a Pátá dohoda, v nichž si můžete vychutnat herecké výkony Jaroslava Duška.

Divadlo Bolka Polívky ovšem především funguje jako stagiona, která poskytuje divákům výběr divadelních her od různých spolků. Své představení zde tedy uvádí například Studio DVA, Divadlo Kalich, Divadlo Palace, Divadlo MALÉhRY či divadelní spolek Kašpar.

Na zdejších prknech, která znamenají svět, tak lze spatřit známé herecké osobnosti, jakými jsou mimo jiné Eliška Balzerová, Karel Roden, Simona Stašová, Ladislav Potměšil, Eva Holubová, Kryštof Hádek, Barbora Seidlová, Bohumil Klepl, Tereza Kostková a mnoho dalších.

Divadlo Bolka Polívky Brno ovšem nedává prostor jen hercům, ale i zpěvákům či hudebním skupinám. Koncert zde v minulosti měli například Tomáš Klus, Karel Plíhal, Markéta Irglová, Szidi Tobias či skupina Support Lesbiens. V prosinci 2015 má Divadlo Bolka Polívky na programu dvojkoncert skupiny Poutníci a jejího bývalého leadera Roberta Křesťana, který se navíc představí se svou aktuální kapelou Druhá tráva. V tentýž měsíc se také chystá koncert swingové kapely Bratislava Hot Serenaders s Milanem Lasicou. A ve foyeru divadla se pravidelně pořádají výstavy českých a slovenských umělců. Divadlo Bolka Polívky nezapomíná ale ani na české a slovenské výtvarníky, neboť ve foyer divadla pravidelně pořádá různé výstavy.

Užitečné informace pro návštěvníky Divadla Bolka Polívky

Divadlo Bolka Polívky má kapacitu 335 míst k sezení a disponuje dvěma řadami na balkoně. Vstupenky na představení se rozhodně vyplatí pořídit v předprodeji, některé inscenace jsou totiž vyprodané již po několika dnech. Zakoupit či rezervovat vstupenky je možné přes internet nebo v pokladně divadla. Ceny se pohybují v rozmezí 200 – 600 korun podle představení.

Jelikož se Divadlo Bolka Polívky nachází v samotném centru Brna, je na místě uvést informaci o parkování. Ideálním řešením je využít parkoviště pod Janáčkovým divadlem, které má vjezd z Moravského náměstí. V rozmezí od 18 hodiny večerní do 6 hodiny ranní, do něhož spadá čas většiny inscenací, se zde platí 20 korun za hodinu.

Napsat komentář: Divadelní hry, koncerty i výstavy. To vše nabízí Divadlo Bolka Polívky

RE: Divadelní hry, koncerty i výstavy. To vše nabízí Divadlo Bolka Polívky

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.