Čirůvka prstenitá /Tricholoma fracticum/

Foto: Wikimedia, Autor: Paucabot

▪ Čirůvka prstenitá - vzhled

Kloboukčirůvka prstenitá široký 5 – 13 cm, v mládí polokulovitý, později více sklenutý, až témě plochý, do dočasné dospělosti s výrazně podvinutým okrajem bez hrbolků, tlustomasý, pevný, za vlhka lepkavý, nešupinatý, vrostle vláknitý, červenohnědý, na temeni až černohnědý.

Lupeny jsou vysoké 10 – 15 mm, u třeně v mládí úzce vykrojené, později široce vykrojené, stejně dlouhé, husté, s rovným ostřím, krémově bělavé, v dospělosti se světle okrovým nádechem a často i s rezavě skvrnitým ostřím.

Třeň 5 – 10 x 1 – 4 cm, válcovitý, směrem dolů někdy rozšířený a na bázi často zahrocený, pevný, plný, na vrcholu jemně vločkatý a bělavý, nížeji nejprve vláknitě šupinkatý, brzy však vláknitý, hnědooranžový až červenohnědý; na rozhraní světlé a tmavé zóny, je v mládí slizovitý, prstenovitý pruh se šířkou i výškou 1 – 2 mm.

Dužnina silná, kompaktní, tvrdá, nápadně těžká (s vysokou specifickou hmotností) v klobouku trvale bělavá, v bázi třeně až narezavělá, s dosti výraznou moučnou vůní, chuť je zpočátku moučná, brzy však hořká, svíravá.

▪ Čirůvka prstenitá - výskyt

Čirůvka prstenitá roste v borech, dává přednost půdám na vápencovém podkladě.

▪ Čirůvka prstenitá - vliv na zdraví

Tato houba je nejedlá.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte