Spálená kůže od sluníčka je velmi bolestivou záležitostí. Jaké babské rady pomohou?

img

Spálená kůže od sluníčka je problém, ke kterému může dojít z mnoha různých důvodů. Jedním z těch nejčastějších je nedostatečná UV ochrana pomocí opalovacích krémů. Velmi snadno k zarudlé pokožce dochází i v důsledku neúměrného pobytu na slunci (například usnutí při opalování).

S nastávajícím létem touží mnoho lidí po krásné snědé pokožce, ovšem nutné je vybrat vhodné časové období k opalování. Pokud tak neučiníte, spálená kůže se dostaví coby dup. Co ale dělat v případě, že jste se nechali unést a kůže svědí, pálí a je citlivá na omak? Zkuste rady babiček.

Spálená kůže od sluníčka je nepříjemnou letní komplikací. Jaké stupně jejího postižení existují?

Prvně je důležité si uvědomit, že spálená kůže se může vyskytnout ve třech různých intenzitách. Záleží tedy na době vystavení se slunečnímu záření. Platí logická rovnice – čím déle se budete opalovat na prudkém slunci, tím hůře na tom vaše pokožka bude. Zde jsou ony 3 typy popálenin:

Čtěte také:

Proč se lidé opalují? Historie a sociokulturní aspekty opalování

  • Mírné: mírné popáleniny od sluníčka zná téměř každý z nás. Dojít k nim může záhy po tom, co se při letních radovánkách zapomeneme a pokožku ani neochráníme krémem s UV faktorem. Spálená kůže bývá zpravidla zarudlá, svědivá a citlivá na dotyk.

  • Střední: s prodlužující se dobou pobytu na slunci se na spálené kůži začnou tvořit menší puchýře, které mohou praskat. Pokožka je svým vzhledem výrazně zarudlá. Tento stav je středně závažný.

  • Těžké: jedná se o nejhorší stupeň, jímž se projevuje spálená kůže. K rudé pokožce se přidávají i další projevy (typické pro úžeh), jako například bolest hlavy, zvracení, žaludeční nevolnosti, zvýšená teplota anebo případně zimnice.

Spálená kůže se hojí poměrně dlouho. Jaké metody klasické medicíny mohou pomoci?

Pokud vás aktuálně trápí spálená kůže vlivem sluníčka, můžete samozřejmě vsadit na produkty klasické a moderní medicíny. Při projevech svědění jsou vhodná například antihistaminika (tablety Analergin, Dithiaden, Xyzal a podobně). Látky obsažené v těchto medikamentech je ovšem možné použít i lokálně prostřednictvím mastí. Skvělý je v tomto ohledu Fenistil gel. Zarudnutí pokožky pak zmírní masti s obsahem látky zvané dexpanthenol. Osvědčený je v tomto ohledu i Bepanthen krém. Ten podpoří celkovou regeneraci postižené části kůže. Pakliže se kožní problémy v souvislosti s popálením zhoršují anebo jsou vážnější povahy, neváhejte s návštěvou dermatologa.

Při opalování je důležité chránit se krémy s UV faktorem.

Spálená kůže od sluníčka a babské rady

Spálená kůže potřebuje zcela logicky zchladit. Na to nepotřebujete žádné babské rady. Zkrátka si obstarejte ledovací sáček a přiložte jej přes utěrku nebo ručník na popálenou oblast. Chladit můžete ostatně pokožku i ručníkem namočeným ve studené vodě anebo si dopřejte chladivou sprchu. Pokud byste přeci jen chtěli zkusit některé rady našich babiček, můžete vsadit na tyto:

  • Vaječný bílek: syrový rozmíchejte v misce a potřete jím pokožku. Nechte působit alespoň 15 minut a pak opláchněte. Spálená kůže by se takto měla zklidnit a lépe regenerovat.

  • Heřmánkové obklady: je obecně známé, že odvary z heřmánku jsou příznivé na kdejaké kožní neduhy. Bylinnou tekutinu nechte vychladnout (ideálně i v lednici) a pak v ní máčejte gázu. Tu přikládejte na spálenou kůži a nechte působit několik minut.

  • Mazání z tvarohu či jogurtu: velmi tradiční babskou radou na popálenou pokožku od sluníčka je tvarohový krém. Použijte jakýkoliv měkký tvaroh vychlazený v chladničce. Spálená kůže se díky němu zklidní a příjemně zchladí.

  • Mléčná lázeň: nalijte do lavoru asi jeden hrnek chlazeného mléka a nařeďte jej čtyřmi hrnky studené vody. Také do tekutiny vložte několik ledových kostek a ponořte spálenou oblast těla do mléčné lázně. Nechte působit asi 30 minut a pak opláchněte. Opakujte aplikaci po 3 až 5 hodinách.

  • Bramborové obklady: zarudlá a spálená kůže se zklidní i díky bramborám. Ty tedy oloupejte, rozmixujte a kašičkou potřete popálené místo na těle. Až hmota zaschne, omyjte ji studenou vodou.

Spálená kůže od sluníčka: Jak podpořit hojení?

Kromě výše zmíněných metod je důležité dodržovat i režimová opatření. Jedině tak se brzy stane spálená kůže minulostí. Během hojení pokožky tedy zvyšte příjem tekutin (pijte ideálně čistou vodu či bylinné čaje). Také se vyhněte opakovanému pobytu na slunci, dokud se kožní problémy nevyřeší. Sluneční paprsky by je jen zhoršily. A v neposlední řadě puchýře na kůži nepropichujte (zabráníte tak infekci). Nechte je zhojit samovolně.

Spálená kůže od sluníčka: Lze jí předejít?

V případě, že se budete dostatečně chránit opalovacími krémy s vysokým UV faktorem a k opalování si vyberete vhodný čas, můžete předejít popáleninám od sluníčka. Spálená kůže je vždy jen výsledkem podcenění situace. Chraňte svůj organismus v teplých měsících v roce a opalujte se ideálně po třetí hodině odpolední nebo spíš na večer, kdy je slunce mírnější. Jakmile zaznamenáte zarudnutí kůže anebo i svědění, ihned se přemístěte do stínu. Také si dejte pozor na to, abyste na sluníčku neusnuli. Můžete si „vykoledovat“ i velice nepříjemný úžeh.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.