Jáhly a využití v kuchyni

Jáhly najdou v kuchyni široké uplatnění. A to jak na slaný, tak sladký způsob.  Jáhly se většinou uvaří a pak se z nich připravují další pokrmy. Vaříme je po dobu 12 až 15 minut ve vroucí vodě v poměru 1 díl jáhel na 2 díly vody. Poté scedíme.

Z jáhel a mléka připravíme velice chutnou sladkou jáhlovou kaši, která svou konzistencí připomíná krupici. Ochutit ji můžeme podle vlastní fantazie, ať už medem, ovocem, ořechy, mákem anebo kakaem. Ze sladkých pokrmů připravíme jáhelník, což je obdoba rýžového nákypu. Místo rýžové kaše na jeho přípravu použijeme kaši jáhlovou. Dodáme ovoce, jako jsou švestky nebo meruňky a dáme zapéct.  Jáhly využijeme na sladké knedlíky anebo kuličky. Ty připravíme z vychlazené jáhlové kaše a drobných kousků ořechů a sušeného ovoce. Vše smícháme dohromady a z hmoty vyrobíme kuličky.

Jáhlová kaše může být i slaná. Uvařené jáhly smícháme s nastrouhanou mrkví, celerem a nakrájenými rajčaty. Dochutíme česnekem, solí a podáváme. Z jáhel uděláme také placičky, kdy uvařené jáhly smícháme společně s kousky zeleniny, bylinek a česneku, vytvarujeme a lehce opražíme. Ochutit je můžeme nejrůznějším způsobem. Vyzkoušejte i jáhlovou verzi rizota, uvařené jáhly smícháme se zeleninou, upravenými kousky masa nebo tofu a okořeníme. Jáhly lze použít i při přípravě polévky.

Jáhly budou skvěle sloužit jako příloha k nejrůznějším druhům jídel, ať už těm s masem nebo se zeleninou. Můžeme je využít i k přípravě nádivky, společně se sýrem a bylinkami smícháme uvařené jáhly, směsí naplníme například papriky a dáme zapéct.

Jak jáhly zbavit hořké pachuti?

Jáhly můžou při přípravě díky nenasyceným mastným kyselinám oxidovat. V praxi to znamená, že jsou hořké. Abychom tomu zabránili, jáhly před samotnou přípravou třikrát spaříme vroucí vodou.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Jáhlová kaše s jablky a skořicí

Jáhlová kaše - recept Jáhly třikrát spaříme horkou vodou, abychom je zbavili hořkosti. Poté je dáme vařit do mléka, což trvá asi 20 minut. Pokud se během vaření všechna tekutina vyvaří, opatrně přilijeme trochu mléka....

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte