Zumba - zábavné tvarování postavy pro každého

Zumba je dnes už velice populární taneční fitness program, který vytvořil kolumbijský fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez. Zumba je vlastně aerobní trénink, tzv. intervalový trénink, neboli jinak nazývaný přerušovaný trénink. To znamená, že se střídají pomalé a rychlé skladby. Tepová frekvence se po dobu lekce Zumby udržuje v aerobní zóně, ale logicky se zvyšuje a klesá s měnící se skladbou.

Zumba a její historie

Zumba je poměrně mladým tanečně aerobním odvětvím fitness, které vzniklo docela kuriózně. Alberto Peréz, kolumbijský fitness trenér, spěchal na svoji hodinu a zapomněl si vzít oblíbený mix muziky, na kterou svoje lekce předcvičoval. V autě do fitness studia poslouchal oblíbené latinsko-americké mixy, a tak si řekl, že by na následující hodině aerobicu mohl zkusit zaimprovizovat v rytmu salsy a merengue. Hodina měla velký úspěch, a co víc, lidé se ptali po další lekci.

Tak se zrodila Zumba, která velmi rychle eskalovala za hranice Kolumbie. Nadšeně ji přijala i Amerika, a tak Alberto Peréz se svými společníky založil společnost Zumba Fitness, LCC. Pánové se rozhodli, že by mohli Zumbu zpopularizovat po celém světě, což se jim velmi rychle povedlo. Dnes si Zumba získává oblibu u lidí ve více jak 30 zemích světa včetně České republiky, a není tedy problém se téměř kdekoliv zapsat na lekci k profesionálně vyškolenému instruktorovi.

Jak vypadá hodina Zumby

Zumba je směsice latinskoamerických a exotických rytmů doplněných o energické taneční prvky, z nichž je sestavena celá hodina. V podstatě jde o jakousi formu tanečního aerobicu s velkým důrazem na pohyb boků a kyčlí. Protože se pohybujete v latinsko-amerických rytmech, nemusíte se držet přesného počítání jako v aerobicu, ale pohyb je mnohem více uvolněný a připomínající více tanec. Pokud budete ale cvičit poctivě a s kvalitní lektorkou, zapotíte se u Zumby opravdu hodně!

Lektoři Zumby zdůrazňují, že byste se při cvičení měli cítit dobře a plni energie. Kvalitně odvedená hodina prý nejvíc ze všeho připomíná mejdan plný tance a radosti. Každá hodina Zumby může být trochu jiná. Lektorka může vybrat jinou muziku i jiné taneční prvky. Mohou to být prvky z tanců jako je Cha-cha, Salsa, Merenque nebo Samba. Záleží na vás, jakou hodinu a cvičitelku si vyberete. Někdy se přidávají i prvky černošské hudby. Nuda to rozhodně není!

Zumba - zdravotní přínosy

Stejně jako u každého jiného cvičení je i u Zumby důležité, abychom cvičili poctivě, správně a pravidelně. Pak můžeme očekávat celou řadu zdravotních přínosů. Přínos Zumby je pozitivní především v tom, že Zumba protáhne, posílí a vytvaruje svalové skupiny celého těla.

Protože se jedná o rychlé aerobní cvičení, tak Zumba posiluje i vaše srdce. Zároveň tedy posilujete, spalujete kalorie a ještě tvarujete postavu. Připočtěte k tomu ještě endorfiny vyplavené pohybem a energickou hudbou, a získáte jako bonus i dobrou náladu.

Primárně je Zumba pochopitelně zaměřená na spalování kalorií a budování fyzické kondice. Podle odborníků je nejlepším způsobem, jak spálit kalorie, takzvaný intervalový trénink. Jeho zásady Zumba respektuje, a proto se při ní střídají rychlé a pomalejší sekvence, které se od sebe liší i pohybovou intenzitou. Za hodinu Zumby tak spálíte přibližně osm set kalorií, což je více než tři tisíce kilojoulů. Pokud pohyby zaměřené na střed těla a pánev děláte dobře a poctivě, dochází také k tvarování postavy a odstranění bolestí zad způsobených ochabováním zádových svalů.

Zumba a její rytmy

Merengue je nejsnadnější rytmus, který na hodinách Zumby vyzkoušíte. Je podobný pochodování s důrazem na každou dobu. Podle původu je Merengue nejspíše z Haiti nebo z Dominikánské republiky.

Salsa je velmi oblíbená, známá a její kořeny pochází z Kuby, kde se tančí běžně i na ulicích. Je ve čtyřčtvrtečním taktu, ale čtvrtá doba je vždy „hluchá“. Salsa znamená pikantní omáčka a mezi její "hlavní ingredience" patří dravost, rytmus a emoce.  Kromě toho ale může být Salsa i něžná a pomalá.

Cumbia pochází z jihoamerické Kolumbie. Je to původně tanec otroků, což je znatelné i na základních krocích. Jedna noha je vždy trochu pozadu, jakoby obtěžkaná koulí nebo řetězem.

Reggaeton je tanec jásavý, velmi populární v Portoriku. Původně pochází z Jamajky.

Poprvé na Zumbu

Na první hodině Zumby nebudete nejspíš perfektně synchronizovaní jako cvičitelka nebo ostatní, kteří chodí cvičit již nějakou dobu. První hodina je vlastně taková seznamovací. To, že vám Zumba hned dokonale nejde, není žádná ostuda a rozhodně to také není důvod vzdávat další lekce.

Písničky a choreografie se každou hodinu opakují a pomalu obměňují, takže pokud vám první hodina úplně nešla, na druhé to bude už jistě lepší, protože choreografii budete znát. Na hodinu si s sebou vezměte sportovní oblečení a pohodlnou obuv. Nezapomeňte samozřejmě ani na pitný režim, láhev s vodou by měla být samozřejmou součástí výbavy na Zumbu, stejně tak jako ručník.

Průběh taneční hodiny

Klasická lekce Zumby trvá 60 minut. První písnička je velmi rychlá, slouží na rozcvičení a zahřátí těla. Další písničky jsou již pro Zumbu typické, střídají se různé styly tanců a zároveň se střídají i rychlé a pomalé písničky. Poslední písnička je pomalá na uvolnění a protáhnutí svalů. Je důležité, aby vás po Zumbě nic nebolelo, neměli byste mít svalovou horečku, jen dobrý pocit.

Aqua Zumba

Aqua Zumba je takovou variací na klasickou Zumbu. Jde o vodní tanec a cvičení v jednom. Jde o šetrný a zábavný způsob cvičení, u kterého se sice nezapotíte, ale tělo protáhnete a posílíte daleko účinněji než na suchu. Pokud máte bolavější klouby, páteř či větší nadváhu, je Aqua zumba ideální způsob jak šetřit kostru, nikoli však tuky. Ve vodě se velmi rychle naučíte orientovat a pohybovat hbitěji než jen při klasickém plavání a budete se během pár lekcí cítit velmi dobře a fit.

Aqua zumba přináší navíc další rozměr a tím je účinnější posilování. Kromě gravitace a posilování vlastním tělem pracujete i s odporem vody, který působí při pohybech pod hladinou ve všech směrech. Tělo se tak zpevňuje intenzivněji než na suchu, protože odpor vody musíte překonávat při každém pohybu. Jste tedy stoprocentně zapojeni po celých 60 minut. Aqua Zumba přizpůsobuje latinskoamerické rytmy vodnímu prostředí, aniž by ztrácela svou energii.

Mezi výhody Aqua Zumby patří fakt, že zde odpadá jakýkoliv pocit ostychu či strachu z toho, že nejste až tak šikovní a rytmičtí. Díky nadnášení vody je vhodná i pro starší a méně pohyblivé osoby. Cvičit můžete začít, i když nemáte žádnou kondičku, jste v rehabilitaci nebo ve vyšším stupni těhotenství. Aqua Zumba se cvičí ve vodě, která dosahuje maximálně k hrudníku, takže ramena máte stále nad vodou, což znamená, že zapojit se mohou i neplavci.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Krém na obličej a tělo s kurkumou Ayuuri…

Krém na problematickou a citlivou pleť, zklidňuje a hojí Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Krém na obličej a tělo s neemem Ayuuri

Na mastnou a problematickou pleť, antibakteriální účinky Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Propolisový sprej pro svěží hrdlo 20ml

Doplněk stravy určený k péči o horní cesty dýchací s mentolovou příchutí.…

Cena: 99 Kč  129 Kč 

Vánoční čaj dárková krabička OZDOBY,…

12 prémiových čajů v hedvábných pyramidkách a 4 různé příchutě Balení…

Cena: 132 Kč  179 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte