Cvičení pilates – kombinace jógy, rehabilitačního cvičení, posilování i protahování

Na lekce cvičení pilates můžete narazit takřka v každém fitness centru či sportovním sále. Kdybyste nakoukli dovnitř, možná uvidíte, jak tam cvičí 18letá slečna, o podložku vedle 70letá dáma, před nimi mladý sportovec se svalnatou postavou a vedle paní s nadváhou. Pilates je zkrátka cvičení vhodné pro každého, které si v poslední době získává čím dál větší oblibu.

Co je pilates?

Cvičení pilates je založeno na posilování svalů, a to zejména těch ve středu těla. Tyto svaly nejsou vidět, a tak bývají mnohdy zanedbávány na úkor jiných. A přitom je to právě hluboký stabilizační systém, který je důležitý pro správné držení těla.

Při cvičení pilates jsou zapojeny svaly celého těla s důrazem na správné dýchání. Cvičení pilates není fyzicky náročné a pilates cviky pro začátečníky nebudou žádný problém, pokud bude cvičení probíhat pod dohledem zkušeného instruktora, který vše vysvětlí a ohlídá případné chyby.

Principem pilates cvičení je vnímání dechu, správné provádění cviků a procítění svalů, které jsou právě zapojovány.

Na otázku „co je pilates?“ by se tedy dalo velmi zjednodušeně říci, že je to kombinace jógy, rehabilitačních cviků, protahování i posilování.

Jak vzniklo cvičení pilates?

Za vznikem cvičení pilates stojí Němec jménem Joseph Hubertus Pilates, který tento systém cvičení vymyslel v první polovině 20. století. Joseph Pilates byl všestranný sportovec, ale už od malička býval často nemocný a trápily ho nejrůznější bolesti těla. Aby pomohl sobě a zejména dalším lidem s podobnými problémy, zasvětil celý život poznání tělesného rozvoje a novému systému – cvičení pilates. Soustředil se jak na rehabilitační cvičení, tak na duševní zdraví, které s tím tělesným neodmyslitelně souvisí. Při vymýšlení cviků pilates se inspiroval jak rehabilitačními cviky, tak tradiční jógou.

První studio na pilates cvičení bylo otevřeno v New Yorku, a postupně se pilates rozšířil do celého světa, a tak si jej nyní můžeme zacvičit v podstatě kdekoliv i u nás. Mnohdy najdeme lekce pilates i na vesnicích. Jedná se zkrátka o cvičení, které získává čím dál větší oblibu – a není se čemu divit, vždyť jde o cvičení, kde zároveň posílíte tělo, uklidníte mysl, zbavíte se bolesti zad a ještě k tomu se stanete ohebnějšími.

Pilates cviky pro začátečníky

Cvičení pilates je vhodné úplně pro každého, tedy jak pro profesionální sportovce, tak i pro úplné začátečníky, ať už vám je 16 nebo přes 70.

Pilates můžete samozřejmě cvičit i doma nebo třeba na podložce v parku. Je však alespoň na začátku vhodné navštívit pár hodin se zkušeným instruktorem, který vám vysvětlí, co je pilates, vše vám ukáže a zejména vás naučí, jak správně dýchat. Protože právě dýchání je pro cvičení pilates klíčové.

Některé cviky mohou být pro osoby s horší koordinací nebo pro ty, kteří nikdy příliš nesportovali, na první pohled složitější. Nejde ale o nic, co by se nedalo naučit během pár lekcí.

Některé pilates cviky pro začátečníky si můžete bez obav zkusit hned doma. Například cvik, kdy si lehnete na záda, pokrčíte nohy a s výdechem zvedáte pánev. Nebo takzvané prkno, kdy se snažíte být v jedné přímce, opřeni o lokty s trupem pár centimetrů nad zemí, čelem k podložce – důležité je, aby se záda neprohýbala ani nehrbila.

Pilates cviky pro začátečníky najdete snadno také na Youtube.com, kde je instruktážních videí celá spousta, a proto si můžete před první lekcí nějaké video alespoň pustit, případně zkusit pár cviků, abyste věděli, co vás čeká a z první lekce pilates cvičení neměli žádné obavy.

Co je k pilates cvičení potřeba?

K pilates cvičení nepotřebujete téměř nic, a proto se dá cvičit prakticky kdekoliv. Když půjdete na lekci do fitness centra nebo studia, bude vám stačit jen pár věcí.

Pilates se cvičí bez bot a je na vás, zda je vám to příjemnější naboso, nebo v čistých ponožkách. Oblečení zvolte pohodlné, aby vás nikde nic neškrtilo a neomezovalo v pohybu. Nemusí být ani přímo sportovní z funkčního materiálu, stejně tak dobře poslouží i obyčejné bavlněné legíny a pohodlné tričko nebo tílko.

Pilates se cvičí na podložkách, ale ty bývají v převážné většině fitness center a studií volně k dispozici. Někomu je však příjemnější cvičit pouze na své vlastní podložce, a tak si ji nosí s sebou.

Co však budete rozhodně potřebovat, je ručník, a to nejen na sprchu po lekci nebo případné otření potu z čela, ale i na cvičení, kdy se při řadě pohybů používá jako pomůcka.

Někteří instruktoři rádi zařazují do svých lekcí také cvičební pomůcky, jako jsou overbally či malé míčky, gumy nebo molitanové destičky, ale ty si s sebou nosit nemusíte – pokud je budete potřebovat, budou k dispozici ve cvičebním sále.

Nezapomeňte si s sebou přibalit také lahev na pití, ideální je čistá neperlivá voda, případně voda s kapkou citronové šťávy. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, i při pilates cvičení se můžete zapotit, a proto je dodržování pitného režimu nutné.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 180ml

MAHA NARAYANA olej 180 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 289 Kč  399 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Organic ALOE VERA 1l EV - exp. 31.1.2020…

šťáva z listů, zlepšuje zažívání a trávení, posiluje organismus a…

Cena: 420 Kč  574 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte