Nachlazení

img
15. 01. 2019 Přečteno: 3148x

Nachlazení je jedno z nejčastějších infekčních onemocní, se kterým se může člověk setkat. Nachlazení se často odborně nazývá jako akutní virová nasofaringitida (zánět nosohltanu), virová rhinitida (rýma), rhinofaringitida nebo akutní koryza.

Názvy zní velmi složitě a komplikovaně, ale v praxi jde o běžný zánět horních cest dýchacích, se kterým se několikrát ročně setká prakticky každý z nás.

Čtěte také:

Jak na nachlazení a chřipku? Vyzkoušejte tajnou zbraň našich prababiček - Cibuli a česnek

Nachlazením trpěli už lidé ve starověku

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale postihnout může člověka prakticky kdykoliv. Nachlazení je onemocnění, které trápí lidstvo od nepaměti, ale příčina byla identifikovaná až v 50. letech 20. století.

Symptomy a léčba byly poprvé popsány v egyptském Ebersově papyru (v 16. století před naším letopočtem). Výraz nachlazení se objevil asi v 16. století našeho letopočtu a to díky podobnosti s onemocněním, které vzniká po vystavení se chladnému počasí.

Nachlazení vede k nadužívání antibiotik

Kromě nepříjemných příznaků má nachlazení také obrovský ekonomický dopad. Ročně navštíví lékaře s nachlazením tisíce lidí a miliony korun pak pacienti utratí za volně dostupné přípravky nebo přípravky předepsané, které ulevují od nepříjemných příznaků.

Až třetina pacientů obdrží předpis na antibiotika. To pak vede k jejich nadužívání a ke vzniku vysokého rizika rezistence antibiotik. Ročně je zameškáno tisíce pracovních a školních hodin v důsledku nachlazení. Tyto vedlejší dopady jsou sledovány a odborníci stále intenzivně pracují na výrobě univerzálního přípravku k prevenci nachlazení.

Příčiny vzniku nachlazení

Hlavní příčinou nachlazení jsou viry. Existuje více než 200 druhů virů. Vědci z Marylandské univerzity a z University of Wisconsin-Madison podle všeho zmapovali genom všech známých virových kmenů, které způsobují nachlazení.

Nejčastějším druhem virů jsou rhinoviry. Tyto viry se velmi rychle šíří vzduchem v podobě drobných kapének. K nákaze dochází kontaktem s infikovanou osobou nebo s objektem, na kterém viry ulpěly.

Nejčastější způsob přenosu virů

Přenos je také samozřejmě častý při kontaktu úst či nosu. Zvýšené riziko nachlazení hrozí u osob s oslabeným imunitním systémem (léky, stres, jiné onemocnění apod.), při nedostatku spánku nebo u dětí při návštěvě dětských kolektivů (školka).

Viry jako původci nachlazení

Příkladem známých původců nachlazení jsou koronaviry, rhinoviry, influenza viry (chřipka) parainfluenza viry, adenoviry, enteroviry nebo metapneumoviry.

Ve většině případů ale za běžným nachlazením stojí rhinoviry nebo kombinace několika různých virů. Teorie, že nachlazení vzniká dlouhým pobytem v chladném počasí je již kontroverzní.

Mýty kolem nachlazení

  • Prochladnutí těla jako rizikový faktor nebylo zcela prokázáno. Nejnovější teorie tvrdí, že nachlazení je sezónní záležitostí a nejčastěji dochází k nachlazení právě v období chladna, větrného a deštivého počasí (podzim, zima a jaro).
  • Díky nepříznivosti počasí lidé tráví více času v uzavřených prostorách v přítomnosti dalších lidí, kteří pak mezi sebou viry přenášejí. Další teorie uvažuje nad ním, že v chladných měsících může docházet ke změnám v dýchacích cestách, které jsou citlivější k napadení viry.
  • K rizikovým faktorům vzniku nachlazení patří věk (malé děti nebo starší osoby jsou náchylnější), poruchy nebo oslabení imunitního systému, nedostatek spánku nebo špatná výživa (nedostatek vitamínů). 

rýma a nachlazení3

Příznaky nachlazení

Jak již bylo zmíněno, nachlazení je onemocnění horních dýchacích cest. Symptomy neboli příznaky jsou známou záležitostí a mechanismem je imunitní reakce proti specifickému viru.

V případě rhinoviru, který se přenáší kapénkovou infekcí (většinou přímým kontaktem), dochází k jeho navázání na sliznici a k místní zánětlivé reakci. Některé viry vyvolávají místní zánětlivou reakci, jiné mají destrukční vlastnosti a sliznici strukturálně poškozují.

To pak může vést k rychlé superinfekci bakterie a může tak vzniknout nebezpečný bakteriální zánět. Některé viry mají tendenci držet se pouze v oblasti horních cest dýchacích, jiné mohou zasahovat až hluboko do plic.

Pokud se na symptomy podíváme postupně od horních částí dýchacích cest, nejčastějším příznakem jsou:

  • rýma (častěji vodnatá)
  • škrábání nebo svědění v krku
  • zarudnutí krku
  • bolest hrdla při polykání
  • kýchání
  • kašel (zpočátku dráždivý a suchý)

Příznaky podrobně

K dalším příznakům patří bolest hlavy, při postižení dutin často v jejich lokalitách jako je čelo nebo po stranách horní čelisti. Typická je únava a zvýšená teplota nebo i horečka.

Při chřipce si nemocní často stěžují také na bolest svalů a celého těla celkově (šíje, záda) a nechutenství. Inkubační doba virů bývá několik dní, tedy doba od kontaktu s virem po vznik prvních příznaků.

Nachlazení v průměru potrápí nemocného 7 dní a příznaky rychle vymizí. V některých případech se může nachlazení protáhnout až na několik týdnů. Ve většině případů je nachlazení rutinní záležitostí a není potřeba odborná léčba. V některých případech může dojít k situaci, kdy virus poškodí sliznici dýchacích cest. Ta je pak citlivější k napadení bakteriemi a hrozí vážnější bakteriální infekce, které může vést až k život ohrožující pneumonii, tedy zápalu plic. 

Diagnostika nachlazení

Ve většině případů se nachlazení diagnostikuje podle probíhajících symptomů. Existují některé indikátory, které mohou pomoct rozpoznat podstatu onemocnění.

  1. Pokud jde o infekci horních cest dýchací, rýma je vodnatá, kašel spíš suchý a neproduktivní, teplota těla je pouze zvýšená a nemocný nemá chuť k jídlu a je unavený. S největší pravděpodobností jde o pouze o klasické nachlazení, které samovolně vymizí během 1 až 2 týdnů.
  2. Pokud je rýma hnisavá (žlutá, zelená barva a někdy také zánětlivý zápach), kašel je produktivní a také hnisavý, nemocný má horečku, popřípadě bolesti ucha nebo se mu špatně dýchá, bakteriální infekce by byla prvním podezřelým.
  3. V případě nachlazení je naprosto běžná samodiagnóza, kdy jedinec, který svoje tělo již dobře zná, sám rozpozná, že jde o nachlazení. Ve výjimečných případech je možné pátrat po původci onemocnění (stěry z nosní dutiny, krku, odběr krevního vzorku). Izolace virového původce se provádí zřídka a většinou je vyhrazena pro závažnější projevy a to například při podezření na chřipku. 

Léčba nachlazení

V dnešní době neexistuje přímá léčba nachlazení. Jelikož je nachlazení velmi mírným onemocnění bez následků a původců je velké množství, není větší snaha se soustředit na výrobu univerzálního léku.

V případě nachlazení existuje léčba symptomatická, která není namířena proti původci nemoci, ale pomáhá mírnit projevy nachlazení.

  • Od bolesti hlavy a svalů může ulevit nesteroidní protizánětlivý lék jako je ibuprofen.
  • Zinek potenciálně mírně snižuje délku a závažnost onemocnění.
  • Zvýšená denní dávka vitamínu C má také pozitivní účinky, vitamín C je antioxidant a pomáhá tak s regenerací poškozených buněk a novou tvorbou tkáně.
  • Antivirotika se většinou předepisují pouze v případě závažných komplikací.
  • Stejně tak antibiotika by se měla užívat pouze v případě prokázané bakteriální infekce a po zjištění citlivosti těchto bakterií tak, aby bylo vybráno účinné antibiotikum.
  • Při horečce se doporučují antipyretika jako paralen, u dospělých i aspirin.
  • V případě kašle existuje velké množství volně prodejných přípravků, důležité je vědět, jaký typ kašle máme - suchý, dráždivý nebo produktivní.
  • Při bolestech v krku je možné kloktat volně prodejné přípravky, existuje také mnoho kapek či sprejů pro léčbu rýmy, příkladem je impratropium.

rýma a nachlazení1

Další léky na nachlazení

Pitný režim při nachlazení

Velmi důležitá je hydratace neboli pitný režim. Nemocný ztrácí tekutiny v podobě hlenu a aby se podařilo hlen uvolnit, je potřeba ho “naředit” tekutinami. K pití se doporučuje voda nebo různé čaje a to klasický černý nebo bylinkové čaje. Mnoho nemocných si do čaje přidává med a citron. Citrón obsahuje vitamín C a med potenciálně protizánětlivé látky. Důležité je ale nechat čaj vychladnout, horký čaj tyto prospěšné látky ničí.

Bylinky na nachlazení

Z dalších alternativních látek je možné použít výtažky z echinacei, heřmánek nebo šípek. Stejně tak pomáhá zázvorový čaj, jitrocelový sirup nebo šalvěj.

Spánek a odpočinek

Mnoho lékařů zastává názor, že nachlazení se musí takzvaně vyležet. Spánek a odpočinek má regenerační účinky na tělo a dodává potřebnou energii. 

Prevence nachlazení

V dnešní době neexistuje žádná účinná očkovací látka, která by zamezila vzniku nachlazení. Původců nachlazení existuje velké množství a vytvořit univerzální očkovací látku není jednoduché.

Chřipkové onemocnění patří do jiné závažnější skupiny onemocnění dýchacích cest a zde již úspěšné výsledky ve výrobě očkovací látky jsou.

Jelikož je nachlazení kapénkovou infekcí, kdy se viry vyskytují v kapkách tekutiny z dýchacích cest nakaženého jedince a po vyschnutí se pak mohou dále šířit i v prachových částicích nebo ulpívat na povrchu předmětů, nejlepší prevencí je zabránění kontaktu s těmito částicemi nebo kapénkami.

Základem prevence je tedy pravidelné mytí rukou. Ruce se doporučuje mýt mnohokrát za den a to v těchto případech:

  • prakticky při kontaktu s jakýmkoliv cizím tělesem
  • před každým jídlem
  • po opuštění dopravního prostředku
  • po nakupování a používání nákupních košíků
  • u dětí po ukončení hry s veřejně užívanými hračkami
  • samozřejmě vždy po použití toalety

rýma a nachlazení2

Hygiena jako základ prevence před viry

V dnešní době existuje také velké množství prostředků k ošetření rukou, pokud není po ruce zdroj čisté vody. Přípravky jsou na bázi alkoholu (gely, ubrousky) a úspěšně zabíjí většinou patogenů způsobujících nachlazení.

Pokud má jedinec oslabenou imunitu a obává se vzniku nachlazení, je možné také použít ochrannou masku nebo roušku a ochranné brýle. Pokud se fyzicky zabrání šíření virů způsobujících nachlazení, pak nemůže dojít k nákaze a prevence byla úspěšná.

Ve zdravotnických zařízeních se kromě masky nebo roušky nosí také ochranné pláště a rukavice. Někteří odborníci k prevenci doporučují také udržování fyzické a sociální vzdálenosti, ale prospěšnost této metody nebyla potvrzena.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Horečka a febrilní křeče u dětí

Klasickým příkladem vzniku horečky je nákaza viry či bakteriemi. Děti nemají ještě dostatečně vyvinutý imunitní systém a termoregulaci, proto i na…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…