další zvířátka

Zubní kámen u psa je nebezpečný. Nemá ho i náš mazlíček?

Zubní kámen u psa je jedním z nejčastějších psích onemocnění. Způsobuje zánět dásní, vypadávání zubů a poškození důležitých orgánů. Dobrou péčí mu ale můžeme zabránit. Poradíme, jak na to. Důležité jsou hlavně dobré granule pro psy. Přinášíme vám návod jak zjistit, že pejsek zubní kámen má. V takovém případě se odstranění kamene u psa nevyhneme. Déle proto řekneme, co od zákroku u veterináře čekat.

Zubní kámen u psa způsobuje zánět dásní a paradentózu

Zubní kámen u psa škodí jak zubům, tak dásním. Má dvě stádia. Obě jsou závažná, ale zatímco první se dá zcela vyléčit, druhé může mít trvalé následky.

1. Zubní kámen nejprve na zubech vytváří hrubý povrch, který je ideálním prostředím pro usazování a růst bakterií. Ty pak způsobují zánět dásní, který vede ke krvácení dásní.

2. V dalším stadiu se zánět dásní zhoršuje a vede k periodontálnímu onemocnění. Pes cítí bolest a můžou mu začít vypadávat zuby. Zubní kámen u psa se hromadí na okrajích dásní, dostává se mezi dáseň a zub, zuby nedrží v dásních pevně a vyviklají se. Kvůli bolestem může pejsek ztratit zájem o jídlo. Není neobvyklý úbytek váhy a nechutenství. A v neposlední řadě se zánět dásní může dostat krevním oběhem do jiných částí pejskova těla a napadnout životně důležité orgány jako je srdce, játra nebo ledviny.

Jak vzniká zubní kámen u psa?

Když se pes nají, na zubech se mu můžou zachytit zbytky potravy. Z těch se po pár hodinách vytváří zubní plak. Během 24 hodin začíná zubní plak tvrdnout. Můžou za to soli obsažené v psích slinách. Plak se hromadí, mineralizuje a zubní kámen u psa je na světě.

 

Jak poznat zubní kámen u psa?

  • Barva chrupu: Zubní kámen má žlutou nebo oranžovou až hnědou barvu.
  • Stav chrupu: Zuby by měly v dásních držet pevně a neměly by na sobě mít jakýkoli nános.
  • Stav dásní: Zubní kámen u psa může způsobit zánět dásní, které jsou zarudlé až krvavé, nateklé a vypouklé.
  • Dech: Pokud má pes špatný dech, s největší pravděpodobností nemá v pořádku chrup. Způsobují ho bakterie usazené v zubním kamenu anebo v dásních.
  • Bolest: Pokud je pejsek v očividné nepohodě, kňučí a je vidět, že ho něco trápí, zkontrolujme mu tlamu. Záněty způsobené zubním kamenem jsou bolestivé.
  • Otoky: Otoky čelisti, dásní a jiných částí v okolí pejskovy tlamy také může způsobit zubní kámen.
  • Dutiny: Infekce, za kterou stojí zubní kámen u psa, se z horní čelisti může dostat až do psích dutin a způsobovat rýmu a kýchání.
  • Chuť k jídlu: Pokud pejska bolí zuby, bude ho bolet i konzumace jídla. Může se pak žrádlu vyhýbat.
  • Citlivost na tlamu: Když je pejsek citlivý na náš dotek v okolí hlavy a tlamy, může ho v ní trápit zubní kámen. 

Zubní kámen u psa: Odstranění

Bohužel, odstranění zubního kamene u psa sami doma nevyřešíme. Je nezbytná návštěva zvěrolékaře. Ten odstraní kámen buďto mechanicky anebo ultrazvukem. Pro úspěšné a co nejméně stresové odstranění kamene jsou nutná sedativa anebo krátkodobá anestezie. O pejska se nemusíme bát. Je to běžný a bezpečný zákrok. Veterináři k odstranění zubního kamene u psa používají šetrné léky, které mu neublíží. Zubní kámen je pro našeho mazlíčka daleko nebezpečnější.

Odstranění zubního kamene u psa u veterináře

Nejprve veterinář pejska vyšetří, například provede odběr krve.

Pejskovi se podá sedace a provede se intubování, aby při zákroku nevdechl kapaliny.

Důkladně se prohlédne pejskův chrup, jeden zub po druhém. Taky se vyšetří dásně a tlama. Používá se i rentgen.

Mechanicky a ultrazvukem se veterinář postará o odstranění zubního kamene u psa.

Vypláchnou se také žlábky mezi zubem a dásní. Ošetří se kořeny zubů.

V nutných případech veterinář nevratně poškozené zuby vytrhne.

Abrazivní pastou se vyleští a vyhladí sklovina.

Pokud to pejskův zdravotní stav vyžaduje, nasadí se analgetika a antibiotika.

Nejlepší je prevence: Granule pro psy, žvýkací tyčinky a prstové kartáčky

Základem péče o pejskův chrup je dobrá prevence. Můžeme zabránit nejrůznějším onemocněním a vyhnout se akutní návštěvě zvěrolékaře a odstraňování zubního kamene u psa.

Granule pro psy

Pejsek potřebuje tvrdé krmivo. Tím dochází k přirozenému odstraňování plaku a zubní kámen u psa nemá jak vznikat. Zároveň mu dobré granule pro psy dodají dostatek minerálů a živin, které posílí jeho organismus a odolnost proti zánětům. 

Žvýkací tyčinky a hračky

Žvýkáním se pes zbavuje zubního plaku a jiných nečistot. Na trhu existuje nepřeberné množství žvýkacích tyčinek, žvýkacích hraček a jiných pomůcek. Vyzkoušejme, co bude vyhovovat zrovna našemu pejskovi. Raději vynechejme kosti, kostky ledu nebo nylonové hračky. Mazlíčkovi mohou zlomit zuby.

Prstové kartáčky

Pokud má náš pejsek sklony ke špinavému chrupu, dvakrát za týden mu zuby vyčistěme. Pořiďme si prstový kartáček a namočme ho do roztoku peroxidu vodíku. Je potřeba čistit jeden zub po druhém, soustřeďme se na kořeny zubů a okraje dásní. Když nemáme prstový kartáček, můžeme použít i kousek vaty nebo vatovou tyčinku. V žádném případě ale nepoužívejme pastu na zuby určenou pro lidi. Pro pejska je nebezpečná.

Pozorování pejskova chrupu

Jednou za týden zjistěme stav pejskova chrupu. Neměly by na něm být viditelné nečistoty a zubní plak. Pokud jsou zuby zažloutlé anebo dokonce oranžové, našli jsme zubní kámen.

Preventivní návštěva zvěrolékaře

Někdy můžeme zubní plak nebo zubní kámen u psa přehlédnout. Pro jistotu chrup alespoň jednou za půl roku nechme zkontrolovat odborníkem. Veterinář se o odstranění zubního kamene u psa postará.

Zubní kámen u psa

Onemocnění chrupu je jednou z nejčastějších psích chorob.

Zubní kámen u psa je častější u starších pejsků.

Některé rasy pejsků jsou k zubnímu kameni náchylnější. Mezi takové patří třeba jezevčík, buldok a mopslík.

Pravidelná a kvalitní péče o pejskův chrup může našemu mazlíčkovi prodloužit život o dva roky až pět let.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte