další zvířátka

Znáte nejoblíbenější psí plemena do bytu nebo pro agility? Poradíme, jaký pes bude pro vás nejlepší

Chcete si do bytu pořídit pejska, ale nejste si jisti, jaké plemeno bude nejvhodnější? Anebo máte naopak domek se zahradou a nevíte, jaká velká psí plemena vás ochrání? Pak je tento článek přímo pro vás. Přinášíme vám přehled nejoblíbenějších psích plemen jak do bytu, tak na zahradu, ale také pro agility nebo i děti a seniory. Doufáme, že si tak lépe utřídíte své myšlenky a budete se moci správně rozhodnout, jaký pejsek pro vás bude vzhledem k vaší situaci ten nejlepší.

Každé plemeno má svoje specifické potřeby. Někteří pejsci potřebují více pohybu, jiní jsou klidní a mírumilovní a jsou tak ideálními společníky pro starší lidi. Nezapomínejte proto, že každému pejskovi vyhovuje jiné prostředí a má odlišné nároky na jídelníček. Pejskovi dopřjte kvalitní krmivo pro psy, které je adekvátní k jeho rase, věku i kondici

Nejoblíbenější psí plemena vůbec

Ptáte se, jaká jsou nejoblíbenější psí plemena? Žebříček se rok od roku trochu mění, ovšem mezi českými pejskaři vítězí především tito čtyři pejsci:

Německý ovčák

Oblíbenost získal především díky povaze. Je věrný, statečný, dobře ovladatelný a neustále ve střehu. Hojně je využíván jako pejsek ochranář, tudíž ho lze často vidět na zahradách u rodinných domů.

německý ovčák (2)Německý ovčák

Yorkšírský teriér

Tento malý psík je ideální společník do bytu. Velkou výhodou je to, že jako jeden z mála psů nelíná. Nebudete tedy muset po bytě nebo domě neustále uklízet jeho dlouhé chlupy. Ke svému pánovi věrně přilne a jeho veselá povaha vás nenechá smutnými.

Labradorský retrívr

Čilý, živý a veselý. To je labrador, který je velkým milovníkem vody a pohybu. Vyniká svou inteligencí, dokonalým čichem a společenskou povahou. I když patří mezi velká psí plemena, nemusíte se obávat útočnosti.

Maltézský psík

Pomyslné čtvrté místo v oblíbenosti mezi českými pejskaři si získal maltézáček. Má lesklou a jemnou dlouhou srst, ale jako u yorkšíra se nemusíte obávat línání. Je přítulný, oddaný a hravý. Zažijete s ním mnoho zábavy.

Velká psí plemena do domu na zahradu

Jestli máte rodinný dům a hledáte spíše velká psí plemena, budete pravděpodobně vybírat i toho pejska, který vás ochrání. Velcí pejsci jsou většinou stateční, oddaní a mají hlídačský instinkt.

Dobrman

Je skvělým hlídacím psem, který potřebuje důkladnou výchovu a výcvik. Je však velmi inteligentní a bystrý, tudíž nebude výchova příliš náročná. Patří mezi energické společníky, kteří potřebují hodně prostoru i pohybu.

Akita inu

Patří mezi velmi oblíbená psí plemena. Je oddaný a inteligentní, nevýhodou je však jeho paličatá povaha. Při výcviku budete potřebovat trpělivost a pevnou ruku, proto se hodí spíše pro zkušenější chovatele.

Rotvajler

Milující, poslušný a klidný. Díky svému nebojácnému a rozhodnému postoji odstraší každého zloděje. Dokáže být však dominantní, majitel by měl být vyrovnaný, klidný a chovat se k němu přátelsky.

Německý boxer

I když je to velké psí plemeno, doporučuje se do rodin s dětmi. Je totiž velmi přátelský a ochranářský. Bude hlídat nejen vaše území, ale především celou rodinu, kterou oddaně miluje. Jestli ale nebude mít dost prostoru a volnosti, má tendence utíkat do zaječích.

Do bytu se hodí malá psí plemena

Každý, kdo bydlí v bytě a touží po pejskovi si určitě pokládá otázku, jaké plemeno bude nejvhodnější. Malá psí plemena jsou jasnou volbou, především díky těmto vlastnostem:

  • jou tišší a moc neštěkají
  • zaberou málo místa
  • vystačí si s procházkami po venku
  • mají nízkou až střední energii
  • ušetříte za krmivo

A jaký pes do bytu patří k nejoblíbenějším?

Yorkšírský teriér

Je veselý, hravý a chytrý. Bude vám oddaný a v bytě nezabere příliš prostoru, jelikož je skutečně drobný. Váží do 3 kg a v pohodě se vám vleze i do kabelky. Je nenáročný, vyžaduje jen důkladnou péči o srst.

Bišonek

Je přátelský, vyrovnaný a vyžaduje intenzivní kontakt s páníčkem. Neměli by si ho pořizovat ti, kteří jsou věčně někde na toulkách či v práci, aby nebyl sám doma a nebylo mu smutno.

Čivava

Tento nejmenší psík na světě je často svému páníčkovi spíše na okrasu. Uchvátí vás jeho velké kulaté oči a roztomilý kukuč. Je ale velmi obranářský a odvážný, pokud zanedbáte jeho výchovu, může být až agresivní.

čivavaČivava

Maltézský psík

Je podobný bišonkovi a i on je přímo stvořený do bytu. Je hravý a mazlivý, určitě vám přinese do života mnoho radosti. Je také klidný a tichý, vytí nebo hlasitý štěkot od něj nečekejte.

Nejoblíbenější psí plemena pro agility: vítězí border kolie

Agility je velmi oblíbený sport, který zabaví nejen pejska, ale i vás. Dostane vás do kondice a vybudujete si lepší vztah se svým mazlíčkem. I když ho mohou zkusit všechna plemena, nejvhodnější jsou tato tři:

Border kolie

Jednička mezi psy v tomto sportu. Rozhodně nevydrží v bytě, potřebuje prostor, pohyb a neustálou aktivitu. Je to velice chytrý a učenlivý pes. Pokud máte dostatek trpělivosti a času, naučíte ho jakémukoliv kousku.

Belgický ovčák

Rychlý, temperamentní, chytrý a vytrvalý. Při dobrém výcviku budete v soutěžích agility bodovat a umisťovat se na prvních pozicích. Je také dobrým hlídačem a má perfektní čich.

Papilon

Patří mezi malá psí plemena, má ale energii a sílu alespoň za tři takové psy. Je hravý a zbožňuje pohyb. Miluje hry s míčkem a všelijaké pohybové aktivity. Agility je pro něj jako stvořené.

Jaká nejoblíbenější psí plemena vybrat pro seniory?

Pokud chcete udělat radost svým prarodičům nebo rodičům do důchodu, pejsek může být skvělá volba. Jaké plemeno ale vybrat? Pomalejší životní tempo nebude vadit těmto pejskům:

Francouzský buldoček

Sice není nejmenší, ale je klidný a vyrovnaný a rozhodně nepotahá důchodce po ulici. Je bezkonfliktní a pána miluje celým srdcem.

Mopsík

Senioři si s ním užijí mnoho zábavy, jelikož je bystrý, hravý a společenský. Navíc to není příliš aktivní pejsek, který potřebuje kilometrové túry po okolí.

mopsíkMopsík

Skotský teriér

Dobrosrdečný mazel, který si vystačí s málem. Je velmi inteligentní a mírumilovný. Svého pána bude doprovázet všude, kam se pohne. Není náročný na pohyb a krátké procházky mu nevadí.

Chcete se k zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte