další zvířátka

Výcvik loveckého psa je nekonečný proces. Na co se připravit?

Jezevčík, ohař anebo teriéři. To jsou plemena psů, které řadíme mezi lovecká plemena. Výchova loveckého psa není tak snadná, jako je tomu u jiných plemen. V dnešní době je málo plemen, které byly vyšlechtěny pro lovení, a skutečně se k těmto účelům používají. Pokud si chcete domů pořídit loveckého psa a začít jej cvičit, rádi poradíme, jak na to a na co je potřeba se připravit.

Lovecké psy dělíme do 5 skupin

Mezinárodní kynologická federace rozlišuje 5 skupin loveckých plemen psů:

  • Jezevčíci – jezevčík dlouhosrstý, hladkosrstý a drsnosrstý
  • Ohaři – český fousek, pointr, anglický setr, výmarský ohař
  • Teriéři – irský teriér, velšteriér, český teriér
  • Honiči a barváři – beagle, štýrský brakýř
  • Slídiči a retrívři – kokršpaněl, zlatý retrívr

 

Zajímavostí je, že také retrívři jsou vyšlechtěni k lovu. Dnes si jej ale skoro nikdo s loveckým psem nespojí. Většina laiků jej vnímá spíše jako společenského a rodinného psa.

Výcvik loveckého psa je potřeba od štěněte

Výchova a výcvik loveckého psa musí začít co nejdříve, tedy hned od štěněcího věku. Pes musí nejprve zvládat základní povely poslušnosti stejně jako každý jiný pes. Psa postupně seznamujeme s jinými lidmi, zvířaty, s pohybem v přírodě atd. Až poté můžete přistoupit k loveckému výcviku.

Je potřeba, aby se lovecký pes nebál zvuku rány ze zbraně, jelikož těch si užije až až. Proto ho už od malička zvykáme na různé zvuky. Psa musíte vycvičit skutečně dobře. Proto zkušení chovatelé doporučují, aby si majitel loveckého psa nechal do začátku poradit od kolegů, kteří s loveckými psy pracují.

Výchova a výcvik loveckého psa: co vše potřebuji

Před tím, než s výcvikem začneme, je potřeba se řádně připravit. Při výcviku loveckého psa se neobejdeme bez pár pomůcek:

  • Obojek
  • Vodítko
  • Píšťalka

 

Správně zvolené pomůcky vám ulehčí výcvik. Povely můžete dávat různými způsoby, například posunem ruky nebo píšťalkou. Zákazy je ale potřeba dávat psovi vždy slovně.

Jak vycvičit psa: základní povely pro lovecké psy

Každý lovecký pes se bude učit jiným tempem. Vy však musíte být vždy důslední a vyslovovat všechny povely jasně. V tabulce je přehled nejvyužívanějších povelů, který by měl lovecký pes umět.

Přivolání psa

Stopa

Sedni

Aport

Lehni

Pusť

Štěkej

Vpřed

Odlož

Pomalu

Hledej

Fuj

Pes musí všechny povely perfektně znát a vždy je uposlechnout. Důležité je především to, aby se pes nebál výstřelu. Musí zůstat klidný a čekat na povel svého pána. Nejprve je třeba zvykat psa na výstřel ze startovací pistole, poté z brokovnice. Ideální je psa při výstřelu naučit polohu „k zemi".

Výcvik loveckého psa a zkoušky

To, že máte doma loveckého psa, ještě automaticky neznamená, že jej můžete využívat při myslivosti. Nezbytným předpokladem je složení zkoušky z výkonu. Zkouška pak kvalifikuje psa pro práci v lese, poli, vodě nebo pod zemí. Zkoušky se dělí podle plemen a také podle typu výkonu.

Důležití je pamatovat také na to, že jen psi s průkazem původu jsou přijati na zkoušky. Jestliže váš lovecký pes tento dokument nemá, nebude možné, aby zkoušku vykonal.

Výchova loveckého psa: kvalitní strava je základem

Lovecký pes toho v životě hodně naběhá. Je potřeba, aby dostával kvalitní stravu, která mu dopřeje veškeré potřebné látky. Pes musí mít dostatek energie a síly. Lovecký pes potřebuje být neustále v dobré kondici, aby mohl splnit zadaný úkol.

Vybírejte proto kvalitní krmivo pro aktivní psy, které psovi dodá vše, co potřebuje.  Krmivo od značky Purina obsahuje kombinaci klíčových živin, které podpoří vytrvalost psa, ale i rychlou regeneraci svalové tkáně.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte