další zvířátka

Výchova psa - nejčastější zlozvyky a jak je psa odnaučit

Pes bývá pro člověka nejen mazlíčkem, ale především parťákem, společníkem a plnohodnotným členem rodiny. Je to však přece jenom zvíře, které má své přirozené chování. A právě mnohé to, co je pro psa zcela přirozené, začal člověk časem považovat za psí zlozvyk, který nemá u socializovaného psa co dělat. Jak tedy můžeme usměrnit chování svého mazlíčka, odstranit jeho případné zlozvyky a zvládnout výchovu psa tak, aby byl vzájemný kontakt co nejvíce obohacující?

Výchova a výcvik psa: Jak odnaučit psa tahat na vodítku?

Mezi nejčastější zlozvyky psa patří tahání na vodítku. Výchova psa by měla směřovat k porozumění mazlíčka tomu, co se po něm žádá, ačkoli si chce samozřejmě dělat to, co je pro něj přirozené. Tahání na vodítku má spoustu příčin. Těmi obvyklými je to, že pes je takzvaně nevyběhaný a chybí mu pohyb. Nejraději by vyrazil vstříc dobrodružství. Je také možné, že jej něco zaujalo a pes má dobrý podnět k tomu, aby se hnal vpřed za někým, po stopě a podobně. Někteří psi také potřebují vykonat potřebu v soukromí na vzdálenějším místě a ne např. Na chodníku mezi lidmi.

Při výchově a výcviku psa je tedy vhodné dobře porozumět jeho potřebám a snažit se spíše jeho zlozvykům předcházet. Pokud jdete na procházku, pes by měl být vyvenčený a vylítaný na zahradě nebo alespoň na chvíli na louce, pak vám tahat nebude. Pokud se řítí jako neřízená střela a vy už to nezvládáte, je dobré několikrát prudce škubnout vodítkem, anebo se úplně zastavit, aby pes pochopil, že něco není v pořádku.

Jak odnaučit psa skákat na lidi?

Velice oblíbeným psím zlozvykem je skákání na lidi. Ovšem u lidí to již tak oblíbené není! Výchova a výcvik psa spočívá nejen v usměrňování jeho chování, ale také jsou důležité jasné povely. V tomto případě je nutné naučit psa na povel: “Nesmíš!”

Pes zkrátka mívá tyhle vítací manévry a nesmíme mu to mít za zlé. Někteří psi jsou tak přátelští k lidem, že každého nově příchozího tímto způsobem vítají. Není to vždy příjemné. Navíc někteří lidé se psů bojí a nechápou, že cizí pes na ně skáče s přátelským úmyslem. Výchova psa je někdy plná odříkání a tekoucích nervů, ale určitě to stojí za to!

Pes, který na vás skáče, také stojí o pozornost a blízký kontakt s vámi, proto je vhodné se mu dostatečně věnovat a třeba si k němu i dřepnout, aby věděl, že se o něj zajímáte. Za každé uposlechnutí příkazu je při výcviku psa vhodné jej odměnit nějakým pamlskem.

Výchova psa: Štěkání psa a jak ho usměrnit

Neustálé štěkání psa není příjemné pro nikoho, hlavně ne pro sousedy. Ti pak mají tendence člověku radit, jak vychovat psa, aby nebyl tak nesnesitelný. Štěkání je však pro psa zcela přirozené, reaguje tak jen na dění kolem sebe. Některý pes třeba dobře hlídá a štěká v pravou chvíli, jiný štěká při každém vrznutí dveří, což může také vyjadřovat jeho strach.

Někdy pomáhá rozrušeného psa uklidnit nebo odvést jeho pozornost jinam, jindy jasný povel: “Ticho!” Dobře vycvičený pes by měl pochopit, co po něm při výcviku požadujeme a měl by poslechnout. Je také vhodné snažit se zabránit situacím, které psa zbytečně rozrušují.

Pes hrabe a chytá myši. Co s tím?

Někteří psi přímo milují hrabání na zahradě či na louce a chytání myší, které dokonce i pojídají jako lahodné jednohubky. Leckterý pes hrabe v bytě i v pelechu a mívá k tomu různé důvody. Pro některá plemena psů je však typické hrabání a lov drobných hlodavců a zvířat žijících v norách. Žene je lovecký pud.

Pokud nechcete mít na zahradě díry jako po dopadu dělostřeleckých koulí, je třeba psovi dát jasně na srozuměnou, kde může hrabat, a kde ne. Výchova psa ale neznamená nedopřát psovi občas trochu zábavy. Pes bude šťastný, když mu hrabání nezakážete úplně, ale vymezíte mu prostor, kde hrabat může. Ideálně někde na louce či na poli. Právě tam, v případě občasného pozření myši, psovi nic nehrozí. Horší je, pokud třeba soused hubí hlodavce jedem. Na to si opravdu dávejte velký pozor, pes by mohl sníst přiotrávenou myš.

Výchova a výcvik psa: Jak odnaučit psa lézt na pohovku?

Zcela běžným psím zlozvykem je pobyt na gauči či pohovce. Ovšem pozor, nemusí to být zlozvyk, pokud vám to nevadí a psovi to milerádi dovolíte! Tím, že je pes na výše postaveném místě, se i vyvyšuje na postavení, ve kterém je svému páníčkovi roven.

Mnozí chovatelé si také svého psa pouští do postele, anebo s ním přímo v posteli spí. Je však dobré vědět, že pokud jednou psovi dovolíte vyskočit si na gauč, nebo spát s vámi posteli, těžko mu už budete vysvětlovat, že tohle se nedělá! Při výchově psa je důležitá důslednost. Nemůžete psovi jednou něco v dobrém rozpoložení dovolit, a podruhé mu to zakázat. Je to pro něj matoucí.

Pokud si pes sám od sebe vyskočí na gauč, uvelebí se tam a kouká, co vy na to, je třeba jej patřičně usměrnit. Jestliže jste mu to ještě nikdy nedovolili a pes má svůj pelíšek, anebo boudu venku, je třeba mu dát jasně najevo, že takhle tedy ne! Při výcviku psa je důležité dávat jasné a důrazné povely, nemusíte psa z gauče surově shazovat, ale poručte mu, aby šel dolů na své místo. Pes má vědět, kde je jeho místo.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte