další zvířátka

Víte, kdy kastrovat kočku a kdy kocoura? Poradíme, jak kastrace probíhá

Máte doma kočku nebo kocoura a začali jste přemýšlet o kastraci? Víte ale vůbec, kdy je vhodné kočku nebo kocoura nechat kastrovat, co vše je potřeba předem připravit a jak celý proces probíhá? Rádi vám pomůžeme zodpovědět všechny otázky, které vás v mysli trápí, abyste se mohli dobře rozhodnout a abyste nebyli ničím zaskočeni. Být připraven a vědět co možná nejvíce informací je u dobrého chovatele koček základem.

Kdy kastrovat kocoura? Okolo 5. až 6. měsíce

Pokud chcete nechat svého kocoura vykastrovat, musíte vědět, kdy je kastrace nejvhodnější. Podle mnohých veterinářů je nejlepší období ve věku okolo 5. měsíce až 6. měsíce jeho života. Mnozí sice mohou radit, že je lepší počkat až do doby, než začne značit. Ovšem to může být již pozdě. A proč?

 • Značení silně zapáchá a přetrvává v bytě poměrně dlouhou dobu
 • Když začne kocour značit, kastrace tomu nemusí zabránit
 • Kastrace v pozdějším věku může kocoura velmi vystresovat
 • Pokud máte doma více kocourů, mohou mezi sebou soupeřit a rvát se

Proč je kastrace kocoura dobrou volbou?

Pokud tápete, zda nechat kocoura kastrovat, máme pro vás pár důvodů, které vám usnadní se rozhodnout:

 • Kocour se nebude po kastraci ztrácet
 • Nebude se rvát s jinými kocoury
 • Zbavíte se nepříjemně páchnoucího značkování po domě
 • Vyhnete se nechtěným koťatům

 

Už víte, kdy kastrovat kocoura a jaké jsou výhody. Nyní si představíme, jak taková kastrace probíhá a co je potřeba dopředu přichystat.

Jak kastrace kocoura probíhá?

Kocour podstoupí operační zákrok, který není nikterak složitý. Provede se důkladné oholení a desinfekce v oblasti šourku a penisu. Při zákroku se odebírají samčí pohlavní orgány, tedy varlata. Řez je vedený přímo na kůži šourku a řezy jsou celkem dva. Z každého se vytáhne jedno varle a následně provede veterinář podvaz varlete.

Zákrok trvá asi 15 minut a pro kocoura je naprosto bezbolestný. A jak se na něj připravit?

 • Ideální je alespoň 8 až 12 hodinová hladovka
 • Kocoura přineseme v přepravce v domluvený termín
 • Před kastrací je nutné provést předoperační vyšetření
 • Finanční obnos cca 500 Korun (jestli si nemůžete kastraci dovolit, pak se obraťte na městský úřad nebo útulek, které někdy na kastraci přispívají)

 

Několik hodin po zákroku pak kocourkovi dopřejte kvalitní krmivo, které mu pomůže rychle na malou operaci a návštěvu u veterináře zapomenout. Nezapomínejte na to, že krmivo musí být především vyvážené s obsahem esenciálních živin, musí obsahovat všechny důležité vitamíny, minerály a látky, které napomáhají správnému a zdravému růstu kočky. Myslete také na změnu stravovacích návyků. Hlavně kocouři mají tendence k tloustnutí, jelikož se již tak často nepotulují venku. Proto přejděte na krmivo s nízkokalorickou hodnotou.

Kdy kastrovat kočku: ještě před mrouskáním

Na otázku, kdy kastrovat kočku vám skoro každý veterinář odpoví jinak. Většina zkušených se ale shodne na tom, že ideální je okolo 5. měsíce. Mladé kočky údajně snášejí kastraci mnohem lépe než ty starší. Nesmí se čekat až dojde k mrouskání kočky, protože v tuto dobu jsou orgány kočky prokrvené a kastrace není příliš vhodná. Musí se počkat, až mrouskání odezní.

Proč se pro kastraci kočky rozhodnout

A kdy byste měli uvažovat o kastraci kočky? Především když tráví kočka mnoho času venku mimo domov a může vám kdykoliv přijít s bříškem plných koťat. Navíc se neopakuje u kočky říje, která je velmi vyčerpávající. Kočka hlasitě volá kocoura a je připravena na krytí. Mnohem vážnějším důvodem, proč nechat kočku kastrovat je však prevence proti rakovině.

Po kastraci není u kočky tolik viditelná změna chování jako u kocoura. Věřte však, že kočka bude ve větším klidu, nebude se tak stresovat a také ji nebude hrozit rakovina mléčné žlázy ani infekce dělohy.

Jak kastrace kočky probíhá?

Pokud jste si již stanovili, kdy kastrovat kočku, je ještě potřeba se na tento zákrok připravit. Kastrace kočky probíhá podobně jako u kocoura. Zákrok je také bezbolestný a provádí se anestezii. Kočce je odebrána děloha a vaječníky. Kastrace se provádí mylným řezem na levém boku, někdy také pod linií pasu.

A jak se na ni připravit? Dodržujte stejné zásady jako u kastrace kocoura. Nezapomínejte ještě na jednu důležitou věc! Nejenže kočce i kocourovi již nedáváme žádné jídlo, ale také ani vodu. Naposledy se kočka může napít večer před operací.

Kastrace kočky po porodu

Jestli však chcete mít alespoň jednou koťátka a rozhodnete se vyčkat s kastrací až po porodu, pak je potřeba myslet na několik důležitých věcí. Pokud není kočka příliš hubená a nebyl pro no porod příliš zatěžující a je v dobrém stavu, pak můžete kastrovat po odstavení koťátek od kojení, což je asi 5 až 6 týdnů po porodu. Nezapomínejte na to, že kastrace kočky po porodu je dobré vždy konzultovat s veterinářem a poradit se s ním, kdy je kočka k zákroku fyzicky připravena.

Jakmile operace skončí a kočka se probere z anestezie, můžete si ji ihned odvézt domů. Doma pak o kočku či kocoura pečujte s láskou a opatrností.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1434x

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte