další zvířátka

Pozor na selhání ledvin u kočky! Jak kočičí ledviny ochránit?

Ledviny jsou pro kočičí zdraví důležité. Čistí organismus od toxických látek, které by jinak kočičímu tělu škodily. Bohužel je onemocnění ledvin u kočky velmi časté. Kočičí nemoci ledvin bychom proto měli řešit co nejdříve. Jinak mohou ledviny zkolabovat a následné selhání ledvin u kočky může být i smrtelné. Poradíme, jak nemocné ledviny řešit a vyléčit. Také poradíme, co dělat, aby ledviny zůstaly zdravé.

Selhání ledvin u kočky: Ohrožení jsou hlavně senioři

Ledvin mají v kočičím těle nezastupitelnou funkci. Z těla odvádí nebezpečné a škodlivé látky. Udržují zdravý krevní tlak, stejně jako krevní oběh. Také vytváří hormony, červené krvinky a jiné potřebné látky.

  • Selhání ledvin u kočky je lékařsky označuje jako renální selhání.
  • Chronické selhání ledvin u kočky se většinou zjistí, až když jsou opravdu silně poškozené. Většinou už nefunguje 75% ledvin.
  • Ohrožené jsou zejména starší kočky. Po desátém roce věku je riziko selhání ledvin u kočky až dvojnásobné.
  • Některá plemena jsou k selhání ledvin náchylnější než jiná. Zejména angorské a perské kočky.
  • Selhání ledvin u kočky mohou doprovázet i jiná onemocnění. Například cukrovka.

Akutní versus chronické selhání ledvin u kočky

Akutní selhání ledvin u kočky: Většinou se akutní selhání ledvin u kočky projeví za mnohem kratší dobu, než to chronické. Toto onemocnění ledvin u kočky se objevuje mezi týdnem až měsícem. Akutní selhání ledvin u kočky může být způsobené jiným zdravotním problém, jako je například ucpaný močovod anebo nemocné srdce. Původcem této kočičí nemoci může být i něco zvenku. Například viry, bakterie anebo chemické látky. Neléčené akutní selhání se může rozvinout až v chronické.

Chronické selhání ledvin u kočky: Ledviny selhávají po delší dobu. Ale většinou si této kočičí nemoci všimneme až za delší dobu. Většinou toto onemocnění ledvin u kočky přichází s přibývajícím věkem. Se stárnutím se buňky ledvin poškozují. Po čase není ledvinových buněk dostatek a škodlivé látky z krve nemá co odvádět. Vzniká tak chronické selhání ledvin u kočky.

Jaké má selhání ledvin u kočky příznaky?

Únava a apatičnost

Nechutenství

Horší srst

Špatná nálada

Zbarvená anebo krvavá moč

Časté anebo žádné močení

Větší žízeň

Zvracení

Ztráta váhy

Zácpa anebo průjem

Zápach z tlamy

Bolest v tlamičce

Onemocnění ledvin u kočky vyřeší veterina

Podle toho, jestli se objevilo akutní anebo chronické selhání ledvin u kočky, se liší i léčba. Zatímco u akutního se po odstranění příčiny kočka může uzdravit, u chronického už to tak jednoduché není. Ne pokaždé se podaří selhání ledvin u kočky zvrátit. Ale alespoň můžeme postup onemocnění ledvin u kočky zpomalit.

Vyšetření: Aby se selhání ledvin u kočky potvrdilo anebo vyvrátilo, odebere zvěrolékař krev a moč. Kočku vyšetří pomoc RTG či ultrazvuku.

Léky: Veterinář nám předepíše potřebné léky. Musíme je ale kočce důsledně a pravidelně podávat.

Zavodnění: Při selhání ledvin u kočky dochází k dehydrataci. Zvěrolékař pro zavodnění organismu často používá infuze.

Dieta: Kočka do sebe potřebuje dostávat co nejmenší množství odpadních látek, které by ledviny jinak musely čistit. Naopak by krmivo mělo mít vyšší dávku vitamínů a minerálů. Doporučí nám ho zvěrolékař. Kočku musíme k jídlu povzbuzovat, například ji krmivo můžeme přihřát. Nebude mít totiž chuť k jídlu. Krmme ji v malých dávkách, ale zato častěji. Kočka musí mít neustále přístup k čerstvé vodě, neuhašená žízeň by ji mohla uškodit.

Zabraňte této kočičí nemoci dříve, než nastane

1. Pravidelné prohlídky veterináře mohou onemocnění ledvin u kočky včas zachytit. Proto na ně nezapomínejme a ledviny zvěrolékařem nechejme pokaždé vyšetřit. Alespoň jednou za rok. Předejdeme tím nejedné kočičí nemoci.

2. U veterináře můžeme absolvovat speciální vyšetření. U koček nad sedm let se doporučuje takzvaný seniorský screening. Ten může kočičí nemoci spojené s věkem odhalit.

3. U starších koček buďme obzvlášť opatrní. Kočku pozorujme a dopřejme jí speciální krmivo a péči. Můžeme řadě onemocnění ledvin u kočky předejít.

4. Zabraňme, aby měla kočka přístup k chemickým látkám. Například nemrznoucí směs anebo jiné chemikálie. Jejich požití může selhání ledvin u kočky způsobit.

5. Všechna onemocnění ledvin u kočky řešme co nejdříve. Například mohou selhání ledvin u kočky způsobit neléčené ledvinové kameny.

6. Dbejme o zdraví kočičího chrupu. Vyhneme se tím nejedné kočičí nemoci.

7. Krmme kočku kvalitními granulemi určenými speciálně pro její potřeby. Zejména u starších koček škodí ledvinám příliš vysoký podíl bílkovin anebo fosforu.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte