další zvířátka

Podle čeho vybírat a jak namontovat dvířka pro kočky?

Pokud máte doma kočku a chcete jí dopřát samovolný pohyb nejen po domě, ale i venku na zahradě, pak jsou dvířka pro kočku ideální. Umožňují kočce, aby se mohla kdykoliv dostat na zahradu i zpátky domů. Vy nemusíte kočku stále pouštět ven nebo dovnitř a zajistíte sobě i kočce pohodlí a určitý stupeň svobody. Máme pro vás rychlý a snadný návod na výběr správných dvířek i na jejich montáž. Koupi dvířek si ale rozmyslete, jelikož mají i své mouchy.

Kočičí dvířka do dveří mají mnoho výhod

Kočičí dvířka vynalezl údajně Isaac Newton, a to někdy na přelomu 17. a 18. století. Tento vynález, i když se zpočátku může jevit jako méně důležitý, má mnoho výhod, které usnadňují život nejen kočce, ale i majiteli.

Dvířka pro kočky jsou:

 • Praktická - nebudou vás rušit při otevírání, ani nenaruší vzhled dveří
 • Pohodlná - nebudete muset vstávat brzo ráno z postele, abyste kočce otevřeli dveře na zahradu
 • Uzamykatelná - lze je bez problémů uzamknout a chránit se tak před nevítanými vetřelci
 • Snadná na montáž - pokud jste alespoň trochu zruční, s montáží si poradíte raz dva

Kočičí dvířka jsou lepší průhledná

Trh nabízí pro majitele koček skutečně širokou škálu dvířek. Dvířka dokáží zabránit tomu, aby se do domu dostalo jiné zvíře. Jsou vyrobena také tak, aby neunikalo z domu teplo anebo jste neměli doma průvan.

Dvířka vybírejte pečlivě. Ovšem pozor na cenu. Ta nejdražší nemusí vždy znamenat i nejlepší. Kočičí dvířka musí být vyrobena z odolného a kvalitního materiálu. Ideální jsou dvířka z průhledného materiálu, aby si mohla kočka zkontrolovat, zda na ni nikdo venku nečíhá.

Dvířka pro kočky: jak na montáž krok za krokem

Montáž dvířek není nikterak náročná a pokud jste alespoň trochu manuálně zruční, za pár minut máte po starostech.

 1. Nejprve je nutné vybrat kvalitní dvířka
 2. Vybíráme i podle velikosti kočky, abychom koupili správný rozměr dvířek
 3. Rozhodneme se, kam chceme dvířka nainstalovat. Nejlepší jsou obyčejné venkovní dveře
 4. Dveře můžeme vysadit z pantů, aby se nám kočičí dvířka lépe montovala

 

Nyní si připravte vrtačku, pilku, metr, tužku, šroubovák, vodováhu a jdeme na to:

 1. Kočku si změříme, abychom dvířka správně nainstalovali. Spodní část dvířek by měla dosahovat kočce k začátku hrudníku. Kočce se tak bude pohodlně dvířkami procházet.
 2. Změříme si rozměry dvířek a obkreslíme si je na dveře. Měřte raději dvakrát! Díky vodováze zajistíme, aby byla dvířka rovná.
 3. Pilkou vyřízneme do dveří otvor, který jsme si před tím důkladně naměřili.
 4. Dvířka poté pomocí šroubováku upevníme.

Kdy jsou kočičí dvířka nevhodná?

Ne vždy jsou ale kočičí dvířka do dveří pro kočku správnou volbou. Pokud se obáváte, že vám do domu zavítá cizí zvíře, pak investujte do dražších dvířek, která jsou zabezpečená. Díky dvířkům sice budete mít pohodlí, ale na druhou stranu budete méně kontrolovat to, co si kočka s sebou domů přinese.

Doma vám také hrozí mnohem větší nepořádek, jelikož kočka si může chodit sem tam libovolně podle vlastního uvážení. A proto byste si neměli dvířka pořizovat, pokud:

 • Chcete kontrolovat, kdy kočka z domu odchází
 • Chcete vědět, co si s sebou z venku přináší
 • Nechcete mít doma zbytečně našlapáno
 • Obáváte se toho, že se kočka s někým popere
 • Máte doma již starší kočku, která se bude pravděpodobně dvířek bát

Kočku můžete naučit chodit dvířky pomocí pamlsků

Když dvířka nainstalujete, máte z poloviny vyhráno. Nyní je na řadě naučit kočku dvířkami prolézat bez obav. K tomu vám pomohou pamlsky, díky kterým můžete kočku snadno nalákat ven. Kvalitní pamlsky, stejně jako vyvážená a kvalitní strava, jsou pro kočku velice důležité. Proto nikdy nezapomínejte kupovat takové krmivo a pamlsky, které kočce dodají veškeré potřebné a zdravé látky i vitamíny.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte