Jak připravit psa na zimu? Pořiďte vytápění psí boudy nebo vyrobte zateplenou psí boudu.
01. 11. 2018 Přečteno: 4949x

Osina u psa dokáže potrápit mazlíčka i vás. Pozor dávejte na tlapky!

I když se vám možná zdá, že přeháníme, osina u psa může způsobit závažné poranění. Nebezpečí číhá hlavně na loukách nebo pastvinách, které jsou těsně před posečením anebo které jsou dlouhodobě zanedbané. Proto se často stává, že z milé podzimní procházky si váš mazlíček přinese domů nepříjemnou osinu. Nebezpečná je hlavně osina v tlapce nebo uchu. Ukážeme vám, v čem může být osina nebezpečná, jak se jí zbavit a hlavně, jak jí předcházet, aby se pejsek zbytečně netrápil.

Travní osina může proniknout až pod kůži psa

Semena rostlin mohou být chráněna velmi ostrým obalem, který snadno pronikne pod kůži pejska. Travní osina je nebezpečná pro všechny částí zvířecího těla. Nejenže nepříjemně píchá, ale může se dostat hluboko pod kůži, cestovat a způsobit hnisavá ložiska, která velmi bolí. Osina u psa pak putuje dál a vyvolává v těle mazlíčka další zánět.

Čtěte také:

Trápí vás línání srsti u psů? Víme, jak nadměrné línání psa dostat pod kontrolu

A jak vůbec osina vypadá? Je dlouhá asi 1 cm, na jednom konci má ostrý výběžek s malým zpětným háčkem a na druhém konci několik tvrdých štětinek. Není tedy divu, že do těla pejska pronikne snadno jako jehla.

Osina u psa je nenápadná, ale zákeřná

Osiny se zapichují poměrně hluboko a nejsou vidět pouhým okem dokonce sám pejsek o ní někdy ze začátku neví. Po několika dnech se ale objeví zanícená místa a hnis. Pejsek si poraněné místo neustále líže a snaží se osinu dostat ven. Někdy se může dostat dokonce i do ucha. Pejsek pak neustále třepe hlavou, drbe si ucho a naříká. Rozhodně nepodceňujte návštěvu veterináře, který psa prohlédne a osinu odstraní. Vy sami se nepokoušejte z ucha osinu vytáhnout, jelikož by se mohla dostat ještě hlouběji do ucha.

Osina v tlapce může skončit až chirurgickým zákrokem

Nejčastěji se setkáváme s tím, že osina uvízne v tlapce. Pokud necháte pejska běhat po neposečeném prostranství, semínka z kasu se uvolní a zachytí na jeho kůži. Pes na ně ale může i šlápnout. Poté je osina v tlapce a nastává velký problém.

Jestli si zapíchnuté osiny v tlapce majitel nevšimne, pak osina může rychle procestovat celou tlapkou a způsobit vážný zánět podkoží a okolních tkání. V takovém případě je potom neodkladná návštěva veterináře a chirurgický zákrok. Veterinář lokálně znecitliví tlapku, malým řezem otevře tkáň a osinu vytáhne ven. Rána je poté natřena hojivou emulzí a převázána.

Jestliže si tedy na těle, tlapce nebo kdekoliv jinde všimnete puchýřku s hnisem anebo si všimnete, že se pejsek kouše, líže a naříká, prohlédněte jej důkladně a zkuste osinu najít. Jestli se vám to nepodaří, zajděte ke zvěrolékaři.

osina v tlapce

Jak osině přecházet? Pozor na neposečené louky a pole

Rizikovým prostředím jsou především neposečené pole a louky anebo ta místa, která jsou zanedbávaná. Když se přes ně pejsek rozběhne, tak hrozí vysoká šance, že si osinu někam zapíchne. Nebezpečné však může být i příliš větrné počasí. Osina se může dostat k pejskovi i v případě, že jste šli na procházku v blízkosti pole či louky. Vítr osinu jednoduše k pejskovi zavane.

Proto si především na podzim vybírejte důkladně, kam s pejskem na procházku vyrazíte. Přednost dávejte lesům, kde nejsou pole. A po krásné dlouhé procházce nezapomeňte pejska doma odměnit kvalitním a komplexním krmivem, které mu dodá dostatek energie na další hrátky a procházky. Jen kvalitní krmivo od prověřené značky dokáže dát vašemu mazlíčkovi vše pro správný a zdravý růst i spokojený život.

Osina u psa: na co musíme pamatovat!

Na závěr vám zrekapitulujeme ty nejdůležitější věci, na které byste měli pamatovat, abyste pejska ochránili a včas zasáhli.

  • Vyhýbejte se polím a loukám, které nejsou posečené.
  • Po procházce psa kontrolujte.
  • Pokud na těle objevíte hnisavé puchýřky, ihned navštivte veterináře.
  • Nikdy se nesnažte osinu z ucha nebo kůže dostat ven sami.
  • Prohlížejte pejskovi tlapky.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • Martin Halášek
    29. 7. 2020 | 14:57
    Náš, tehdy dva roky starý pes-kokršpaněl, musel kvůli zapíchlé a putující osině v přední tlapce na operaci.

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…