další zvířátka

Nejčastější nemoci papoušků. Odhalte je včas!

Domácí mazlíčci znamenají nejen radost, ale také starost. Pokud jste chovatelem papoušků, přinášíme vám seznam nemocí, které můžou znepříjemnit život nejen vašemu mazlíčkovi, ale i vám. S námi budete na problémy připraveni!

Jak poznat, že je papoušek nemocný?

To, že něco není v nepořádku, chovatel zvířete většinou pozná. U exotického ptactva, jako jsou papoušci, jsou příznaky nemocí následující:

  • Váš domácí mazlíček nepřijímá potravu, odmítá i oblíbené pochutiny.
  • Papoušek sedí načepýřený se zakloněnou hlavou a třese se.
  • Trus vašeho papouška je řídký průjmovitý bez bílé či zelené složky.
  • Ze zobáku, očí či nozder vašemu mazlíčkovi vytéká hlenovitý výtok.
  • Váš papoušek je poraněný na zobáku, křídlech nebo nohách.
  • Peří papouška má neobvyklý tvar a barvu, nebo si ho papoušek vytrhává.

Úrazy u papoušků jsou časté

K úrazům vašeho mazlíčka může dojít nejen ve voliéře, ale také v bytě. Pokud vašeho papouška napadne predátor, ať už se jedná o kočku, dravce či kunu, dochází ke zraňování, kdy váš mazlíček bezhlavě létá a zraňuje se o dílce chovatelského zařízení, pletivo i sklo. Nejčastějším důsledkem takového chování jsou zlomeniny či vykloubeniny běháků nebo poranění křídel.

Narušení imunitního systému - cirkoviróza

Jedná se o onemocnění zobáku a peří papoušků, které způsobuje poruchy opeření, změny rohoviny zobáku a snížení funkce imunitního systému. K přenosu nejčastěji dochází vdechnutím viru, který je od nakaženého jedince vylučován trusem či péřovým prachem, z matky na mládě a při krmení mláďat. Doba od nakažení po první projevy příznaků je různá, od tří týdnů po tři měsíce až několik let.

Onemocnění a poruchy opeření papoušků - polyomaviróza

Tzv. francouzské pelichání postihuje nejčastěji andulky, ale virem se můžou nakazit také další druhy ptáků. Nejčastější projevy onemocnění jsou poruchy opeření, úhyny mláďat nebo poruchy srážlivosti krve. Virus se přenáší podobně jako u cirkovirózy vdechnutím či z matky na mládě. U andulek se příznaky objeví do několika dnů, u ostatních papoušků jsou to dva týdny. Účinná léčba bohužel neexistuje.

Nemoc papoušků přenosná na člověka - chlamydióza

Jedna z mála nemocí, kterou se můžou nakazit také chovatelé je chlamydióza. Pokud je váš papoušek v dobré kondici, je dost možné, že se nemoc obejde bez znatelných příznaků. K zdravotním problémům dochází až při oslabení organismu. Mezi nejčastější projevy patří deprese, hubnutí, odmítání stravy, čepýření se, výtoky z nozder či očí, problémy s dýcháním, snížením snůšky či úmrtností mláďat. K přenosu dochází vdechnutím, pozřením, z matky na mládě nebo při krmení mláďat.

Nádorové onemocnění papoušků - lipomy

Jedná se o nezhoubné nádory, které se nejčastěji objevují u andulek, kakadu růžových nebo amazoňanů. U vašeho papouška na ně narazíte převážně na břiše či hrudníku. Problémy způsobují zejména při létání nebo šplhání. Rizikovým faktorem pro výskyt těchto nádorů u vašeho mazlíčka je obezita či příjem vysokokalorické potravy. Pokud vašeho papouška toto onemocnění postihne, je nutné změnit stravu.

Nepodceňujte příznaky nemocí u papoušků!

Ať už na vašem papouškovi pozorujete jakýkoliv problém, rozhodně nic nepodceňujte, a co nejdříve kontaktujte veterináře či specialistu na papoušky. Ten vám poradí, jak se o vašeho mazlíčka nejlépe postarat, jak mu přizpůsobit potravu a popřípadě jaké budete potřebovat léky.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2938x

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 2 příspěvky

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Dobrý den. Máme mlade Žaka ³mesice, a ráno vše ok a po večerním krmení sípá, kňoura a jakoby špatně dýchá....

Máme 5 let starého středního alexandra, který má asi 3 roky pelichání. Veterinář nám sdělil, že se jedná o onemocnění štítné žlázy. Dostal léky, ale vůbec nezabíraly. Prosíme o radu. Dostává i vitamíny a kvalitní krmivo.

Zdravím Soňo,
pokud léčba nezabírá, určitě bych se obrátila opět na veterináře. Můžete zkusit i radu od jiného zvěrolékaře. Pravděpodobně je příčina pelichání v něčem jiném než jsou problémy se štítnou žlázou. Papoušek si také může peří škubat, to Alexandři dělávají, když jsou osamocení nebo při změně prostředí. Dokonce jsou i případy, kdy si… celý příspěvek

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte