06. 04. 2018 Přečteno: 16940x

Zdravý vývoj štěněte po narození: Ve 2. měsíci je potřeba častý kontakt s lidmi a kvalitní strava

Štěně od 2. měsíce života má plně vyvinuté smyslové schopnosti, je více pohyblivé a potřebuje jíst i něco jiného než mateřské mléko. Pokud si nejste jisti, jak by měl probíhat správný vývoj štěněte po narození od 2. měsíce, poradíme vám, aby byl váš mazlíček co nejvíce spokojený a měl se čile k světu. Nejdůležitější je hlavně co nejčastější kontakt psa s člověkem a samozřejmě také kvalitní strava.

Nedostatek lidského kontaktu může negativně ovlivnit vývoj štěněte po narození

Především v období 4. až 7. týdne života štěněte je nezbytné, aby mělo dostatečný kontakt s lidmi. Jen tak si může psík vtisknout člověka jako člena svého druhu a přijmout ho do své smečky. Štěně by mělo mít možnost očichávat ruku člověka, zvykat si na pach i dotyk.

Čtěte také:

Vývoj štěněte po narození týden po týdnu (První měsíc)

Štěně má ve druhém měsíci už plně vyvinuté všechny smysly, posilují se jeho motorické schopnosti. Proto se již častěji vzdaluje od matky i pelíšku, prozkoumává okolní svět a postupem času se odvažuje na delší trasy. Socializace a úvod do společenského života štěněte by se neměl podceňovat. Pokud se pejskovi nebudete dostatečně věnovat, může se tento nedostatek odrazit na jeho vývoji a pozdějšímu chování - nedůvěřivost k lidem, bázlivost.

Čím více se štěněti věnujete, tím lépe

Psíka seznamujte s nejrůznějšími lidmi a věcmi, ale také zvířaty. Čím častěji bude v kontaktu i s cizími než se sourozenci nebo fenou, tím bude jeho socializace rychlejší a bezproblémová. A jak si počínat?

 • Seznamujte štěně s lidmi i zvířaty - hlavně s ostatními psy. Tato zvířata musí být očkovaná a zdravá.
 • Pokud pes kňučí, berte ho do náruče (jestli naříká první dny v novém prostředí, věnujte se mu co možná nejvíce).
 • Nepleťte si častý kontakt s rozmazlováním - štěně nemusíte neustále hladit a chovat. Vše má své rozumné meze.

Vývoj štěněte po narození: naslouchejte potřebám pejska

Velkou otázkou je, jak odnaučit štěně dělání loužiček. Štěně ve dvou měsících vydrží doma bez loužičky asi 3 hodiny. V noci se jeho metabolismus zpomaluje, takže vydrží o něco déle. To ale neznamená, že vydrží celou noc bez nehody. Proto byste měli být i v noci ve střehu a naslouchat jeho potřebám. Když si řekne, zkuste ho vyvenčit. Držet byste se měli následujících rad:

 • Nikdy pejska netrestejte za loužičku doma - ignorujte to, ukliďte a sledujte jeho potřebu.
 • Pejska zkuste vzít ven po probuzení anebo jídle.
 • Když vykoná potřebu venku, pořádně ho pochvalte a odměňte dobrůtkou.
 • Pokud pejska musíte nechat delší dobu samotného, vymezte mu větší prostor a nenechávejte ho jen tam, kde spí.

Granule pro štěňata dodají sílu a energii

První měsíc je štěně zcela závislé na mateřském mléku. Od 2. měsíce můžete štěně postupně učit na tuhou stravu. Nejvhodnější jsou granule pro štěňata, která v sobě obsahují důležité vitaminy a minerální látky, které podporují zdravý vývoj štěněte po narození. Granule pro štěňata jsou vhodná také proto, že jsou menší než ty pro dospělé a pejskům se lépe kousají, a především dostatečně nahradí důležité látky, které štěně doposud přijímalo z mateřského mléka.

Kvalitní granule pro štěňata by měly obsahovat:

 • Tuky
 • Bílkoviny
 • Nižší obsah sacharidů
 • Maso - jehněčí, kuřecí, rybí apod.

A jak často granule pro štěňata podávat? Ve druhém měsíci dáváme menší krmné dávky, a to asi 4x denně. Samozřejmě záleží na velikosti plemene a doporučené dávce na obalu. Především granule značky Purina dodávají štěňatům veškeré zdravé živiny a látky, které dodají pejskům dostatek energie a síly. Kvalitní krmivo Purina zajistí štěněti ten správný krok do dlouhého a radostného života.

Zjistěte jaký je následný vývoj štěněte a jaká je správná péče o štěně:

Vývoj štěněte - 3. měsíc

Vývoj štěněte - 4. měsíc

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Psi a jejich alergie – co je potřeba vědět?

My lidé nejsme jediní, kdo trpí na alergie, dokonce i naše malé nejlepší přátele může postihnout alergie, způsobená různými příčinami, v jejímž důsledku můžou u psů nastat problémy související s nosem, kůží a dalšími částmi těla. Psí alergie jsou bohužel neustále na vzestupu, proto je dobré o nich…

jít na článek

Je váš pes dobrý plavec a k čemu jsou vhodné psí vesty?

Někteří psi jsou s vodou kamarádi, jiní se jí bojí jako čert kříže. Pokud jste taktéž milovníci vody a vodních sportů, určitě vás bude zajímat, jaké psí plemeno je skvělým plavcem a výborným parťákem do vody. Přinášíme tipy na psí plavce a rady, jak pejska naučit plavat, pokud mu voda dělá problémy…

jít na článek

Suchý a rozpraskaný čumák u psů

Je zdravý čumák u psa suchý, nebo mokrý? A bolí pejska, když je suchý a rozpraskaný, ať už z jakéhokoliv důvodu? Psí čumák je skvělým ukazatelem psí pohody a také velmi citlivým nástrojem nejen z hlediska čichu, ale i hmatu. Pes se čumákem dotýká okolního světa a zajímavé je, že každý psí čumák je…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
https://www.seznam.cz/ ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo